Od likvidace nejvýznamnějšího vůdce Hamásu Jahjá Sinwára ve čtvrti Tel Sultan v Rafáhu uplynulo pět dní. Svět i Gazané reagovali různě. Většina státníků civilizovaných zemí Sinwárovu smrt uvítala, s nepřekvapivou výjimkou generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Turecko a Organizace pro osvobození Palestiny dokonce Hamásu kondolovaly.
Řada obyvatel Pásma Gazy se radovala, zatímco stoupenci Hamásu začali tvrdit, že Sinwár zemřel hrdinskou smrtí, a šíří na sociálních sítích zfalšovaná videa. Ve skutečnosti bylo posledním činem tohoto „hrdiny“ to, že hodil po izraelském dronu klacek.
Armáda zveřejnila nahrávku nalezenou v tunelech pod Gazou. Sinwár s manželkou a dětmi se na ní několik hodin před zahájením masakru Hamásu loni 7. října stěhují do bezpečných tunelů pod Chán Júnisem. Je vidět prostorný luxusní byt s dvěma koupelnami, kde chtějí přečkat izraelskou odvetu za masakr. Do tohoto bytu odnášeli několik hodin zásoby potravin, televizor a další „nezbytné“ věci. Sinwárův majetek se odhaduje na tři miliardy dolarů.
Po Sinwárově smrti došlo k nejméně dvěma pozitivním událostem. V pátek izraelská armáda na severu Pásmu Gazy nafilmovala kapitulaci desítek teroristů Hamásu. A po izraelské výzvě k evakuaci kvůli nadcházejícím útokům odešlo do bezpečí mnohem víc civilistů než donedávna, kdy je členové Hamásu bili a nutili je zůstat jako lidské štíty.
Většina západních politiků vyzvala po Sinwárově likvidaci k uzavření příměří. Někteří izraelští představitelé souhlasí, že by válka mohla skončit osvobozením rukojmích. Otevřela se cesta k dalšímu jednání o jejich výměně za palestinské vězně, protože Sinwár byl hlavní překážkou dohody a poslední dva měsíce odmítal jednat. Izrael má navíc jednu novou výhodu – ponechal si Sinwárovu mrtvolu a hodlá ji vydat do Gazy až po propuštění rukojmích.
Hamás zatím neoznámil nového vůdce, ale izraelští bezpečnostní představitelé si myslí, že Sinwára ve funkci nejvyššího vojenského velitele nahradí jeho bratr Muhammad a v čele politického křídla stane dosavadní zástupce Jahjá Sinwára Chálil Chajá. Izraelská armáda teď po Muhammadu Sinwárovi intenzivně pátrá. Není však jasné, jaký má tento věrný bratrův nohsled postoj k vyjednávání – je jen známo, že byl bratrovi velice loajální a v roce 2006 zosnoval únos izraelského vojáka Gilada Šalita, kterého Izrael o pět let později vyměnil za 1027 vězněných palestinských teroristů, včetně Jahjá Sinwára. Izraelci se už několikrát pokusili Muhammada zabít, ale ten uniká a skrývá se stejně úspěšně jako jeho bratr.
Není však vůbec jisté, že Muhammad Sinwár bude v otázce osvobození rukojmích vstřícnější než Jahjá, protože zřejmě bude chtít ukázat, že kráčí v jeho šlépějích.
Izrael tak doufá, že by se mohl dohodnout s jednotlivými frakcemi Hamásu, které některá rukojmí vězní. Armáda brzy po Sinwárově smrti shodila na jihu pásma tisíce letáků se vzkazem, že „každý člen Hamásu, který složí zbraně a vrátí Izraeli rukojmí, bude smět z Gazy odejít a žít v klidu jinde“. A bývalý výkonný ředitel firmy Soda Stream Daniel Birnbaum nabídl 100 000 dolarů každému Gazanovi, který do 24. října vrátí živého zajatce.
K navrácení rukojmích Izraeli vyzval Hamás dokonce i poradce Al-Káidy Mustafa Hamíd zvaný Abú Wálid al-Masrí, uvedla americká organizace SITE, která monitoruje džihádisty. Jejich pokračující zadržování podle něj „odvádí pozornost od osudu palestinských vězňů v Izraeli“. Al-Káida však na Hamás žádný vliv nemá.
Hamás se nevzdává a bojuje dál; izraelská armáda odhaduje, že na severu Pásma Gazy působí ještě asi 4000 teroristů a na jihu rovněž několik tisíc. Fungují i „vládní“ úřady Hamásu. Hnutí má stále finanční prostředky, protože asi před půl rokem přepadl všechny pobočky místní Banky Palestina a přisvojil se přes 400 milionů šekelů (dvě a půl miliardy korun). Další peníze získává krádežemi humanitární pomoci a jejím prodejem za vysoké částky Gazanům. Jen do poloviny září si tak „vydělal“ nejméně půl miliardy dolarů.
Leave a Reply