Novinky ze života komunity

FC Villareal a Chelsea London jsou vítězi evropských klubových soutěží

Otec jedenáctek Michael Almong

Vítězem Evropské ligy ročníku 2020 – 21 je španělský klub Villareal. V normálním čase i v prodloužení to bylo 1:1, španělský klub vedl v prvním poločase 1:0 brankou Gerarda Morena ve 29.minutě, v druhé polovině hry vyrovnal Cavani v 55.minutě, v prodloužení už žádná branka nepadla a tak musely rozhodnout pokutové kopy neboli jedenáctky. Španělé byli úspěšnější, vyhráli 11:10.

Brankář Villarealu Gerónimo Rulli byl vyhodnocen jako nejlepší fotbalista utkání, byl hrdinou zápasu, chytil poslední jedenáctku, kterou kopal gólman „rudých ďáblů“ tedy Manchesteru United David De Gea.

Od kdy rozhodují jedenáctky utkání, které skončilo nerozhodně?

Autorem této mašlenky byl předseda Izraelského fotbalového svazu (Israel Football Association IFA) Michael Almog, kterému se nelíbilo, že v mezinárodních soutěžích při nerozhodném výsledku rozhodoval o postupu los a dal v roce 1968 návrh Světové fotbalové federaci FIFA, aby postup mužstva nerozhodovala náhoda, ale aby se kopaly pokutové kopy. FIFA dne 27.6.1970 rozhodla, aby se toto pravidlo uplatnilo ve všech fotbalových soutěžích. První zápas, kde se toto pravidlo uplatnilo se konal 30.9.1970 – bylo to v Poháru vítězů pohárů při utkání Honved Budapest – Aberdeen 5:4

Od té doby je nejvíce ceněna zatím nepřekonatelná jedenáctka Antonína Panenky v utkání Československo – západní Německo 5:3 na Mistrovství Evropy 1976. Československo se stalo mistrem Evropy. Nějaký chytrulín pak vymyslel „Golden goal“ obdobu „náhlé smrti“ v hokeji – ten rozhodl v roce 1996 o vítězi Německa nad Českou republikou na ME v Anglii. Zlatý gól měl krátký život, platil jen do roku 2000.

Vítězem Ligy mistrů je Chelsea, která v anglickém finále porazila Manchester City 1:0 a to kvóty sázkových kanceláří ManCity – Chelsea byly 1,85 – 3,50 – 4,50. Vítěznou branku dal Kai Havertz hráč německé reprezentace. O výsledku rozhodla taktika německého trenéra Thomase Tuchela. Toho po „výhazovu“ z Paris Saint-Germain zaměstnal majitel Chelsea Roman Abramovich, který nebyl spokojen s Frankem Lampardem, kterého v zimě z funkce trenéra propustil. Ještě dvě zajímavosti: poradcem (Technical and Performance Advisor) v klubu je Petr Čech, který má svými radami napomáhat tomu, aby se Chelsea London stala v příštím ročníku mistrem Anglie. Ředitelkou klubu je Marina Granovskaja, která pracovala „kdysi dávno“ v Sibneftu.

Jeden ročník evropských fotbalových soutěží skončil, brzy začne kvalifikací ročník 2021-22. Budou v základní soutěži hrát Slavia Praha a Maccabi Tel Aviv?