Novinky ze života komunity

Teroristé propustili další rukojmí

Za mimořádně nechutného a odporného divadla dnes Hamás a Palestinský islámský džihád propustily po 482 dnech další tři rukojmí. Dvě ženy, Agam Berger a Arbel Jehud, a 80letý Gadi Mozes byli v táboře Chán Júnis v Pásmu Gazy nuceni prodírat se od vozu teroristů k automobilům Červeného kříže rozvášněným nepřátelským davem Palestinců, kteří se na ně za přítomnosti maskovaných a ozbrojených členů Hamásu tlačili, strkali do nich, pokřikovali na ně a fotografovali je. Situace byla pro rukojmí nesmírně nebezpečná a stresující – kdyby byl v davu jediný Palestinec, který by se rozhodl je zabít, nikdo by mu v tom nezabránil.

Rukojmí museli při této kruté show Hamásu zdivočelému davu mávat a usmívat se. Přítomní zástupci Červeného kříže proti tomu všemu nic nenamítali; tato organizace se ostatně ani jednou za uplynulých 482 dní nepokusila rukojmí v zajetí teroristů navštívit. Navzdory této pečlivě zinscenované hrůzostrašné podívané jsou všichni propuštění v relativně slušném fyzickém stavu. Ten psychický však bude bohužel horší.

Dnešní výjevy Izraelce šokovaly a utvrdily je v tom, že je nutné Hamás beze zbytku zlikvidovat.

Premiér Binjamin Netanjahu barbarskou show Hamásu ostře odsoudil, označil ji za nepřijatelnou, vyzval teroristy, aby dalším rukojmím zajistili při propouštění bezpečí, a varoval je, že jestli se jedinému něco stane, členové Hamásu za to „zaplatí vlastní krví“.

Spolu s třemi izraelskými rukojmími bylo dnes osvobozeno i pět zajatých Thajců, kteří pracovali na polích napadených izraelských osad. Za ty Izrael nemusel propustit žádné vojáky, ale za Izraelce byl nucen osvobodit 110 palestinských vězňů. Proces propouštění však odložil, dokud Hamás neslíbil, že dnešní hrůzostrašné scény se při propouštění dalších rukojmích už nebudou opakovat.

Mezi osvobozenými Palestinci jsou opět velmi nebezpečná individua, jako bývalý velitel teroristických Brigád mučedníků al-Aqsá Zakaria Zubejdí, jenž zorganizoval útoky, které zabily šest Izraelců, ale protože je nezavraždil osobně, vrací se do Dženínu na Západním břehu; izraelské bezpečnostní služby ho označují za „časovanou bombu“. Propuštěn byl i Muhammad Abú Warda, který má svědomí 45 mrtvých, Samí Džaradát, jenž připravil o život jednadvacet lidí; nebo Muhammad Amúdí, který má na rukou krev jedenácti Izraelců – a řada dalších vrahů. Šestašedesát vězňů se vrací na Západní břeh, 14 do východního Jeruzaléma, devět do Pásma Gazy a 21 bude vyhoštěno, zřejmě do Kataru a Turecka.

Dříve propuštěná rukojmí mezitím začínají vyprávět o svém zajetí. Amit Susana, která byla osvobozena v listopadu 2023, v televizním pořadu Uvda řekla, že ji věznitelé svazovali kovovým řetězem na rukou i na nohou a zavěšenou u stropu ji mlátili holí. Nedávno propuštěná Naama Levy zase strávila mnoho měsíců ve tmě tunelů a po svém návratu domů trpěla poruchou vnímání reality a myslela si, že je mrtvá. Další propuštěná, Daniela Gilboa, dostávala k jídlu jen jednu nebo dvě pity denně a musela vařit palestinským rodinám, ale nesměla jídlo jíst. Vrátila se s kulkou v noze. Další rukojmí zase museli pít mořskou vodu. Skoro žádní se nesměli sprchovat a všichni žili v otřesných hygienických podmínkách.

Na sever Pásma Gazy se od tohoto týdne směji vracet místní obyvatelé. Izraelští vojáci se podle dohody stáhli z centrálního koridoru Necarim a jeho bezpečnost teď zajišťují američtí a egyptští smluvní partneři. OSN tvrdí, že se už vrátily „statisíce“ Palestinců, ale podle Izraele je jich jen několik desítek tisíc a navíc se množství lidí zase vrací, protože jejich dům už nestojí. Teroristé tam však Gazany potřebují, aby mohli předvádět světu, že nejsou poraženi a stále v Pásmu Gazy „vládnou“, a aby si mezi civilisty mohli vybudovat nová velitelství. Hamás se rovněž snaží znovu vyzbrojit – izraelská armáda už zmařila několik pokusů o pašování zbraní do Pásma Gazy pomocí dronů z Egypta.

V sobotu má Hamás propustit další rukojmí. V současné první fázi dohody jich má být celkem 33, ale Hamás už bez bližších podrobností potvrdil, že osm z nich je mrtvých. Za těchto 33 Izraelců, včetně mrtvých, musí izraelská vláda propustit skoro 2000 živých teroristů.

Přední izraelský komentátor Ehud Jaari však upozorňuje, že navzdory snaze Hamásu předvádět, že v Pásmu Gazy stále vládne, na tom hnutí vůbec není dobře. Podle něj se mu nedaří znovu vybudovat členskou základnu ani dát dohromady organizované bojové síly, nevyrábí žádné zbraně ani nehloubí nové tunely. Jeho vládní aparát nefunguje, noví rekruti neprocházejí řádným bojovým výcvikem a Gazané Hamás nenávidí. Hnutí se nemůže spolehnout ani na pomoc zvenčí – Írán a libanonský Hizballáh mají dost vlastních starostí a nový syrský režim nemá Hamás v lásce. Hamás podle Jaariho momentálně neumí své problémy vyřešit.

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com