Novinky ze života komunity

Izrael bombarduje chemické zbraně v Sýrii

Nečekaná ofenziva džihádistických povstalců pod vedením islamistické skupiny Haját Tahrír al-Šám rychle postupuje Sýrií a rebelové dobývají jedno město za druhým.

Občanská válka v Sýrii vypukla v roce 2011, ale nikdy neskončila. Prezident Bašár Asad nikdy nezískal zpět všechna území zabraná povstalci, a od roku 2020 tak v zemi existují tři územní celky – asi 60 % země ovládá Asad, východně od řeky Eufrat leží kurdská Autonomní správa severní a východní Sýrie neboli Rožava a třetím celkem je severozápadní enkláva ovládaná částečně Tureckem. Právě z ní a s tureckou pomocí zahájil Haját Tahrír al-Šám svou ofenzivu – v den, kdy vstoupilo v platnost příměří mezi Izraelem a proíránským teroristickým Hizballáhem.

Hizballáh je velký nepřítel povstalců – za občanské války v Sýrii bojoval za Asadův režim. Izrael však Hizballáh během nedávné války zdecimoval a oslabil natolik, že teď syrskému prezidentovi nemůže příliš pomoci. Vyslal do Sýrie jen dva tisíce ozbrojenců, kteří však zatím nebojují. Nejvíc Asadovi v minulosti pomáhal Írán, ale ten je na tom po izraelských útocích také dost špatně – místo aktivní pomoci syrskému režimu začal v pátek evakuovat ze Sýrie všechny své vojenské velitele a poradce a jejich rodiny.

Další Asadův spojenec Rusko podniklo na pozice povstalců několik nevybíravých náletů, například na nemocnici, ale zaměstnává ho Ukrajina, a proto nemůže Asada podporovat jako kdysi. Zatímco v roce 2015 pro něj vyčlenilo 50 bombardérů, dnes jich je na ruské základně Chumajnim v Sýrii jen sedm funkčních.

Asadova armáda se pomalu, ale jistě rozkládá – podle svědků nebojuje a vojáci se hromadně vzdávají nepříteli. Syrský režim se začíná hroutit.

Povstalci tak bez větších problémů dobyli města Aleppo a Hamá a v sobotu vstoupili do strategického Homsu. Vůdce povstalců Abú Muhammad Džulání sice tvrdí, že bude chránit menšiny, ale Syřané mu očividně nevěří – z Homsu prchají desetitisíce obyvatel i syrští vojáci.

Za ofenzivou džihádistů stojí jejich sponzor Turecko, které doufá, že se po dobytí velké části Sýrie zbaví čtyř milionů syrských uprchlíků, kteří se vrátí domů. Turecký prezident Erdoğan chce také zničit syrskou autonomní oblast Kurdů a vytvořit na turecko-syrských hranicích nárazníkovou zónu. Asad však jeho požadavky odmítl a problém představují pro Erdoğana i Kurdové – jsou to američtí spojenci a na jejich území působí tisícovka amerických vojáků.

Tažení džihádistů vzbuzuje velké obavy Izraele – povstalci by mohli získat Asadovy chemické zbraně a střely dlouhého doletu. Izrael by pak „musel zasáhnout způsobem, který by měl dopad na celý Blízký východ“, napsal nedávno izraelský deník Haarec.

Izrael proto nečeká a začal sklady Asadových zbraní bombardovat. Podle nepotvrzených zpráv izraelských a arabských médií prováděl nálety v úterý, ve středu i ve čtvrtek a zničil i armádní zbrojní skladiště severně od Damašku, k němuž se povstalci rychle blíží. Jeden nejmenovaný izraelský činitel prohlásil, že Izrael „nedovolí, aby se povstalci Asadových zbraní zmocnili“, a zdůraznil, že izraelská armáda pomůže syrským Kurdům a drúzům, budou-li v nebezpečí.

Letectvo bombarduje i zbraně, které se Írán snaží posílat Hizballáhu přes Sýrii.

Izraelský Institut pro studium národní bezpečnosti varuje, že Asadův režim může padnout. To by vyvolalo mocenské vakuum, které by vedlo k dlouhé nestabilitě a zmatku, jež by ohrožovaly bezpečnost Izraele – židovský stát by mohl mít u svých hranic džihádisty. Na druhé straně by to byla vítaná prohra Íránu, který by se musel ze Sýrie stáhnout a přestal by vyzbrojovat Hizballáh.

Izraelská armáda pro jistotu posílila jednotky v Golanských výšinách – a v sobotu Tahrír Haját al-Šám dobyl provincii Kunejtra u izraelských hranic.

Do povstání v Sýrii se mezitím zapojují i další skupiny. Asadova armáda se stáhla z východního města Dejr az-Zaur a hned ho obsadili Kurdové. Nová fronta vznikla i na jihu, kde místní povstalci a drúzové vyhnali syrskou armádu z 90 % jižní provincie Dará u hranic s Jordánskem a zabrali ji, včetně měst Dará a Suvajda, a postupují k Damašku.

Sunnitská islamistická skupina Tahrír Haját al-Šám není přítelem Izraele a Spojené státy vypsaly na hlavu jejího vůdce Abú Muhammada Džuláního odměnu ve výši deseti milionů dolarů. Izrael zdůrazňuje, že nestojí na žádné straně. „Je nám jasné, že na jedné bojují salafističtí džihádisté a na druhé Írán s Hizballáhem,“ řekl serveru Times of Izrael nejmenovaný izraelský představitel a dodal: „Chceme, aby se vzájemně oslabili.“

 

Sdílet:

One Response to “Izrael bombarduje chemické zbraně v Sýrii”

  1. Milan napsal:

    Rychlý pád Asadova režimu v Sýrii, není dobrou zprávou pro Izrael,pokud zvítězili islamisté a jsou u moci v Damašku.Z dlouhodobého hlediska obsazení Golanských výšin izraelskou armádou,když Damašek je „pozorovatelný dalekohledem“ z těchto výšin ,trvá již 50 let.To jsou očekávatelná zásadní řešení,která nastanou ,po upevnění moci tohoto nového režimu v Damašku.Kurdové se tak nějak mohou posunout bliž ke své vytoužené státnosti.Irán a Rusko jsou v této oblasti v strategickém ústupu.Rusko by mohlo udržet své základny v Sýrii za určitých podmínek,to budou velmi svízelná rozhodnutí pro Izrael.Podpora Turecka v této strategické změně v Sýrii ke které došlo, je zřejmá. Prezidenta Erdogana nedávno od puče zachránila Moskva. Ankara se nyní vyšvihla do velmi silného postavení v této oblasti,které mělo Turecko dlouho v minulých dobách.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com