Novinky ze života komunity

Gita Zbavitelová: Izraelská operace proti Hamásu, devátý měsíc

???????

Od sadistického masakru izraelských mužů, žen a dětí palestinským Hamásem 7. října, při kterém zahynulo na 1200 lidí a zhruba 250 dalších bylo uneseno, uplynulo devět měsíců. Izraelská odveta pokračuje bez ohledu na ostrou mezinárodní kritiku, lživé obviňování armády z páchání válečných zločinů v Pásmu Gazy nebo z neexistujícího nedostatku humanitární pomoci. Podle údajů izraelského Úřadu pro koordinaci vládní činnosti na palestinských územích (COGAT) dodal Izrael Gazanům od začátku války do 19. června více než 35 000 kamionů s pomocí, které by vytvořily frontu dlouhou 820 kilometrů, což je vzdušná vzdálenost z Paříže do Milána. Problém je v tom, že více než polovinu dodaných zásob Gazané a Hamás rozkradou.

Armáda z velké části vyčistila Pásmo Gazy od teroristů, tisíce jich zlikvidovala a zničila jim obrovské množství raket, odpališť, útočných tunelů a skladů a výroben zbraní. Hamás už nedokáže vyrábět výzbroj a neovládá celé území. Armáda obsadila i pohraniční pás zvaný koridor Filadelfi na hranicích s Egyptem a zničila tam další řadu tunelů, jimiž Hamás pašoval rakety a další zbraně od svého sponzora Íránu. Teď možnost pašování v podstatě ztratil, ale nějaké tunely stále zůstávají, přestože Káhira už před lety tvrdila, že je zlikvidovala. Armáda odhaduje, že síť tunelů Hamásu původně měřila až 500 metrů – více než měří londýnské metro.

Hlavní fáze války skončila a probíhají a budou pokračovat jen cílené operace založené na zpravodajských informacích. Stále však umírají izraelští vojáci – do 7. července jich zahynulo 323 a včetně zabitých 7. října je mrtvých příslušníků armády 679.

Hamás tvrdí, že Izraelci zabili skoro 38 000 Gazanů, ale toto číslo je jasně nadsazené. Prokázal to americký server Honest Reporting, podle kterého činí doložený počet mrtvých jen asi 27 000, z nichž podle izraelské armáda tvoří 17 000 zabití teroristé. Poměr mrtvých ozbrojenců a civilistů tak nečiní ani 1:1, což je mnohonásobně méně než například při amerických vojenských akcích proti ISIS.

Izrael však splnil své cíle jen zčásti. Hamás stále občas odpaluje na Izrael rakety z ukrytých zdrojů a teroristé se vracejí do míst, odkud je armáda už vyhnala.

Rovněž nebyla osvobozena všechna izraelská rukojmí, což je pro většinu Izraelců absolutní priorita. V rámci výměn za Palestince vězněné v Izraeli anebo díky izraelským záchranným operacím se jich vrátila domů jen zhruba polovina. Desítky dalších v zajetí zemřely nebo byly zavražděny. Hamás dosud zadržuje 116 rukojmích, ale podle amerických odhadů je jich naživu nanejvýš padesát. Od listopadové výměny rukojmích za zajaté Palestince se žádná nová neuskutečnila, ale momentálně probíhají pokusy o nové rozhovory.

Hamás je sice výrazně oslaben, ale nikoli definitivně zlikvidován, jak by chtěla izraelská vláda. Armáda je přesvědčena, že se to ani nepodaří. Vojáci zničili 22 z 24 vojenských praporů Hamásu, ale dva stále fungují a teroristé navíc verbují nové bojovníky. Zřejmě se také nepodaří zlikvidovat všechny tunely, které Hamás za poslední desetiletí vybudoval.

Bezpečnostní situace v Pásmu Gazy tak zřejmě zůstane podobná jako na Západním břehu, kde protiteroristická operace na konci druhé intifády trvala od roku 2002 skoro tři roky a dodnes tam vojáci provádějí bezpečnostní akce a ničí teroristy a jejich infrastrukturu.

Nepodařilo se také zlikvidovat nejvyšší vojenské velení Hamásu, Jahjá Sinwára a Muhammada Dejfa, i když při cílených atentátech zahynuly desítky vysokých velitelů Hamásu i Palestinského islámského džihádu.

Podle nejnovějšího průzkumu 12. televizní stanice si 68 % respondentů myslí, že Izrael má k „naprostému vítězství“, které požaduje premiér Binjamin Netanjahu, „hodně daleko“.

Izraelská vláda dodnes nepřišla s žádným realistickým plánem, kdo bude po skončení hlavních vojenských akcí Pásmo Gazy ovládat. Spojené státy chtějí, aby se vlády chopila palestinská samospráva Mahmúda Abbáse, ale to Netanjahu kategorický odmítá. Objevily se i návrhy, že by Gazu mohly spravovat některé arabské země, ale těm se do toho moc nechce. Izraelská armáda navrhuje, aby různé části pásma ovládali místní civilisté, kteří nepatří k Hamásu, ale Gazané se bojí, že je teroristé zavraždí.

Je proto možné, že navzdory silnému mezinárodnímu odporu bude Pásmo Gazy ovládat Izrael – alespoň do té míry, aby si udržel možnost vojensky zasahovat, když to bude nutné a Hamás začne Izrael znovu ohrožovat.

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com