Teroristická hnutí Hamás a Palestinský islámský džihád v sobotu propustila další tři izraelská rukojmí. 29letý Saša Trufanov, který má i ruské občanství, 46letý Jair Horn rovněž s argentinským pasem a 36letý Sagi Dekel-Chen, jenž je i americkým občanem, strávili v zajetí 498 dní. Byli bledí a vyhublí, ale dokázali stát na vlastních nohou a chodit. Vypadali sice o něco lépe než trojice Izraelců propuštěná před týdnem, ale jen dokud fotografie z minulosti neukázaly jejich podobu před 7. říjnem 2023. Jair Horn dnes váží polovic.
Rukojmí tentokrát nebyli v rádoby uniformách, ale v teplácích, zato teroristé měli na sobě skutečné ukradené izraelské uniformy, třímali izraelské zbraně a přivezli Izraelce v autě, které odcizili bratrovi Jaira Horna při masakru 7. října. Propouštěcí „ceremoniál“ se konal ve zničeném Chán Júnisu, údajně nedaleko domu zabitého vůdce Hamásu Jahjá Sinwára. Na pódiu nebyla tentokrát žádná šestiprstá pěst jako před týdnem, ale obrázky jeruzalémské Chrámové hory a teroristů, kteří se ji chystají dobýt. Byla tam i fotografie jiného rukojmího, který ještě propuštěn nebyl, a pod ní přesýpací hodiny a nápis „čas běží“; psychologický nátlak na izraelskou vládu si Hamás neodpustil.
Rukojmí museli i tentokrát absolvovat propagandistickou show Hamásu a poděkovat svým věznitelům. Opět také dostali „certifikáty“.
Podle Ženevské konvence je veřejné předvádění a ponižování rukojmích válečný zločin, ale přestože to Hamás dělá už od poloviny ledna, žádná lidskoprávní organizace se proti tomu neohradila.
Všichni tři rukojmí byli uneseni 7. října 2023 z kibucu Nir Oz spolu s řadou členů svých rodin; teroristé zavraždili 59 tamějších obyvatel a srovnali kibuc se zemí. Jair Horn má v tunelech Hamásu ještě bratra.
Izrael musel za tři Izraelce propustit 369 palestinských vězňů, z nichž 333 bylo zadrženo v Pásmu Gazy během současné války. Ostatních 36 si odpykávalo doživotní tresty za vraždy Izraelců; například Ahmad Barghutí z hnutí Fatah jich dostal 13 za podíl na zavraždění dvanácti lidí. Další propuštěný vrah provedl v roce 2002 teroristický útok na restauraci v Tel Avivu, při němž zahynuli tři lidé, a jiný byl ve vězení za střelbu do lidí v Hadeře, kterou nepřežilo šest Izraelců. Na svobodu vyšel i Palestinec odsouzený ke 14 doživotním trestům.
Izrael tentokrát Hamásu jeho propouštěcí tyátr oplatil – oblékl palestinské vězně do bílých triček s modrou šesticípou hvězdou a arabským nápisem: „Nezapomeneme a neodpustíme“. Hamás to označil za „rasistický slogan na zádech našich hrdinů“ a propuštění palestinští vězňové trička v Pásmu Gazy spálili.
Hamás se v posledním týdnu snažil dnešní propouštění zmařit nepravdivým tvrzením, že Izrael neplní svou část dohody a nedodává do Pásma Gazy dost humanitární pomoci, přestože od poloviny ledna tam přijelo 16 800 kamionů. Izrael mu hrozil obnovením bojů a uvedl do pohotovosti jednotky u hranic. Hamás dokonce odpálil raketu, která však dopadla do Pásma Gazy a zabila 14letého palestinského chlapce. Šlo však jen o záměrně vyvolanou krizi a psychologický nátlak, protože Hamás nakonec dohodu dodržel.
Od první výměny rukojmích za palestinské vězně 19. ledna vyšlo na svobodu 19 Izraelců a pět Thajců, za které Izrael propustil 1135 teroristů, včetně 224 vrahů s doživotními tresty. Hamás by měl v první fázi dohody propustit ještě 14 Izraelců, ale ne všichni jsou naživu.
Jednání o druhé fázi dohody mělo začít už minulý týden, ale nezačalo dodnes. Netanjahuovi se do něj nechce a zahájení rozhovorů stále odkládá. Vláda je přesvědčena, že Hamás nebude chtít propustit všechna zbývající živá rukojmí, protože chce protistranu vydírat; jinou kartu v ruce nemá. Bojí se, že kdyby je propustil, Izrael válku obnoví. Potřebuje čas k upevnění moci a nemůže se dočkat, až se izraelská armáda stáhne z koridoru Filadelfi na hranicích Pásma Gazy s Egyptem, jak to dohoda předpokládá. Netanjahu tento krok udělat nechce, ale Hamás ho naléhavě potřebuje, aby mohl znovu pašovat zbraně. Už to intenzivně zkouší; izraelští vojáci sestřelili několik dronů se zbraněmi z Egypta.
Aby Hamás dosáhl zahájení dohody o druhé fázi, stupňuje psychologický tlak na izraelskou veřejnost. V posledních dnech zveřejnil důkazy, že naživu je dalších jedenáct rukojmích. Tlak na vládu tak stupňují rodiny zadržovaných, které chtějí v pondělí držet celodenní hladovku.
Kvůli tomu, jak Hamás zachází s rukojmími, v jak hrozném stavu se propuštění vracejí a jaké hrůzy líčí, však stále víc Izraelců požaduje obnovení války a totální zničení teroristů. Netanjahu chce měnícího se názoru veřejnosti využít. Jestli však k druhé části dohody nepřistoupí, v podstatě odsoudí zbývající rukojmí k smrti.