Izraelská vzdušná obrana v neděli zachytila zbytky střely, která předčasně vybuchla nad Tel Avivem. Odpálili ji jemenští Hútíové. Úlomky dopadly na řadu míst v okolí, například do Lodu vzdáleného deset kilometrů, způsobily požár v ještě vzdálenějším mošavu Kfar Daniel i nedaleko Ben-Gurionova letiště a poškodily nádraží v Modiinu. Oběti na životech nebyly, ale pět lidí se lehce zranilo, když utíkali do krytu. V červenci to bylo horší – při jemenském útoku sebevražedného dronu zahynul jeden obyvatel Tel Avivu.
Islamističtí Hútíové jsou spojenci Íránu, který je hojně zásobuje zbraněmi. Hútíové se snaží ze 1700 kilometrů vzdáleného Jemenu útočit na Izrael z údajné solidarity s Palestinci a požadují ukončení války v Pásmu Gazy. Jen do červencového útoku na Tel Aviv odpálili na Izrael přes 200 raket a dronů.
V neděli Hútíové tvrdili, že šlo o „velmi silnou hypersonickou střelu“, ale to nebyla; šlo o balistickou raketu. I tak to však byla střela s nejdelším doletem, jaká kdy Izrael zasáhla. Většina raket Hútíů dosud mířila na izraelský Ejlat, ale buď je izraelská armáda sestřelila, nebo zasáhly Egypt, kde zranily řadu lidí. Jedinou izraelskou obětí byl v červenci muž v Tel Avivu.
Po tehdejším útoku Izrael v odvetě bombardoval jemenský přístav Hudajdá, kudy Íránci do země přivážejí zbraně. Odvetný útok slíbil premiér Binjamin Netanjahu i v neděli.
Hútíové už rok také napadají mezinárodní plavidla v Rudém moři z údajné solidarity z Palestinci. Přestože tvrdí, že terčem jsou izraelské, americké a britské lodě, útočí na plavidla všech zemí, a řada mezinárodních námořních přepravců proto raději volí mnohem delší trasu okolo Jižní Afriky. Spojené státy a Británie se snaží Hútíe odradit sestřelováním jejich dronů a raket odpalovaných na lodě, ale teroristé útočí dál a mezinárodnímu společenství v čele s OSN je to očividné lhostejné.
Nedělní raketa z Jemenu ukázala, že Hútíe od útoků na Izrael neodradila ani jeho červencová odveta. Hútíové mu dokonce vzkázali, že má před blížícím se ročním výročím masakru Hamásu očekávat ještě více raket.
Podle izraelského institutu Alma se dokonce objevují nepotvrzené zprávy, že se Hútíové v rámci íránských příprav na širší tažení proti Izraeli stahují do Sýrie. Alma odhaduje, že jich tam je už několik tisíc. Hrozí tak nebezpečí, že by se mohli pokusit o pozemní vpád do Izraele přes Golanské výšiny.
Na íránský rozkaz občas Izrael ostřelují i syrští a iráčtí spojenci Teheránu. Šíitských proíránských ozbrojenců jsou v Sýrii desítky tisíc. Izraelský expert na íránskou strategii podplukovník Michael Segal upozorňuje, že Írán s pomocí těchto spojenců Izrael úspěšně obklíčil a zaměstnává ho na několika frontách najednou, aniž by za to sám nesl jakékoli následky. Snaží se držet celý konflikt co nejdál od svých hranic, což je podle Segala také důvod, proč dodnes neprovedl odvetu za izraelský atentát na vůdce politického křídla Hamásu Ismáíla Haníju v Teheránu.
Kdyby propukla otevřená válka mezi Izraelem a libanonským Hizballáhem, snažili by se do ní nejspíš zapojit i syrští a iráčtí teroristé a Hútíové. Izrael tak bojuje na sedmi frontách – v Pásmu Gazy, Libanonu, Sýrii, Iráku, Íránu, na Západním břehu a v Jemenu. Pásmo Gazy začíná být díky úspěšné likvidaci teroristické infrastruktury Hamásu vojensky méně důležité. Největší hrozbu teď představuje Hizballáh v Libanonu, k němuž by se mohli zkusit ze Sýrie připojit i Hútíové.
Leave a Reply