Po patnácti měsících úspěšné izraelské operace v Pásmu Gazy se tamější situace opět začíná zhoršovat.
Armáda přitom zlikvidovala tisíce teroristů, včetně nejvyšších velitelů Muhammada Dajfa, Jahjá Sinwára, Marwána Ísy a stovek nižších velitelů, zničila desítky kilometrů tunelů a stovky zbrojních skladů a továren na výrobu zbraní a vybudovala v Pásmu Gazy širokou nárazníkovou zónu. Přesto se Hamásu podařilo část vojenské infrastruktury obnovit, včetně výroby raket.
Koncem roku začal opět ostřelovat Izrael a během dvou týdnů na něj odpálil více než 20 střel.
Na začátku války měl spolu s druhým největším gazanským teroristickým hnutím Palestinský islámský džihád asi 15 000 raket. V průběhu bojů se jejich počet snížil na minimum, ale dnes jich má podle izraelských odhadů možná až několik set, a dokonce se snaží je znovu vyrábět. Navíc sbírá zbraně nalezené v Gaze, používá i nevybuchlou izraelskou munici a jeho ozbrojenci znovu obsazují civilní objekty, jako jsou nemocnice a školy, a útočí z nich na vojáky.
Teroristé bojují v civilu a schovávají se mezi civilisty, kde je těžké je rozpoznat. Novým ostřelováním Izraele, i když nepřesným a zatím bez následků, ukazuje, že není poražen a jen tak se nevzdá. Má to dopad i na probíhající jednání o výměně rukojmích za palestinské vězně v izraelských věznicích, protože Hamás má pocit, že znovu sílí, a přitvrzuje postoj.
Podle izraelských bezpečnostních složek se mu za poslední měsíc podařilo sehnat až 4000 nových členů. Láká je na peníze a zdravotní i humanitární pomoc, které se jeho ozbrojenci zmocňují přepadáváním konvojů a zabavováním obsahu kamionů. Finanční prostředky pak získává jeho prodejem za vysoké ceny. V současnosti má už na 20 000 nově vycvičených ozbrojenců, z nichž nejméně 9000 aktivně bojuje, přestože armáda po 7. říjnu 2023 skoro 20 000 dalších zlikvidovala. Zhruba 4000 bojovníků má i Palestinský islámský džihád. Podle odhadů také stále funguje na 40 kilometrů tunelů Hamásu.
Hnutí vydělá krádežemi humanitární pomoci dost peněz i na to, aby svým členům vyplácelo každý měsíc žold. Teroristická infrastruktura je zničená, a skupiny na severu pásma tak útočí metodou partyzánského boje. Vede je velitel severní brigády Hamásu Izzadín Haddád, který teď spolu s bratrem zabitého Jahjá Sinwára Muhammadem teroristům velí. Izraelci tak museli nedávno zaútočit i na Nemocnici Kamála Adwána v Džabalíji, kde si Hamás zřídil nové velitelství. Armáda při zásahu zadržela přes 240 ozbrojenců, kteří pak při výsleších vyzradili spoustu cenných informací.
Izrael věděl od začátku, že úplné zničení Hamásu nebude snadné a likvidace všech jeho raket je nerealistická. Armáda se proto v Pásmu Gazy připravila na delší pobyt a kromě široké nárazníkové zóny tam vybudovala i vojenské základny. Izraelská média soudí, že jestli současná jednání o rukojmích opět zkrachují, vláda nařídí armádě evakuaci všech obyvatel severu pásma, jeho úplnou okupaci a snížení humanitární pomoci, aby Hamás oslabila. Tento krok údajně podporuje i nastupující americký prezident Donald Trump, zatímco odcházející vláda Joea Bidena s omezováním pomoci ostře nesouhlasila.
Ministr obrany Jisrael Kac tento týden nařídil armádě, aby připravila plán „totální porážky Hamásu“, který bude spuštěn, jestli teroristé nepropustí rukojmí do Trumpovy inaugurace 20. ledna. Podle Kace je totální porážka nutná i pro budoucnost Pásma Gazy, protože jinak tam „nebude chtít vládnout žádný arabský ani mezinárodní hráč“. Vleklá opotřebovací válka, o kterou usiluje Hamás, by si podle Kace také vyžádala příliš mnoho životů izraelských vojáků, aniž by Izrael dosáhl strategického vítězství. V Pásmu Gazy jich už zahynulo skoro 400.
Podle izraelských analytiků neexistuje způsob, jak Hamás zlikvidovat úplně. Izraelská operace tak musí pokračovat. Vojenští experti soudí, že armáda bude muset „provádět protiteroristické akce každých pár týdnů“. Podmínky gazanských civilistů tak budou ještě mnoho měsíců a možná i let velmi špatné a Pásmo Gazy bude ještě dlouho v troskách.
Leave a Reply