I když to nikdo neříká nahlas, válka s Hamásem a Hizballáhem v podstatě skončila. Boje však pokračují.
Teroristický Hamás v Pásmu Gazy je poražen a izraelští vojáci tam zřídili rozsáhlou nárazníkovou zónu – koridor Necarim jižně od města Gaza. Umožňuje vojákům výpady na sever a do středu pásma a koordinaci dodávek humanitární pomoci do severní části oblasti.
Na jihu v městě Rafáh na hranicích pásma s Egyptem zase armáda trojnásobně rozšířila důležitý koridor Filadelfi na skoro tři kilometry. Vojáci oba bezpečnostní koridory bez vegetace i domů bedlivě monitorují a nikoho do nich nepouštějí, aby mohli bránit pašování zbraní a v případě nutnosti rychle zaútočit.
V Pásmu Gazy dál operují tři divize izraelských vojáků a likvidují teroristy, kteří se snaží přeskupit a verbovat nové bojovníky. Armáda stále naráží na sporadický odpor a nachází další tunely. Izrael nemá v úmyslu z Pásma Gazy v příštích letech odejít a hodlá dál likvidovat zbývající i nově vznikající buňky Hamásu.
Stále však není jasné, kdo bude v pásmu vládnout. Někteří izraelští velitelé prosazují izraelskou vojenskou správu.
Koncem listopadu Izrael uzavřel příměří s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh, ale vyhradil si právo vojensky reagovat na každé jeho porušení. K tomu dochází denně od samého začátku klidu zbraní; Izrael už zlikvidoval 25 narušitelů Hizballáhu. Stále také nachází tajné zbrojní skrýše.
Je jasné, že Hizballáh i jeho spojenec Írán s příměřím souhlasili proto, aby teroristé mohli doplnit zásoby zbraní a znovu se zorganizovali. Hnutí posiluje výrobu ve svých zbrojovkách a najímá nové bojovníky a Írán se mu opět snaží dodat novou výzbroj.
Situace se však zásadně změnila – syrský režim padl a zemi ovládli povstalci. Írán tak přišel o tamější pašovací trasy i vliv v Sýrii a Hizballáh o svého zásadního sponzora. Zatím není jasné, jak se bude situace vyvíjet, ale současný stav je pro Izrael pozitivní.
Aby se rebelové nebo Hizballáh nezmocnili chemických a vyspělých zbraní bývalého prezidenta Bašára Asada, Izrael už týden denně bombarduje a ničí jejich zásoby, továrny na jejich výrobu i vývojová a výzkumná centra, ale i vojenské základny, tanky, loďstvo i letectvo; jen v pondělí zasáhl na 300 cílů. S likvidací Asadova zbrojního arzenálu mu pomáhají i Američané.
Izrael ničí i Asadův systém protivzdušné obrany, aby měl v Sýrii naprostou svobodu zasahovat proti íránským zbrojním dodávkám pro Hizballáh.
Pro Írán znamená Asadův pád a oslabení Hizballáhu i Hamásu významnou porážku. Přišel o hlavní logistické středisko, kde cvičil ozbrojence, vyráběl a skladoval zbraně a předával je dál, ale i o miliardy dolarů, které vynaložil na vybudování protiizraelské teroristické struktury. Takzvaný „ohnivý kruh“, který měl obklopit Izrael proíránskými teroristy ze všech stran, se rozpadl.
Méně příznivou událostí bylo pro Izrael listopadové vydání mezinárodních zatykačů na izraelského premiéra Binjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta Mezinárodním trestním soudem (ICC), a to na základě zcela nepravdivých důkazů. Přesto většina evropských zemí hned prohlásila, že bude rozhodnutí tribunálu respektovat a oba politiky zatkne, pokud by je navštívili. Netanjahu s Galantem teď v podstatě smějí jen do USA, které ICC neuznávají.
Příměří s Hizballáhem a oslabení Íránu vzbudily naděje na nové jednání s Hamásem o propuštění rukojmích. Teroristé skutečně projevili ochotu a rozhovory probíhají; Hamás už údajně předložil seznam rukojmích, která je ochoten vyměnit za palestinské teroristy vězněné v Izraeli. Zadržuje ještě asi 50 Izraelců a Izraelek, kteří jsou snad naživu, a dalších 50 mrtvých. Z celkem 250 osob, unesených loni 7. října, se jich zhruba 80 vrátilo při výměně vězňů loni v listopadu, dalších osm Izrael zachránil a mnoho dalších teroristé zabili. Premiér Netanjahu dokonce nabídl vysokou finanční částku a bezpečný odchod z Pásma Gazy každému Palestinci, který rukojmí vrátí, ale zatím není známo, zda se někdo přihlásil.
Dohodu o osvobození rukojmích si přeje 71 % Izraelců. Její zastánci se bojí, že rukojmí další zimu v tunelech Hamásu nepřežijí.
Izrael teď věnuje nejintenzivnější pozornost Sýrii. Tamější povstalci na něj sice neútočí, a někteří dokonce tvrdí, že si přejí žít s ním v míru, ale Izraelci jsou obezřetní, protože většina těchto rebelů se v minulosti hlásila k Al-Káidě a podobným skupinám. Izrael pro jistotu rozmístil na společných hranicích vojáky a dočasně obsadil nárazníkovou zónu.