Po explozích pagerů teroristů Hizballáhu ve středu a přenosných vysílaček ve čtvrtek zahájil Izrael útok na odpaliště a rakety Hizballáhu. Na jihu Libanonu zničil stovku odpalovacích ramp nachystaných k odpalu a zhruba tisíc raket. Likvidoval i sklady zbraní a blíže neupřesněné objekty a způsobil Hizballáhu obrovské škody. V pátek pak provedl cílený útok v Bejrútu, kde zabil důležitého velitele a člena nejvyššího vojenského orgánu Hizballáhu Ibrahíma Akíla, nástupce Fuáda Šukra zabitého v červenci, a spolu s Akílem dalšího významného velitele Ahmada Wahábího. Při úderu zahynulo celkem 16 velitelů a dalších 68 osob bylo zraněno. Hizballáh tak už celkem přišel o 501 členů.
Akíl patřil k nejhledanějším zločincům ve Spojených státech. Ty na něj vypsaly odměnu ve výši sedmi milionů dolarů za účast při bombardování amerických kasáren v Bejrútu v roce 1983, kde přišlo o život 241 Američanů, a za únosy amerických a německých rukojmích v Libanonu v 80. letech. Podle armádního mluvčího Daniela Hagariho Akíl plánoval podobný masakr, jaký provedl 7. října Hamás – vpád do Galileje, její obsazení a únosy a vraždy rukojmích. Na tomto plánu se podílel i další vysoký velitel Abú Hasan Samír, který v Bejrútu zahynul také. Po smrti je i Hatám Alí Tabatají, jehož Spojené státy v roce 2016 označily za mezinárodně hledaného teroristu.
Izrael zároveň zaútočil i v Damašku, kde zabil člena proíránských milicí Katáíb Hizballáh.
„Armáda snižuje schopnosti a vojenskou infrastrukturu Hizballáhu,“ konstatoval armádní mluvčí. A dodal, že Izrael „zahájil proti Hizballáhu novou fázi války a na stole jsou všechny možnosti“. Znamená to, že už nehodlá pokračovat v opotřebovací válce a bude na každý útok reagovat disproporčně.
Několikafázové bombardování pozic Hizballáhu ve čtvrtek a pátek bylo nejmohutnější od 8. října, kdy hnutí začalo Izrael ostřelovat „ze solidarity s Palestinci“.
V pátek Hizballáh na Izrael odpálil 170 raket, které zabily dva izraelské vojáky a několik dalších zranily. Další Izraelce zranily drony s výbušninami.
Izrael vzkázal generálnímu tajemníkovi Hizballáhu Hasanu Nasralláhovi, že s útoky přestane, když se hnutí stáhne od izraelských hranic.
To mu už v roce 2006 nařídila Rezoluce OSN č. 1701, která ukončila takzvanou druhou libanonskou válku s Izraelem. Nařídila stažení Izraelců z Libanonu a po Hizballáhu požadovala odzbrojení a stažení za řeku Lítání asi třicet kilometrů od izraelských hranic. OSN v Libanonu zároveň rozmístila mírové jednotky UNIFIL, které měly na dodržování rezoluce a příměří dohlížet. Izrael z Libanonu odešel, ale Hizballáh rezoluci nikdy nesplnil, zbraně nesložil, ale naopak znásobil, nestáhl se za řeku Lítání a po celém jižním Libanonu rozmístil odpalovače raket, zejména v civilních domech. OSN ho přesto nikdy nekritizovala ani neodsoudila.
Objevují se také další podrobnosti o explozích pagerů a vysílaček. Záběry průmyslových kamer v libanonských obchodech a na tržištích ukázaly, jak byly výbuchy přesné a osobně zacílené. Když přístroj vybuchl v teroristovi v ruce, člověku vedle něj se vůbec nic nestalo. Když explodoval teroristovi u pokladny v supermarketu a utrhlo mu to ruku, pokladní neutrpěla ani lehké zranění. Tak přesné útoky dosud nikdy nikdo nevymyslel ani neprovedl a žasnou nad nimi i vojenští experti.
Hizballáh tvrdí, že exploze pagerů i vysílaček zabily celkem 37 osob. Pagery zranily asi 3000 lidí a dalších 450 pak vysílačky. Izrael je však přesvědčen, že počet mrtvých a raněných teroristů je mnohem vyšší, než teroristé přiznávají.
Íránský velvyslanec v Libanonu, který měl u sebe pager teroristů, přestože je diplomat, po výbuchu oslepl a je údajně v kritickém stavu. Generální tajemník Hizballáhu Hasan Nasralláh zraněn nebyl, ale těžká zranění utrpěli tři jeho osobní strážci.
V sobotu obě strany v útocích pokračovaly – Hizballáh odpálil na Izrael nejméně sto raket a Izrael podnikl 180 leteckých úderů na jeho odpalovací rampy s nachystanými raketami.
Navzdory mohutným izraelským útokům má však Hizballáh stále dost raket. Před válkou jich bylo okolo 150 000. Izraelské operace jich ale obrovské množství zničily a spolu s atentáty mají obrovský psychologický dopad na členy hnutí.
Izraelský ministr obrany Joav Galant teroristy ujistil, že „sekvence útoků“ bude pokračovat, dokud se do svých domovů nebude moci vrátit více než 60 000 evakuovaných obyvatel izraelského severu. Podle něj bude Hizballáh platit „čím dál vyšší cenu“.
Budoucnost konfliktu je zatím nejasná. Zlikvidovat Hizballáh nelze – je příliš rozbujelý a vyzbrojený, má v Libanonu obrovský vliv, je hlavním politickým hráčem v zemi a těší se podpoře svého sponzora Íránu. Má ale možnost volby – může útoky na Izrael ukončit. A pokud se rozhodne pro totální válku, Izrael je připraven.
Leave a Reply