V noci na čtvrtek předal Hamás Izraeli další čtyři těla. Patologové je identifikovali a zjistili, že tři z nich, 50letý Ohad Jahalomi a 69letý Jicchak Elgarat, kteří byli uneseni z kibucu Nir Oz 7. října 2023, a 49letý Cachi Idan z kibucu Nachal Oz byli v zajetí zavražděni. Čtvrté tělo patří 85letému Šlomovi Mancurovi z kibucu Kisufim, který byl zavražděn už 7. října a jeho tělo teroristé odvlekli do Pásma Gazy. Mancur pocházel z Iráku a v roce 1941 přežil v Bagdádu nechvalně známý masakr Farhúd, při němž bylo zabito 180 Židů. Než teroristé unesli Cachiho Idana, zastřelili mu před očima 18letou dceru, která mu pak zemřela v náručí.
Izrael před předáním těl pohrozil Hamásu obnovením bojů, jestli ještě jednou uspořádá takový ostudný ceremoniál jako při propouštění předchozích rukojmích. Nakonec se obě strany dohodly, že Hamás předá rakve v noci Egypťanům a ti pak Izraeli.
Teprve potom Izrael propustil 620 palestinských vězňů, které odmítl osvobodit v sobotu kvůli propagandistické show teroristů a zaslání těla neznámé Palestinky místo zavražděné Izraelky Širi Bibasové.
Skupina vězňů byla vůbec největší; 445 mužů a 24 žen a nezletilých, kteří byli zadrženi v Pásmu Gazy za současné války, a 151 vrahů. Část z nich byla deportována do Egypta, odkud si je mají převzít další země. Další vězňové se vrátili do Východního Jeruzaléma a 37 na Západní břeh.
V sobotu skončí 42denní příměří. Izrael dostal všech 33 rukojmích, 25 živých a osm mrtvých, na nichž se s Hamásem dohodl. V zajetí jich zůstává ještě 59, z nichž 35 je po smrti. Jejich osud teď závisí na tom, zda se Izrael s Hamásem dohodne na druhé fázi dohody.
Pravděpodobnost je velmi malá. Hamás odmítá slevit ze svých požadavků, i když má na druhé fázi zájem, protože potřebuje další konvoje s humanitární pomocí, kterou si přisvojuje a pak s velkým ziskem přeprodává, a také chce dostat těžkou techniku k odklízení trosek zničených domů.
Izrael chce využít ochoty Hamásu k určitým ústupkům k tomu, aby prodloužil první fázi a získal co největší počet rukojmích. Podle mluvčího Hamásu je to však možné, jen když Izrael ukončí válku a stáhne se z celého pásma.
To ovšem Izrael nemá v úmyslu. Ministr obrany Jisrael Kac ve čtvrtek prohlásil, že Hamás Pásmo Gazy ovládat nebude. A nejmenovaný vládní činitel sdělil izraelským médiím, že Izrael se nestáhne z koridoru Filadelfi na hranicích pásma s Egyptem, jak to má podle dohody udělat 9. března. Koridor je důležitý; vedou pod ním z Egypta dosud nezničené tunely, jimiž se Hamás snaží pašovat zbraně.
Brigádní generál ve výslužbě Amir Avivi ve čtvrtek potvrdil izraelské televizní stanici i24, že armáda se na obnovení války připravuje. Podle něj bude nadcházející útok „rozhodující“, aby jednou provždy Hamás zlikvidoval a osvobodil zbývající rukojmí. Podle Aviviho je nepravděpodobné, že by se Izrael s Hamásem dohodl na druhé fázi, protože mezi jejich představami panují propastné rozdíly – Izrael požaduje, aby Hamás složil zbraně, propustil rukojmí a odešel do exilu, zatímco teroristické hnutí chce Pásmo Gazy dál ovládat. Podle generála je jedinou možností prodloužit první fázi. Bylo by to výhodné i pro Hamás – získal by další čas k reorganizaci, více humanitární pomoci i další palestinské vězně.
Izraelští vyjednavači však ve čtvrtek odjeli do Káhiry bez velkých nadějí. Ministr zahraničí Gidon Saar k tomu řekl, „uvidíme, jestli najdeme společné body“. Jestli Hamás do příští soboty nepropustí další rukojmí, bude Izrael považovat příměří za ukončené.
Hamás se mezitím reorganizuje, jmenuje nové velitele, opravuje tunely a najímá nové bojovníky, většinou nezletilé chlapce. Testuje také bdělost izraelských vojáků a posílá občas své muže do nárazníkové zóny, odkud jsou pak bez výjimky vyhnáni střelbou. Hamás se tu a tam dokonce pokouší znovu odpalovat rakety na Izrael; naposledy ve středu izraelské letectvo bombardovalo několik odpališť. Teroristé stěhují z jihu Pásma Gazy tisíce ozbrojenců na sever a připravují se na pokračování války.
Leave a Reply