Po dlouhé pauze pokračuje v Izraeli soudní proces s premiérem Binjaminem Netanjahuem – první s úřadujícím předsedou vlády v dějinách Izraele. Přerušila ho nejprve pandemie covidu a v posledním roce válka. Po menším odkladu vyžádaném obhajobou však musí premiér od 10. prosince konečně vypovídat; od zahájení procesu v roce 2020 soud vyslýchal pouze svědky. Obžaloba jich měla přes 300.
Netanjahu je obžalován z korupce, podvodů a zneužití pravomoci veřejného činitele ve třech případech. V prvním měl v letech 2011 až 2016 přijímat nákladné dary v hodnotě statisíců dolarů. V druhém případu měl slibovat majiteli vlivného deníku, že prosadí přijetí zákona, který oslabí jeho konkurenta, pokud budou noviny psát o Netanjahuovi a jeho rodině příznivě. Šlo o zneužití pravomoci, protože byl tehdy premiérem a zároveň ministrem komunikací. V třetím případu měl nabízet vlastníkovi telekomunikační firmy nezákonné obchodní výhody výměnou za pozitivní články o své osobě na zpravodajském serveru, který tento člověk rovněž vlastní.
Netanjahu od začátku tvrdí, že je ve všech třech případech nevinen a cílem soudního procesu je odstranit ho z politiky. Přesto před pár lety uvažoval o soudní dohodě, kterou mu nabídl tehdejší nejvyšší státní zástupce Avichaj Mandelblit – podle ní by byl za částečné přiznání viny dostal jen trest veřejných prací a nešel by do vězení. Podmínkou byl však jeho souhlas s přiznáním „morální zavrženíhodnosti“ svého chování, což v Izraeli znamená, že dotyčný nesmí sedm let působit v politice. Netanjahu proto soudní dohodu nakonec odmítl. Bude-li však odsouzen, nebude se smět do politiky vrátit rovněž sedm let. Po nástupu nové nejvyšší státní zástupkyně Gali Baharav-Miary chtěli Netanjahuovi obhájci jednat o soudní dohodě znovu, ale ta jednání podmínila Netanjahuovým odchodem z politiky. V Izraeli však obžalovaný politik nemusí ze své funkce odstoupit, dokud není pravomocně odsouzen, a Netanjahu proto rezignaci odmítl.
Před současnou válkou, kterou spustil loňský masakr Hamásu, se Netanjahuova vláda snažila prosadit kontroverzní reformu Nejvyššího soudu, která by Netanjahuově straně Likud umožnila předložit parlamentu zákon, jenž by premiérovo trestní stíhání zastavil. Válka však tyto snahy přerušila.
Teď Netanjahu před soudem obvinění ve všech případech odmítá a hned první den je označil „za celý oceán absurdit“. A ostře napadl izraelské novináře a obvinil je z levicových postojů.
Soudní proces se však pro něj nevyvíjí dobře, protože řada svědků obžaloby vypovídala proti němu, včetně několika jeho blízkých spolupracovníků. Osobní asistentka izraelského miliardáře a hollywoodského producenta Arnona Milchana a australského magnáta Jamese Packera zase dosvědčila, že na jejich příkaz nakupovala a doručovala manželům Netanjahuovým luxusní dárky, o které si výslovně říkali. Loni v červnu to potvrdil i Arnon Milchan při svědectví prostřednictvím videokonference z Británie. Popsal, že Netanjahuovým pravidelně dovážel šampaňské, doutníky, nákladné šperky pro Netanjahuovu manželku Saru a další vyžádané dary v celkové hodnotě až 200 000 dolarů. Podle obžaloby mu za ně Netanjahu sliboval daňové výjimky a další obchodní výhody v Izraeli. Netanjahuův obhájce ale tvrdí, že šlo o dary z nezištného přátelství. Magnát Packer, jehož dary Netanjahuovým dosáhly hodnoty 62 000 dolarů, zase vypověděl, že Milchan ho naučil, že „do Izraele se nejezdí z prázdnou“. Milchan po svém svědectví už nikdy do Izraele nepřijel, protože se bojí Netanjahuovy pomsty, a nezúčastnil se ani pohřbu své matky.
Tento týden podaly na policii desítky Izraelců podnět i k prošetření chování Sary Netanjahuové. Podle nedávného investigativního pořadu televizní stanice 12 intenzivně ovlivňovala a zastrašovala svědky, kteří proti jejímu manželovi vypovídají.
Netanjahu byl obžalován v listopadu 2019 a v květnu následujícího roku začal soudní proces. Verdikt se očekává nejdřív v roce 2026, ale pak se Netanjahu ještě bude moci odvolat k Nejvyššímu soudu. Případný rozsudek tak zřejmě nebude pravomocný dříve než v letech 2028–2029.