Izraelská odvetná válka proti Hamásu v Pásmu Gazy, Hizballáhu v Libanonu a jejich sponzorovi Íránu probíhá už třináct měsíců. Říjen byl však pro Izrael mimořádně úspěšný.
Izraelští vojáci konečně zlikvidovali nejvyššího velitele Hamásu Jahjá Sinwára, a hnutí tak nemá žádného zkušeného vůdce, třebaže velení převzal bez oficiálního jmenování Sinwárův bratr Muhammad. Vojáci také zahájili pozemní operaci proti Hizballáhu v Libanonu a provedli důležitou odvetu za íránský útok balistickými střelami z 1. října. Hizballáh se zase neúspěšně pokusil o atentát ozbrojeným dronem na vilu izraelského premiéra Binjamina Netanjahua v Caesareji.
Izraelská armáda odhaduje, že v Pásmu Gazy eliminovala už celé vojenské velení Hamásu a Palestinského islámského džihádu, celkem až 19 000 ozbrojenců. Hnutí tak ztratilo převážnou většinu vojenských schopností a stalo se jen neorganizovanou a nekoordinovanou partyzánskou skupinou. Stále však na vojáky útočí. Už několik týdnů například probíhá mohutná izraelská operace v Džabálíji, při které armáda zlikvidovala přes jeden tisíc teroristů a dalších 700 zajala. Před několika dny také objevila velkou podzemní továrnu na výrobu zbraní pod civilní čtvrtí v městě Gaza. I když však stále dochází k útokům, armáda v Pásmu Gazy snížila počet vojáků a převelela je na severní frontu.
I v Libanonu Izrael zaznamenává velké úspěchy. Během pozemní operace, která začala v říjnu, vojáci zlikvidovali přes 2000 teroristů Hizballáhu, zničili stovky civilních domů, v nichž měli teroristé rakety a odpaliště, bombardovali na 4000 cílů Hizballáhu, jako velitelství, tunely, sklady zbraní a podzemní skrýše, a připravili hnutí o zhruba 70 % dronů a nejméně 90 vysokých i nižších velitelů. Během pozemní operace také zjistili, že Hizballáh plánoval podobný masakr, jaký loni v říjnu provedl Hamás – objevili útočné tunely se zásobami zbraní a potravin a všechno vyhodili do vzduchu. Dnes je však Hizballáh je výrazně oslaben a počet jeho odpalovaných raket klesl ze zhruba 300 denně na nanejvýš 90.
Armáda také zablokovala všechny cesty, kudy Írán posílal Hizballáhu zbraně. Podle izraelského ministerstva obrany mají dnes teroristé jen asi třetinu původní výzbroje. To je však stále dost, protože před válkou se jejich celkové množství raket odhadovalo na 150 000.
Hizballáh má ještě pořád tisíce střel krátkého a středního doletu a dronů a dál je na Izrael odpaluje – za rok ostřelování jich odpálil na 14 000. Izrael na něj proto dál provádí mohutné letecké údery a likviduje vše, co z Hizballáhu zbylo.
Nejbravurnějším izraelským počinem byl odvetný útok na Írán za jeho odpálení až 200 balistických raket začátkem října. Izraelské letectvo při něm zničilo celou íránskou vzdušnou obranu, několik klíčových továren na výrobu balistických střel a zcela ochromil schopnost íránských Revolučních gard vyrábět vyspělé rakety.
Úder na Írán byl tak ničivý, že ajatolláhové vyhrožují další odvetou. Byla by to však fatální chyba, protože když teď Íránci nemají žádnou vzdušnou obranu, Izrael by mohl v následné odplatě zničit jejich jaderný program.
Střely na Izrael dál odpalují íránští spojenci v Iráku a Sýrii a občas i jemenští Hútíové.
Izraelská vláda navzdory všeobecnému celosvětovému rozhořčení zakázala činnost Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), protože úzce spolupracuje s teroristy, a někteří jeho zaměstnanci jsou dokonce členy Hamásu.
Netanjahuova vláda soudí, že tažení proti Hizballáhu dosáhlo plánovaných cílů, a je ochotná uzavřít příměří – ale za podmínek, na které Hizballáh zatím nepřistoupil.
Dohodu se snaží vyjednat dosluhující vláda Joea Bidena a zároveň připojit i druhou s Hamásem v Pásmu Gazy, která by ukončila boje výměnou za propuštění všech zbývajících izraelských rukojmích.
Od loňského masakru Hamásu už zahynulo přes 780 vojáků a více než 900 izraelských civilistů.
Jediným cílem, kterého Izrael ještě nedosáhl, je propuštění rukojmích. Izraelská vláda odhaduje, že naživu je jich už pouhých 51. Naděje na jejich osvobození jsou však malé, protože Hamás všechny nabízené dohody odmítá. Premiér Netanjahu se proto rozhodl, že nabídne rodinám Gazanů, které zajatce zadržují, až pět milionů dolarů a bezpečný odchod z Pásma Gazy, když je propustí.
Konec války se během října přiblížil, ale v dohledu stále není.
Leave a Reply