Novinky ze života komunity

ICC chce zatknout a soudit izraelské představitele

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal ve čtvrtek mezinárodní zatykače na izraelského premiéra Binjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. Je to poprvé, co obvinil ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů demokratickou zemi, jedinou demokracii na Blízkém východě, a navíc takovou, která se brání proti terorismu.

Podle tříčlenného soudního senátu pro přípravné řízení „existuje důvodné podezření“, že Netanjahu s Galantem zvolili „vyhladovění Gazanů jako válečnou metodu“ a dopustili se zločinů proti lidskosti, např. „vražděním či pronásledováním“. Oba politici prý také „záměrně odpírali Gazanům humanitární pomoc, včetně potravin, vody, paliva a lékařské pomoci“, čímž „porušili mezinárodní právo“. To podle soudců údajně „vedlo k úmrtím následkem podvýživy a dehydratace“, a dokonce prý „k provádění chirurgických operací bez anestezie“.

Aby ICC působil „spravedlivě“, vydal mezinárodní zatykač i na vůdce teroristického Hamásu Muhammada Dajfa, kterého však Izrael v červenci zlikvidoval.

Vrchní žalobce ICC Karim Khan se nenamáhal zjistit si fakta, takže netuší, že Izrael civilisty před svými útoky vždycky s předstihem varuje a zřídil jim řadu humanitárních bezpečných zón. Když bombarduje teroristy, vyhýbá se civilním ztrátám a používá přesnou munici. Khan nezvážil ani detailní analýzu způsobu izraelského boje, kterou mu zaslali nejvyšší západní vojenští velitelé NATO a USA s tím, že žádná armáda na světě ještě nikdy nebrala na civilisty takové ohledy jako izraelská. Civilisté sice bohužel občas umírají, ale buď omylem, nebo jako lidské štíty Hamásu.

CIA vydala nedávno o Pásmu Gazy nejnovější statistické údaje, z nichž vyplývá, že za dobu izraelské války počet tamějších obyvatel STOUPL o dvě procenta, konkrétně o 43 000 osob. Je to genocida?

Izrael v Pásmu Gazy zavedl vodu a zprovoznil čističku odpadních vod, dodává tam denně stovky kamionů s potravinami a léky, tisíce litrů krve a desetitisíce litrů paliva pro tamější lékařská zařízení a zřídil tam 14 polních nemocnic. Podle dnešních vládních údajů projelo od začátku války do Pásma Gazy více než jeden milion 137 tisíc tun pomoci (https://gaza-aid-data.gov.il/main/#AidData).

Izrael podal před vydáním zatykačů právní námitky, ale ICC je všechny zamítl.

Netanjahuovi a Galantovi teď hrozí zatčení a vydání do Haagu ve 125 zemích světa, které ICC uznávají. V praxi to znamená, že do nich nepojedou; například Francie a Nizozemsko už oznámily, že budou rozhodnutí tribunálu respektovat. Oba politici však mohou cestovat do Spojených států, který jurisdikci ICC neuznává stejně jako Izrael.

Tribunál smí soudit jen představitele zemí, které nemají demokratický soudní systém ani funkční soudnictví, což Izrael má. Navíc Karim Khan vyslechl jen žalující stranu.

Rozhodnutí ICC odsoudili všichni izraelští politici. Podle vůdce opozice Jaira Lapida jde o „odměnu za terorismus“ a „morální slepotu“. Další opoziční politik Avigdor Liberman označil rozhodnutí za „důkaz předpojatosti a licoměrnosti mezinárodního společenství a institucí OSN“ a zdůraznil, že „Izrael se nebude omlouvat za to, že chrání své občany“. Nejostřejší byl jinak mírný izraelský prezident Jicchak Hercog. Nazval čtvrtek „temným dnem pro spravedlnost a lidskost“ a prohlásil, že rozhodnutí ICC „udělalo z mezinárodního soudnictví terč posměchu“ a „je výsměchem všem obětem boje za spravedlnost, počínaje vítězstvím Spojenců nad nacisty“. Podle Hercoga se ICC „postavil na stranu zla a terorismu místo na stranu demokracie a svobody a učinil ze systému spravedlnosti lidský štít pro zločiny Hamásu proti lidskosti“.

Však také teroristé jásali, včetně vůdce Hizballáhu Naíma Kásima či představitele Hamásu Izzáta Rišika, který je shrnul slovy: „Mezinárodní právo stojí na naší straně.“

Rozhodnutí ICC je stejné, jako kdyby chtěl tribunál soudit USA za boj proti Islámskému státu nebo Spojence za tažení proti nacistům.

Přestože je toto rozhodnutí absurdní, může Izraeli zkomplikovat další jednání o příměří a propuštění rukojmích a ještě víc jej izolovat na mezinárodní scéně.

Bude však mít zřejmě dopad i na samotný tribunál – nastupující vůdce republikánské většiny v Senátu John Thune už dříve avizoval, že v Senátu leží návrh na „sankce proti každému, kdo se na vydání zatykačů proti jeho spojencům bude podílet“. Rozhodnutí ICC kritizovala i vláda Joea Bidena s tím, že tribunál nemá pravomoc soudit Izrael, a budoucí poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Walz prohlásil, že „ICC a OSN mohou od příští americké vlády očekávat důraznou reakci“.

ICC nikdy nevydal mezinárodní zatykač na syrského prezidenta Bašára Asada, který nechal za občanské války povraždit statisíce Syřanů a použil proti nim i chemické zbraně. Nevydal ho ani na severokorejského diktátora Kim Čong-una nebo íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chamenejího, kteří hromadně vraždí své odpůrce a potlačují lidská práva. A dozajista ho nevydá ani na tureckého prezidenta Erdoğana, který v těchto dnech tak divoce bombardoval Kurdy v Sýrii, že připravil o pitnou vodu jeden milion lidí.

ICC se projevila jako morálně zkažená a předpojatá antisemitská instituce. Svým rozhodnutím obžalovat izraelské představitele z válečných zločinů ztratila veškerou důvěryhodnost.

Sdílet:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com