Stoupenci teroristů palestinského Hamásu a libanonského Hizballáhu rádi tvrdí, že Izrael porušuje mezinárodní právo, když se brání proti útokům – dokonce i po brilantní akci vybuchujících pagerů a přenosných vysílaček členů a velitelů Hizballáhu minulý týden. Notorický nepřítel Izraele, vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk, například prohlásil, že „mezinárodní humanitární právo zakazuje používání nástražných výbušných systémů v podobě zdánlivě neškodných přenosných předmětů“ a že „páchání násilí s cílem šířit terorismus mezi civilisty je válečný zločin“. Explodující pagery a vysílačky odsoudil i evropský ministr zahraničí Josep Borrell, který už naštěstí z funkce odchází, a vypustil větu, že „použitá nevybíravá metoda je nepřijatelná vzhledem k nevyhnutelným a velkým vedlejším škodám mezi civilisty a širším důsledkům pro celé obyvatelstvo, včetně strachu a teroru a kolapsu nemocnic“.
Ve skutečnosti skoro žádní civilisté nezahynuli a útok byl namířen výhradně proti teroristům.
Podle mezinárodního práva jsou izraelské útoky naprosto v pořádku, jak v článku pro Newsweek podrobně vysvětlila trojice odborníků: izraelsko-americký advokát v oblasti lidských práv Arsen Ostrovsky, který je generálním ředitelem Mezinárodního právního fóra a analytikem Institutu Misgav pro národní bezpečnost v Izraeli, John Spencer, vedoucí katedry válčení v městském prostředí Institutu moderní války (MWI) v americkém West Pointu, a Mark Goldfeder, ředitel americké neziskové organizace Národní židovské středisko pro obhajobu práv.
Podle nich lze exploze pagerů a vysílaček považovat za nejtroufalejší a nejpřesnější operaci ve vojenských dějinách, která byla zcela oprávněná a plně v souladu s mezinárodním právem.
Hizballáh je džihádistické teroristické hnutí, které financuje a vyzbrojuje Írán. Jeho hlavním cílem je zničení Izraele. Za teroristickou skupinu ho oficiálně označily Spojené státy, Británie, Německo, Evropská unie i Liga arabských států. Hizballáh už 8. října loňského roku, den po masakru Izraelců Hamásem, začal Izrael bez sebemenšího důvodu ostřelovat a vypálil na něj na 9000 raket, které zabily 47 Izraelců, včetně dvanácti drúzských dětí na hřišti. Kvůli agresi Hizballáhu muselo své domovy opustit více než 60 000 Izraelců, z nichž mnozí se už nemají kam vrátit, protože rakety teroristů jejich domy zničily.
Podle mezinárodních zákonů má Izrael plné právo na sebeobranu. Trojice expertů zdůrazňuje, že „je sice možné obecně říci, že podle článku 7 pozměněného protokolu II k Úmluvě o některých konvenčních zbraních z roku 1980 je použití nástražných výbušných systémů v komunikačních zařízeních v určitých situacích skutečně zakázáno, ale existuje jedna zásadní výhrada – podle článku 52 dodatkových protokolů k Ženevské úmluvě I je takový čin přípustný, když se tyto předměty nepoužívají k civilním účelům. A protože je ke komunikaci a plánování a řízení operací používali teroristé, nebyly ,civilními předměty‘, ale legitimním vojenským cílem. Jejich zničení proto představuje jasný vojenský cíl podle článku 52 dodatkových protokolů“.
Strany ozbrojeného konfliktu také musí rozlišovat civilisty od bojovníků. V případě pagerů a vysílaček bylo známo, že tato komunikační zařízení nebyla obecně dostupná, ale svým ozbrojencům je rozdalo vedení Hizballáhu, aby je nemohla sledovat izraelská zpravodajská služba. Nikdo jiný je neměl (s výjimkou velvyslance Íránu, který Hizballáhu dodává zbraně).
Podle válečného práva musí strany rovněž dodržovat zásadu proporcionality, která vyžaduje, aby předpokládané ztráty na životech civilistů nebyly nadměrné v poměru k zamýšlenému cíli, a aby byla při plánování a provádění útoků přijata opatření ke snížení rizika, že civilisté utrpí újmu.
Cílem operace pagerů a vysílaček bylo snížit bojeschopnost teroristické hnutí. Při jejich explozích bylo oficiálně zabito 37 členů Hizballáhu a na 3500 dalších bylo zraněno, ale postižených civilistů byla doslova jen hrstka. „V moderní válce je to mimořádný výkon a ukázková definice přesného a přiměřeného útoku“, zdůrazňují Spencer, Ostrovsky a Goldfeder v analýze pro Newsweek.
John Spencer v jiném článku pro Newsweek také vysvětluje, že mezinárodní právo umožňuje i útoky na civilní objekty. Izrael je neustále obviňován z ostřelování a bombardování škol, mešit nebo nemocnic v Pásmu Gazy, což je podle mnoha západních politiků válečný zločin. Není, pokud jsou tyto objekty využívány k vojenským účelům, zdůrazňuje Spencer, například když se „nemocnice využívají jako úkryt pro bojovníky, jako sklad zbraní či munice, jako vojenské stanoviště nebo středisko ke komunikaci s bojovými silami, jak uvádí příručka válečného práva amerického ministerstva obrany“. Hamás zneužívá gazanské nemocnice a školy opakovaně právě k takovým účelům, ale za téměř rok současné války ho OSN ani západní státy za tento válečný zločin ani jednou neodsoudily.
Leave a Reply