Novinky ze života komunity

Šachisté se setkali v Drážďanech

Ve dnech 4. až 13. srpna se v Drážďanech konal 41.ročník mistrovství světa v problémovém šachu (WCSC = World Chess Solving Championship) a zároveň 60.ročník turnaje v kompozičním šachu (WCCC = World Congress of Chess Composition). Sešli se šachistky a šachisté z celého světa.

Českou republiku reprezentovalo 7 šachistů. Tým tvořili šachisté s nejvyšším ratingem. Izrael vyslal delegaci 13 šachistů a jedné šachistky, kterou byla Elena Glanzspiegel, Slovensko bylo zastoupeno 6 šachisty a jednou šachistkou Nelou Kolčákovou, kterou doprovázel její manžel Marek Kolčák. Pochopitelně se soutěže zúčastnilo nejvíce Němců.

Staronovým vítězem WCSC je družstvo Polska, Anglie vybojovala stříbrnou madaili, třetí bylo družstvo Německa, Izrael s Nizozemskem skončil na 7.místě, Slovensko bylo 12. a ČR skončila 13.

Pořadí jednotlivců WCSC: zlato si domů odváží Kacper Piorun z Polska, druhý byl Litevec . Martynas Limontas, 3. Marko Filipović z Chorvatska, 13. Ofer Comay z Izraele, 81. Josef Maršálek z ČR.

Šachových úloh bylo celkem 18.

Kompoziční šach vyhrál Valerij Kopyl, druhý byl Ralf Krätschmer, třetí Andrej Selivanov.

Anglický šachista John Denis Martin Nunn vyhrál mistrovství seniorů, ačkoliv přísně vzato vlastně seniorem není, je profesionálním aktivním hráčem.

Marjan Kovačevič ze Srbska, který skončil na 20.místě, byl účastníkem turnaje, který se zúčastnil všech 41 ročníků problémového šachu WCSC.

V příštím roce se šachisté setkají ve Skopje v Makedonii.