Institut pro zahraniční politiku a národní bezpečnost se sídlem v Londýně The Henry Jackson Society (HJS) provedl zevrubnou nezávislou analýzu počtu obětí izraelské války v Pásmu Gazy, který pravidelně zveřejňuje teroristický Hamás. Potvrdil to, co od začátku války tvrdí Izrael: údaje Hamásu jsou nepravdivé, plné statistických anomálií, metodických chyb a nepravd a jsou záměrně nadsazované.
Hamás dlouhodobě tvrdí, že Izrael schválně vraždí civilisty, zejména ženy a děti, a že obětí je až 45 000.
HJS však důkladným prověřením všech údajných „obětí izraelské agrese“ zjistil, že Hamás do nich započítává i Gazany, kteří za poslední rok zemřeli přirozenou smrtí, včetně pacientů s rakovinou. Vědci jich napočítali až 5000.
Rovněž zjistili, že ministerstvo zdravotnictví Hamásu záměrně snižuje věk mrtvých, aby to vypadalo, že Izrael vraždí děti.
Mezi „oběti Izraele“ rovněž zahrnuje Gazany, které zabily špatně odpálené rakety Hamásu a Palestinského islámského džihádu; teroristé jich za poslední rok odpálili na Izrael asi 9000, z nichž nejméně jeden tisíc spadl do Pásma Gazy. Britský institut mezi „oběťmi Izraele“ objevil i 17letého mladíka, kterého zastřelil Hamás ve frontě na humanitární pomoc, a podobně zemřeli i další.
Hamás navíc nerozlišuje civilisty od svých ozbrojenců, kteří ve skutečnosti tvoří většinu zabitých.
K nejzávažnějším poznatkům patří, že Hamás uvádí místo svých zabitých členů ženy, aby zvýšil jejich počet, a registruje dospělé muže jako děti. Započítává dokonce Gazany, kteří zemřeli už před začátkem války. Počet svých mrtvých ozbrojenců neuvádí vůbec.
HJS zdůrazňuje, že cílem lhaní Hamásu je záměrná snaha poškodit Izrael v mezinárodních médiích a vzbudit dojem, že izraelská armáda schválně cílí na civilisty. Ta dělá naopak vše, aby jich bylo co nejméně, a před každým útokem varuje Gazany letáky i pomocí SMS a vyhrazuje jim speciální humanitární prostor, aby nebyli na místě plánovaného útoku. Zahraniční vojenští experti zdůrazňují, že žádná armáda na světě nevěnuje bezpečnosti civilistů takovou pozornost jako ta izraelská.
Nejhorším poznatkem je zjištění, že ani ta nejznámější světová média počty Hamásu nezpochybňují a otrocky je přebírají. Vědci analyzovali skoro 1400 článků a zpráv osmi médií: Washington Post, CNN, BBC, New York Times, Guardian a ABC a agentur AP a Reuters. Zjistili, že 98 % z nich citovalo údaje Hamásu bez jakékoli snahy je ověřit a jen nepatrný zbytek uváděl izraelská čísla. Nejdůsledněji přebírají vylhaná čísla Hamásu BBC, New York Times a CNN.
Znamená to, že žádná média nepředkládají veřejnosti skutečné údaje o počtu mrtvých a vnucují jí výlučně verzi teroristů. Je to porušení novinářské etiky.
Na základě ověřených izraelských a amerických čísel HJS potvrdil, že Izrael zabil přes 17 000 ozbrojenců Hamásu. Počet mrtvých Gazanů je tedy ve skutečnosti mnohem nižší, než Hamás tvrdí, a poměr zabitých teroristů a civilistů je menší než 1:1, což je ve válce podle expertů bezprecedentně málo.
Podobné záměrné dezinformace Hamásu provázely i předchozí konflikty s Izraelem. Například v letech 2008–2009 Hamás tvrdil, že 95 % obětí tvoří civilisté, ale později vyšlo najevo, že jich byla jen polovina. Mezinárodní média se však nepoučila a papouškují lži Hamásu dál.
Závěr badatelů zní, že Hamás počty obětí z propagandistických důvodů záměrně zkresluje a zahraniční média „je nadšeně a nekriticky opakují“.
HJS zdůrazňuje, že je nezávislou skupinou, jejíž členové jsou často dobrovolníci z celého světa, a že funguje bez jakéhokoli sponzorství. Upozornil také, že vědci čerpali z otevřených zdrojů a nemají ze svých závěrů žádný prospěch.
Média utvářejí veřejné mínění, a uvádění nepravdivých údajů Hamásu je tak jedním z faktorů, které přispěly k zuřivé nenávisti vůči Izraeli, růstu antisemitismu ve světě a násilným protiizraelským a protižidovským protestům. „Zmanipulované údaje vytvářejí zkreslené představy o celém konfliktu a Izrael je pak obviňován z ,genocidy‘, ,etnických čistek‘ a ,zločinů proti lidskosti‘“, zdůrazňuje zpráva. Lživé údaje zjevně ovlivnily i Mezinárodní trestní soud a přiměly ho k vydání zatykačů na izraelského premiéra Binjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta.
Naděje, že by se informování mezinárodních médií po zveřejnění této zprávy změnilo, je však mizivá. Analýza vůbec neupoutala jejich pozornost – kromě židovských a izraelských serverů o ní informoval jen britský Telegraph, americký New York Post a kanadský National Post. A když před pár dny Hamás zvýšil fiktivní počet obětí na 45 000, hned ho publikovaly Sky News, ABC, Hlas Ameriky, Newsweek a mnoho dalších.