Izrael v noci na čtvrtek provedl útok na strategické cíle Hútíů v Jemenu. Nebyl nečekaný a už se o něm nějakou dobu spekulovalo; Hútíové jsou mimořádně nedovtipní a navzdory pohrůžkám i předchozím odvetám nepřestávají Izrael ostřelovat. Od loňského října na něj zaútočili více než šedesátkrát. Většina raket je včas sestřelena, ale asi dvacet jich do Izraele proniklo. Ozbrojený dron dokonce v červenci zabil jednoho muže v Tel Avivu.
V noci na čtvrtek Hútíové odpálili na Izrael raketu dlouhého doletu, kterou sice izraelská protivzdušná obrana zničila, ale válečná hlavice explodovala a zbořila školu v telavivské čtvrti Ramat Gan. Naštěstí byla prázdná; ve dne mohly zahynout stovky dětí. Úlomky se našly až v Jeruzalémě a Modiinu.
V té době už byly na cestě do Jemenu izraelské bombardéry.
Hútíové začali Izrael na příkaz svého sponzora Íránu ostřelovat z údajné solidarity s teroristickým Hamásem v Pásmu Gazy. Od loňského října odpálili na Izrael na 200 balistických raket a 170 ozbrojených dronů. Útočit prý přestanou, až Jeruzalém ukončí válku v Gaze.
Hútíové zároveň útočí na zahraniční plavidla v Rudém moři – napadli jich skoro 240, a dvě dokonce potopili a zabili čtyři námořníky. Přestože však porušují mezinárodní právo, svět to příliš nezajímá; řada lodí se raději Rudému moři vyhýbá objížďkou kolem Jižní Afriky, než aby jejich majitelé požadovali razantní zákrok. Občas na Hútíe provedou útok Američané a útočné drony někdy sestřelí i Britové nebo Francouzi, ale na jemenské povstalce to nemá žádný účinek.
Izrael provedl první ničivou odvetu na osmnáct set kilometrů vzdálený Jemen v červenci a druhou v září. Čtvrteční útok čtrnácti bombardérů s podporou špionážních letounů a letadel na tankování paliva ve vzduchu byl nejsilnější a nejničivější. Cílem byla infrastruktura ve třech přístavech – Hudajda, Rás Isá a Salíf – ale i v metropoli San’á, kde Izraelci zničili elektrárnu a zásoby paliva. Cílem byl i ropný terminál a ropné nádrže v Rás Isá a osm velkých plavidel a všechny remorkéry v přístavech, kam dosud proudily íránské zbraně. Údajně zahynulo až dvanáct lidí. Údery byly úspěšné – všechny tři přístavy jsou zcela nefunkční, Hútíové utrpěli obrovské hospodářské škody a všechny izraelské bombardéry, z nichž jeden pilotovala žena, se v pořádku vrátily domů. Teď se v Izraeli povídá, že budou následovat atentáty na hútíjské vůdce.
Armádní mluvčí Daniel Hagari připomněl, že Hútíové jednají na pokyn Íránu, útočí jeho zbraněmi a jejich útoky na mezinárodní plavidla představují globální hrozbu.
Čtvrteční útok armáda už nějaký čas plánovala. Objevuje se také čím dál víc náznaků, že chystá i zásadní úder na jaderné objekty v Íránu. Vojenští experti zdůrazňují, že Izrael má teď „historickou příležitost“ íránský jaderný program zničit. Izraelská říjnová odveta ochromila íránskou protivzdušnou obranu, a bombardérům tak nehrozí žádné nebezpečí; jaderné objekty jsou nechráněné. Izraelci zničili i protivzdušnou obranu a zbraně Bašára Asada v Sýrii, takže přes ni mohou bez obav do Íránu letět. Izraelské letectvo také v říjnu srovnalo se zemí důležitou íránskou továrnu na výrobu balistických raket. A jelikož si Izrael není jistý, zda by jeho bomby dokázaly proniknout hluboko pod zem, kde jsou jaderné továrny ukryty, letectvo si za války proti libanonskému Hizballáhu úspěšně vyzkoušelo inovativní metodu – zničilo hluboký a důkladně opevněný bunkr i s vůdcem Hizballáhu Hasanem Nasralláhem tak, že na něj desítky letounů svrhly v několika vlnách rychle po sobě na 80 tun výbušnin.
Izraelští odborníci varují, že Írán je po událostech posledního roku tak oslabený, že nejspíš výrobu atomové zbraně urychlí, aby obnovil své ztracené postavení a zajistil si přežití. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) potvrzuje, že Íránci zrychlili instalaci vyspělých odstředivek na obohacování uranu a mohou jadernou bombu vyrobit velmi rychle. Podle agentury Reuters mají dokonce už tolik uranu obohaceného na 60 %, že by vyrobili čtyři atomové bomby, kdyby se rozhodli tento uran obohatit na potřebných 90 %. Odborníci jsou přesvědčeni, že je to velmi pravděpodobné.
Šance zlikvidovat existenční hrozbu, která Izrael ohrožuje už dvacet let, nebude trvat věčně, protože Írán za čas své zničené obranné schopnosti obnoví. Izrael má teď ideální příležitost splnit svůj dlouhodobý slib, že nedovolí, aby Írán jadernou zbraň získal.