Ottu Frieda (1908–1944), vojáka československé zahraniční armády, připomíná v Pelhřimově nová pamětní deska. Byl nejmladším ze šesti dětí Jakuba a Eleonory Friedových. Před druhou světovou válkou pracoval jako řidič. Po okupaci Československa v roce 1939 utekl do zahraničí, kde v roce 1940 vstoupil do československé zahraniční armády. Účastnil se bojů v Sýrii a u Tobruku. V roce 1943 odjel do Velké Británie.
Po vylodění v Normandii se zúčastnil obléhání města Dunkerque. Bitva o toto město byla nejvýznamnějším bojovým nasazením československé samostatné obrněné brigády během bojů na západní frontě. Němci Dunkerque houževnatě bránili. Pobřežní vody zaminovali a dlouho odolávali soustředěné ofenzivě. Na začátku listopadu 1944 zničili spojenci z velké části prapor Korn, ale za cenu velkých ztrát. Padlo zde šestatřicet československých vojáků, mezi nimiž byl 5. listopadu 1944 i Otto Fried. Pohřben byl na britském vojenském hřbitově v belgickém Adinkerke.
Pamětní deska s jeho podobiznou tvoří několik vrstev tvrzeného skla a je umístěna na stěně Jihlavské brány. Výtvarnice Alena Matějka na ni použila i stébla trávy z bojiště u severofrancouzského přístavu Dunkerque, kde Fried před 80 lety padl.
Spolu s odhalením pamětní desky pelhřimovskému rodákovi se včera ve městě konalo i slavnostní uložení takzvaných kamenů zmizelých. Připomínají i Friedovu matku a některé jeho sourozence zavražděné nacisty za druhé světové války. Pietního aktu se účastnila vedle zástupců města Pelhřimov i izraelská velvyslankyně v Česku Anna Azari.
Leave a Reply