Novinky ze života komunity

Ani čtvrtý izraelský útok nezastavil ostřelování z Jemenu

Další útok na jemenské Hútíe se očekával. Izrael ve čtvrtek provedl už čtvrtý, jen v prosinci druhý. Ten první v červenci byl víceméně varovný, zářijový byl už silnější, ale oba byly marné. Třetí Izrael provedl 19. prosince a způsobil Hútíům obrovské škody – vyřadil z provozu tři jemenské přístavy a elektrárnu i zásoby paliva v metropoli Saná. Hútíové však ostřelují Izrael dál.

Zbraně a rozkazy jim dodává Írán, pro který jsou Hútíové poslední fungující součástí jeho „osy odporu“. Palestinská teroristická hnutí Hamás a Islámský džihád už Izrael rozdrtil, ochromil i libanonský Hizballáh a iráčtí terorističtí spojenci Teheránu tento týden oznámili, že ostřelování Izraele zastavují; snad na nátlak vlády v Bagdádu, která se zalekla izraelské pohrůžky útoku na Irák. Hútíové jsou tak už jediní, kdo Izraeli působí potíže, a Írán je bude nepochybně dál povzbuzovat i vyzbrojovat.

Od loňského října Hútíové na Izrael odpálili přes 200 balistických raket a skoro dvě stovky ozbrojených dronů a v létě zabili jednoho člověka. Armáda sice většinu raket včas sestřelí, ale útočníci se učí a zlepšují. Před týdnem odpálili na střední Izrael střelu dlouhého doletu, ale protivzdušná obrana ji nezničila celou. Hlavice explodovala a úlomky dopadly na jednu školu v telavivské oblasti; naštěstí v noci. Hned druhý den dopadla další raketa do Jaffy, vytvořila kráter na dětském hřišti a zranila na dvacet lidí, včetně tříleté holčičky. Ani to Hútíům nestačí a ostřelují Izrael skoro každou noc. Miliony lidí musejí v nočních hodinách běhat do krytů.

Hútíe, kteří útočí i na mezinárodní plavidla v Rudém moři, se snaží zastrašit i Američané a Britové, kteří likvidují zejména jejich sklady zbraní a odpaliště raket. Izrael ničí i objekty „dvojího užití“, tedy civilní, které Hútíové využívají jako vojenské. V některých částech Jemenu obnovily útoky na povstalce i Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty,

Přesto se jemenské ostřelování Izraele stále stupňuje.

Čtvrteční útok izraelských letadel byl zatím nejmohutnější a mířil na významné ekonomické cíle, aby způsobil co největší škody jemenskému hospodářství. Letouny poprvé zaútočily i na letiště v Saná, zničily ranveje i řídicí věž a vyřadily je z provozu stejně jako nedávno jemenské přístavy; právě vzduchem a po moři do země proudí íránské zbraně. Dalšími čtvrtečními cíli byla vojenská infrastruktura Hútíů. Podle jemenských zdrojů přišlo o život šest osob. Desítky izraelských bombardérů zaútočily na metropoli sedmkrát a třikrát na přístav Hudajdu.

Přesto izraelské nálety Hútíe neodrazují, stejně jako je v minulosti neodradilo osm let trvající saúdské a egyptské bombardování. Hútíové jsou zatvrzelí a na vrcholu blaha, že se konečně stali centrem světové pozornosti a terčem obdivu Arabů, a z mediálního výsluní nehodlají odejít. Navíc jim díky útokům na Izrael stoupá podpora v samotném Jemenu, která byla donedávna velmi nízká. Hútíové jsou odhodláni obětovat Jemen za Palestince, ačkoli v životě žádného neviděli, a zničit Izrael, o kterém vůbec nic nevědí.

Z jejich zápalu se raduje také Írán. Tamější agentura Tasním nedávno oznámila, že „Teherán na příkaz nejvyššího vůdce Chameneího převedl veškerou pomoc určenou pro Sýrii Hútíům v Jemenu“.

A tak Hútíové hned v noci na pátek odpálili další balistickou střelu, tentokrát na mezinárodní Ben-Gurionovo letiště. Miliony Izraelců musely do krytů popáté v posledních osmi dnech a osmnáct se jich cestou zranilo. Izraelská protivzdušná obrana raketu včas zlikvidovala a provoz na letišti byl přerušen jen třicet minut, ale Hútíové prohlásili, že útok byl „úspěšný“ a „způsobil lidské ztráty a poškodil letištní navigaci“. Tvrdili také, že trefili „významný cíl v oblasti Tel Avivu“ a „pomocí dronů poškodili nákladní loď v Arabském moři“, ale nic z toho není pravda. Podobné dezinformace vydávají často.

Čtvrteční izraelský útok nepřekvapivě odsoudil notoricky protiizraelský generální tajemník OSN António Guterres, aniž se jediným slovem zmínil o ostřelování Hútíů.

Izraelští vojenští experti se shodují, že pouhé bombardování Hútíe neporazí. Například bývalý velitel izraelské vojenské rozvědky Tamir Hajman varoval, že Izrael se v případě Jemenu musí připravit na vleklý konflikt. Aby ho ukončil, musí zničit trasy, kudy Írán pašuje do Jemenu zbraně, zapojit izraelské námořnictvo a zlikvidovat celé hútíjské velení. Hajman také stejně jako ředitel Mosadu David Barnea soudí, že je nutné zároveň zaútočit i na Írán.

Izraelské ministerstvo zahraničí naléhá na mezinárodní společenství, aby Hútíe zařadilo na seznam teroristických organizací. Jsou na něm už v USA, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Malajsii, Austrálii, Kanadě, na Novém Zélandu a v Izraeli, ale ani v jediné zemi Evropy.

Sdílet:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com