V noci z osmého na devátého září Izrael podnikl velmi netypickou vojenskou operaci v Sýrii. Byla součástí stínové války proti Íránu, takzvaného „vojenského tažení mezi válkami“. Židovský stát ji zásadně nekomentuje, a detaily se tak objevují se zpožděním a jen jako „nepotvrzené zprávy“, i když zdroje jsou často anonymní izraelské.
Většina izraelských útoků v Sýrii je leteckých či raketových, ale hlavní část toho nedělního provedli vojáci speciální jednotky – údajně Sajeret Matkal – přímo v terénu. Zaútočila na zbrojní továrnu a výzkumné středisko ve dvě stě kilometrů vzdáleném Masjáfu, kde v minulosti vyvíjel biologické a chemické zbraně syrský režim. Dnes je to íránská základna a syrští a íránští vědci tam až do neděle vyráběli přesné střely. Terčem izraelských letounů už byla mnohokrát, ale tamější produkce byla vždycky obnovena.
Nedělní operace začala řadou náletů, které zabily nejméně 14 osob a 43 dalších zranily, vyřadily z provozu ruské komunikační středisko, oslabily syrskou protileteckou obranu a odřízly cestu syrským vojákům, aby Íráncům nemohli přijít na pomoc. Potom se vojáci spustili z vojenských vrtulníků na syrskou půdu po lanech a v boji muže proti muži zabili tři Syřany a zajali až čtyři Íránce. Podle izraelského serveru Walla! byla hlavním cílem podzemní továrna Íránských revolučních gard, kde se vyráběly balistické rakety, bomby a drony pro íránského spojence, libanonské hnutí Hizballáh. Íránci ji budovali od roku 2018 – v podzemí stejně jako své jaderné objekty v Íránu, o nichž si myslí, že jsou nedobytné. Masjáfská továrna byla ze vzduchu nezničitelná, a tak ji komando zlikvidovalo ze země.
Izraelci do ní pronikli, odnesli přístroje, vybavení a dokumenty, rozmístili všude výbušniny a vyhodili ji do vzduchu.
Podle americké vládní stanice AlHurra bylo izraelských útoků v oblasti Masjáfu několik a jejich intenzita a ztráty na životech byly „mimořádné“. Izraelský institut Alma ze satelitních snímků vyčetl, že letouny zničily všechny silnice vedoucí k podzemní továrně i elektrárnu vzdálenou deset kilometrů od Masjáfu. Podle exilové Syrské observatoře lidských práv bylo mrtvých až osmnáct. Celá operace trvala jen něco přes hodinu.
Izrael o chystané akci uvědomil americkou vládu a ta proti ní údajně nic nenamítala.
Podle některých zdrojů byl útok v Masjáfu v Sýrii nejvýznamnější od zahájení současné izraelské války a nejodvážnější v posledních letech. Zničení podzemní továrny znamená pro Írán i Hizballáh obrovskou ztrátu; bylo to jedno z nejdůležitějších středisek výroby a výzkumu Íránských revolučních gard v Sýrii.
Izrael tam provádí útoky od začátku tamější občanské války, tedy už deset let. Byly jich tisíce. Jejich hlavním cílem je ničení íránských dodávek vyspělých zbraní pro Hizballáh a syrské spojence Teheránu a maření vzniku íránských pozic v blízkosti izraelských hranic. Izraelci útočí na zbrojní sklady a konvoje, které zbraně převážejí, ale i na civilní letiště, kde s nimi íránské letouny přistávají. Často je vyřadí z provozu na řadu dní, zejména v Damašku a syrském Aleppu. Od masakru Hamásu 7. října Izrael tyto útoky ještě vystupňoval. I když však likviduje zbraně pro Hizballáh často, mnoho zbraní se k teroristům dostane.
Od začátku války Hizballáh ostřeluje Izrael každý den desítkami raket. Naposledy v pondělí zasáhl dokonce civilní dům v izraelské Nahariji, ačkoli do té doby se civilním cílům vyhýbal – naštěstí bez lidských ztrát.
Až do neděle byl letošním nejvýznamnějším izraelským útokem v Sýrii dubnový atentát na íránský konzulát v Damašku, který zabil 16 lidí, včetně osmi důstojníků Íránských revolučních gard. Teherán za to vůbec poprvé zaútočil na Izrael přímo, a nikoli prostřednictvím svých spojenců. Vyslal do Izraele stovky ozbrojených dronů, ale ten je s pomocí spojenců všechny zlikvidoval.
Nedělní útok byl výjimečný svou povahou, trváním i počtem cílů a možná se jednalo o přípravu k velké operaci v Libanonu.
Leave a Reply