Izraelská armáda a bezpečnostní služba Šin Bet zahájily ve středu masivní protiteroristickou operaci v Judsku a Samařsku (na Západním břehu), největší za mnoho měsíců. Vojáky podporuje i letectvo. Po masakru Izraelců teroristy Hamásu 7. října tam výrazně zesílila hrozba terorismu a přibylo teroristických skupin, zbraní a výbušnin i pokusů o útoky na židovské osady. Vzrostla i troufalost. Osmnáctého srpna se Palestinec z oblasti Tulkarmu pokusil o sebevražedný atentát v Tel Avivu, který mohl zabít velké množství lidí, ale bomba mu naštěstí vybuchla předčasně a zabila jen jeho. Tentýž den byl v Judsku a Samařsku zabit izraelský bezpečnostní strážce a 11. srpna byl na tamější silnici zastřelen izraelský civilista.
Na Západním břehu je pro terorismus úrodná půda – hospodářská situace tam se zhoršuje, protože desetitisíce Palestinců nesmějí po 7. říjnu jezdit za prací do Izraele, samospráva je ve finanční nouzi, jelikož Izrael jí nepřevádí výnosy z cel a daní, které pro ni vybírá, a palestinské bezpečnostní složky nefungují, jak mají.
Teroristické hnutí Hamás loni doufalo, že se k boji proti izraelské odvetě za říjnový masakr připojí i Palestinci na Západním břehu tak jako libanonské hnutí Hizballáh. Izraelská armáda však měla situaci do značné míry pod kontrolou, protože tam už třetí rok prováděla cílené operace proti novým teroristickým skupinám. Po 7. říjnu však vznikly další. Od té doby došlo na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě ke zhruba 4600 teroristických útoků, při nichž zahynulo 43 Izraelců.
Bezpečnostní složky zatkly od 7. října na Západním břehu skoro 4900 hledaných teroristů, včetně téměř 2000 členů Hamásu, a při střetech s ozbrojenci zabily na 670 palestinských útočníků. V témže období také zmařily 685 větších útoků.
V oblasti se prudce zvýšil počet zbraní, které tam přes Jordánsko pašuje Írán, a další zbraně Palestinci na Západním břehu vyrábějí.
Současná izraelská operace v sobotu skončila v Tulkarmu a uprchlickém táboře Far‘á a teď pokračuje v oblasti Dženínu. Probíhají tam těžké boje.
Vojáci už zlikvidovali třicet teroristů a dalších třicet zadrželi, včetně hledaných zločinců. Jedním z mrtvých je například Džibríl Džibríl, který byl propuštěn z izraelské věznice v rámci listopadové výměny palestinských vězňů za izraelská rukojmí a vrátil se k teroristické činnosti. Dalším je Wásim Chazím, velitel Palestinského islámského džihádu s norským občanstvím – před několika lety se s rodinou do Norska vystěhoval, a když získal občanství, nechal ji tam a vrátil se na Západní břeh dál vraždit Izraelce.
Armáda také odstraňuje nastražené miny ze silnic a civilních oblastí a likviduje sklady a výrobny zbraní a velitelství teroristů; jedno se například nalézalo v mešitě nedaleko Tubásu a bylo vybaveno kamerami, které sledovaly pohyb izraelské armády. Vojáci vyhodili celou mešitu do povětří.
Izrael zatím nemá žádné ztráty, jen jeden voják utrpěl zranění. V sobotu armáda posílila jednotky; operace pokračuje a bude ještě nějakou dobu trvat.
V noci na sobotu došlo k dalším dvěma teroristickým útokům, při nichž byli zraněni tři Izraelci. Při jednom vybuchl u benzinové pumpy v bloku židovských osad Guš Ecjon automobil s výbušninou a jeho řidič byl na útěku zastřelen; při druhém pronikl Palestinec do osady Karmej Cur a poté, co byl zlikvidován, explodovalo i jeho auto s bombou. Bezpečnostní složky jsou přesvědčeny, že oba útoky byly koordinované. Jeden z vůdců Hamásu Chálid Mišál nedávno vyzval k obnovení sebevražedných útoků a někteří teroristé ho zjevně vyslyšeli.
Nejvyšší diplomat EU Josep Borrell však vyzval Izrael, aby protiteroristickou operaci ukončil, protože prý „už tak dost napjatou bezpečnostní situaci na Západním břehu zhoršuje“.
V Judsku a Samařsku sílí i násilnosti osadníků proti Palestincům. K nejhorším došlo 15. srpna, kdy asi stovka židovských extremistů napadla palestinskou vesnici Džit. Zabili jednoho Palestince, zničili řadu domů a zapálili mnoho aut. Vyšetřování ukázalo, že izraelská armáda nezasáhla včas a dost razantně, přestože dostala varování, že se útok chystá. A Šin Bet zatkla jen čtyři židovské útočníky. Velitel Centrálního vojenského sektoru generálmajor Avi Blut nazval incident „nejhorším židovským teroristickým útokem v (izraelských) dějinách“.