Novinky ze života komunity

Izraelcům pomůže u ICC slavný právník Dershowitz

Alan Dershowitz (86) patří v USA mezi výrazné zastánce Izraele

Jakmile Mezinárodní trestní soud (ICC) oznámil, že vydá zatykače na izraelského premiéra Binjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta, mnoho zemí hned tribunál ujistilo, že oba zatknou, kdyby je navštívili. Potvrdila to Británie, Francie, Itálie, Nizozemsko, Irsko, Norsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Kanada, Turecko, Jordánsko, Jižní Afrika a Litva. Dokonce i české ministerstvo zahraničí uvedlo, že Česko „bude dodržovat mezinárodně-právní závazky“, přestože premiér Petr Fiala označil rozhodnutí ICC za „nešťastné“.

Jen Německo prohlásilo, že oba izraelské politiky nezatkne, a to kvůli své nacistické historii. A zdůraznilo, že bude Izraeli nadále dodávat zbraně. Rakousko zase rozhodnutí ICC ostře odsoudilo a k zatýkání se nevyjádřilo. Zatýkat odmítl i maďarský premiér Viktor Orbán, který označil rozhodnutí za „nestoudné“.

Žádná ze zemí, které chtějí Netanjahua s Galantem zadržet, neřekla, že rozhodnutí ICC je protiprávní, založené na nepravdivých „důkazech“ a porušuje statut tribunálu. Soud prohlásil, že jedná na základě jurisdikce nad Palestinci, ale jak upozornila britská advokátka Natasha Hausdorff, dohody mezi Izraelem a Palestinci z norského Osla výslovně stanoví, že Izrael bude mít výhradní trestní jurisdikci nad Izraelci. ICC tak porušil i tyto dohody. Podle advokátky není v obvinění Netanjahua a Galanta pravdivá ani jediná věta.

Loni vydal Dershowitz knihu o konfliktu s Hamasem

Aktivní pomoc Izraeli nabídl známý americký právník Alan Dershowitz. V článku pro Wall Street Journal oznámil, že sestavuje právní tým „složený z prvotřídních obhájců z celého světa“, který pomůže Netanjahua a Galanta před ICC hájit. Podle Dershowitze „tribunál nemá nad Izraelem jurisdikci a ten navíc disponuje jedním z nejlepších a nejnezávislejších právních systémů na světě, který je ochoten i schopen vyšetřovat své vlastní politiky. Izraelské soudy odsoudily a uvěznily bývalého premiéra (Ehuda Olmerta), bývalého prezidenta (Mošeho Kacava) a několik ministrů“. Dershowitz chce se svým týmem prokázat, že „Izrael neporušuje v Pásmu Gazy žádný mezinárodní ani válečný zákon“ a nedopouští se žádné genocidy. „Vydáním zatykačů na izraelské politiky se ICC snaží klást na stejnou úroveň terorismus Hamásu, který zavraždil, znásilnil a unesl až 1450 Izraelců, a sebeobrannou snahu Izraele zabránit další podobné akci, kterou mu Hamás přislíbil“. Dershowitz prohlásil, že ICC je proti Izraeli předpojatý už řadu let, že „zneuctil vládu práva“ a „nejspíš by vydal zatykače i na Židy bojující proti nacistům ve varšavském ghettu“. ICC se má na co těšit – Dershowitz má pověst jednoho z nejbystřejších, nejchytřejších a nejschopnějších advokátů na světě.

Mezitím začal ICC mírně couvat. Jeho mluvčí naznačil, že tribunál „přestane Netanjahua a Galanta trestně stíhat, pokud Izrael zahájí „seriózní vyšetřování“ zločinů, z nichž jsou obviněni.

To Izrael samozřejmě udělá, ale až válka skončí. Podle dva dny starého průzkumu televizní stanice 12 požaduje nezávislé vyšetřování 79 % Izraelců. Nejde jim však samozřejmě o „genocidu“, ale o míru zavinění brutálního masakru Hamás z loňského 7. října. Šetření jistě proběhne, ale zatím ho Netanjahu blokuje s tím, že válka stále probíhá. Podle jeho kritiků i některých izraelských právníků mu však právě toto odkládání u ICC uškodilo.

Mluvčí ICC také řekl, že je „možné nařízení zmrazit“, pokud „obvinění ve fázi přípravného řízení napadnou jeho přípustnost. Země nebo podezřelý také může ICC požádat o zastavení řízení s tím, že existují důkazy o probíhajícím seriózním soudním řízení na vnitrostátní úrovni“.

Netanjahu to už pochopil a naznačil, že „má v úmyslu zřídit zvláštní vyšetřovací komisi v Knesetu“.

Nadcházející americká vláda Donalda Trumpa chystá sankce, které ICC za jeho rozhodnutí potrestají, včetně osobních sankcí proti hlavnímu žalobci Karimu Khanovi a všem soudcům, kteří vydání zatykačů podpořili. Trump takové sankce na ICC uložil už za své předchozí vlády za to, že tribunál chtěl trestně stíhat Spojené státy, a ten si to následně rozmyslel. Joe Biden však sankce zrušil.

Jak zdůraznila i Natasha Hausdorff, ICC svým obviněním povzbudil všechny teroristické skupiny na světě k útokům na civilisty a upřel demokratickým zemím právo na sebeobranu. Navíc Izraeli neměří stejným metrem jako ostatním státům. Jak upozornil izraelský autor Ben-Dror Jemini, dlouhá válka Západu proti teroristům po útocích z 11. září 2001 si vyžádala 4,6 milionů obětí, z nichž 90 % tvořili civilisté. Přesto ICC nevydal zatykač na žádného představitele země protiteroristické koalice.

Izraelská armáda má pravidlo, podle kterého může každý voják odmítnout rozkaz, který je zjevně amorální. Možná by o něm měly přemýšlet i země, které chtějí naplnit amorální rozhodnutí ICC.

Sdílet:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com