Izraelská armáda začala v neděli povolávat na povinnou vojnu ultraortodoxní židy, charedim. Skončilo tak jejich výsadní postavení, jemuž se těšili od vzniku Státu Izrael.
Výjimku jim udělil už jeho první premiér David Ben-Gurion. Jenže zatímco v roce 1948 šlo jen o 400 případů, v roce 2010 ji už požadovalo skoro 63 000 náboženských studentů, což je zvýšení o 17 000 %, zatímco počet obyvatel země vzrostl jen 1200 %. A protože charedim mají skoro třikrát víc dětí než sekulární Izraelci, rychle jich přibývá a izraelský Ústřední statistický úřad očekává, že v roce 2030 budou tvořit 16 % obyvatel.
Nejvyšší soud vyzýval řadu let izraelské vlády, aby výjimku z povinné vojny pro ultraortodoxní židy zrušily, ale protože v nich zasedaly i ultraortodoxní strany, nikdy k tomu nedošlo. Letos v červnu Nejvyšší soud definitivně rozhodl, že neexistuje žádný právní důvod, proč by charedim neměli na vojnu chodit, a nařídil, aby armáda zahájila jejich odvody.
Po 76 letech je to přelomové historické rozhodnutí. Nejvyšší soud vládě navíc nařídil, že musí přestat financovat ješivy, které na vojnu nepošlou stanovený počet studentů.
Výjimka z povinné vojenské služby pro ultraortodoxní studenty je v Izraeli už dlouho trnem v oku většině neortodoxních Izraelců, kteří ji považují za neomluvitelnou nespravedlnost. Už před třinácti lety demonstrovaly za „povinnou vojnu pro všechny“ desetitisíce lidí a dodnes si přeje rovnoprávnost v této otázce 70 % Izraelců. Ti „obyčejní“ chodí do armády v 18 letech, muži donedávna na 32 měsíců a ženy na dva roky. A protože armádě chybí vojáci, Kneset minulý týden mužům vojnu dokonce dočasně prodloužil na tři roky. Nový zákon má platit do 30. června 2029.
Na vojnu se hlásí dobrovolně jen nevelký počet charedim a jejich množství se nezvyšuje. Odpor ultraortodoxní komunity vůči zrušení výjimky je obrovský. Bývalý sefardský vrchní rabín Jicchak Josef před časem prohlásil: „Jestli nás přinutí k povinné vojenské službě, vystěhujeme se ze země.“ Řada předních rabínů vyzvala ultraortodoxní mladíky, aby povolávací rozkaz ignorovali a k odvodu nešli, mnoho charedim proti povinné vojně demonstruje, protože je podle nich „neslučitelná s jejich způsobem života“, a ultraortodoxní strany ve vládě premiéra Binjamina Netanjahua hrozí, že z ní na protest odejdou a kabinet položí.
Armádní velení rozeslalo v neděli prvních tisíc povolávacích rozkazů a během příštích čtyř týdnů pošle další dva tisíce. Jsou určeny ultraortodoxním mladíkům ve věku 18 až 26 let, většinou vysokoškolským studentům, pracujícím anebo držitelům řidičského průkazu – tedy takovým, kteří nejsou tak úplně ultraortodoxní a nestudují v ješivách „na plný úvazek“. Společně s donedávna platnou možností odvést 1800 charedim ročně jich teď armáda získá 4800. Stejné to má být příští rok a potom se počty ultraortodoxních branců budou zvyšovat. Ten, kdo se k odvodu nedostaví, nebude smět vycestovat ze země a může skončit i ve vojenském vězení.
Izrael je už desátý měsíc ve válce a bojuje v ní 300 000 záložníků, kteří kvůli tomu nechodí do práce a nejsou s rodinou. Podle ministra obrany Joava Galanta potřebuje armáda 10 000 nových branců a v odvodovém věku je zhruba 63 000 ultraortodoxních židů. Bude však trvat ještě dlouho, než se budou účastnit protiteroristických operací.