Muselo zemřít dvanáct dětí v izraelské drúzské vesnici Madždal Šams v Golanských výšinách, aby si mezinárodní média povšimla, že Izrael vede nejen odvetnou válku proti teroristům Hamásu v Pásmu Gazy, ale už desátý měsíc odráží útoky další prodloužené ruky Íránu, šíitského hnutí Hizballáh z Libanonu. Při jeho hrůzném sobotním úderu bylo také až padesát dalších dětí i dospělých zraněno; šestnáct jich je stále v nemocnicích, včetně sedmi ve vážném stavu.
Hizballáh zahájil ostřelování Izraele hned po masakru Izraelců Hamásem 7. října, aby tak „prokázal solidaritu“ s teroristy v Pásmu Gazy, a odpaluje rakety každý den. Izrael kvůli nim evakuoval 63 000 obyvatel měst na severu země a mnohá, např. Kirjat Šmona, se už proměnila v trosky. Obyvatelé severu bydlí v hotelech na státní útraty a až 40 % se do svých domovů nechce vrátit – mnozí ani nemají kam, protože jejich obydlí jsou zcela zpustošená. V nejsevernějším izraelském městě Metula je zničeno přes 40 % domů, farmáři nemohou obdělávat pole a střely Hamásu působí obrovské požáry, které v severním Izraeli spálily skoro 14 milionů hektarů půdy. Hizballáh tvrdí, že s ostřelováním přestane, až nastane příměří v Pásmu Gazy.
Jeho rakety už zabily 25 izraelských civilistů a 22 vojáků. Šíitské hnutí vyslalo od října do Izraele 340 útočných dronů a přes 6400 raket a při izraelských odvetách ztratilo více než 380 ozbrojenců, včetně 40 velitelů.
Zabití dvanácti drúzských dětí, které ve vesnici Madždal Šams hrály fotbal, znamenalo rudou čáru. Ví to i Hizballáh; k útoku se nejprve přihlásil, ale když se ukázalo, že vraždil děti, popřel ho a tvrdil, že na vině je izraelská raketa. Jenže v Madždal Šamsu leží zbytky rakety íránské s názvem Falaq-1 s hlavicí o váze 53 kilogramů. Izraelci už také vědí, že byla odpálena z jiholibanonské vesnice Šibáa, a znají i jméno velitele, který útok řídil.
Izrael se po celou dobu konfliktu s Hizballáhem snažil, aby odvety za ostřelování nepřerostly v otevřenou válku, protože se potřeboval plně soustředit na likvidaci Hamásu v Pásmu Gazy. Totální válku si zjevně nepřeje ani Hizballáh. Sobotní zabití dvanácti dětí však bylo nejzávažnějším útokem na civilisty od říjnového masakru.
Hizballáh je mnohem nebezpečnější soupeř než Hamás. Írán ho zásobil svými nejvýkonnějšími balistickými, laserem naváděnými a dalšími vyspělými raketami, včetně střel dlouhého doletu. Izrael na tyto íránské dodávky už řadu let útočí, ale zabránit všem se mu nepodařilo. Hizballáh by v případě plnohodnotné války dokázal ostřelovat Izrael až třemi tisíci raket denně po dobu několika týdnů, a způsobit tak obrovské civilní ztráty. Podle izraelských odhadů má přes 150 000 střel. Navíc si vybudoval ještě rozsáhlejší a dokonalejší síť tunelů než Hamás v Pásmu Gazy a některé nepochybně vedou až na izraelské území.
Tak silnou raketu jako v sobotu Hizballáh na židovský stát ještě nikdy nevypálil. Izrael tak čelí velkému dilematu – jak teroristy důrazně potrestat, ale nevyvolat totální válku. Příliš mohutná odveta by navíc mohla zmařit současné jednání s Hamásem o propuštění rukojmích.
Hizballáh podle izraelských zpravodajských zdrojů vyhlásil pohotovost a vyklidil některé pozice v jižním Libanonu. Svět mezitím vyzývá Izrael ke zdrženlivosti; šok ze zabití malých dětí rychle pominul. Notoricky protiizraelský generální tajemník OSN António Gutteres sice útok odsoudil, ale slovo „Hizballáh“ nevyslovil. A turecký prezident Recep Tayip Erdoğan, jehož země je členskou zemí NATO, dokonce pohrozil Izraeli invazí.
Izrael hned po útoku na Madždal Šams provedl odvetné údery na infrastrukturu Hizballáhu po celém Libanonu, zabil několik členů hnutí a znovu útočil v pondělí i úterý. To ale zatím není slibovaná důrazná odveta. Podle nejmenovaných izraelských představitelů půjde o „operaci, která nezavleče Blízký východ do plnohodnotné války, ale zřejmě vyvolá několikadenní reakci“ Hizballáhu. Než ji Izrael provede, Hizballáh ho dál ostřeluje a v úterý zabil dalšího izraelského civilistu.