Palestinská samospráva Mahmúda Abbáse nedávno oznámila, že zrušila zákon, jenž jí nařizuje vyplácet bohaté renty všem Palestincům, kteří zabili nějakého Izraelce. Chce se zalíbit Donaldu Trumpovi, který za svého prvního prezidentství přerušil se samosprávou vztahy, zastavil jí finanční pomoc, zavřel zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) ve Washingtonu i americký konzulát ve Východním Jeruzalémě a uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Abbás výměnou za zrušení teroristického fondu požaduje, aby Spojené státy přestaly uplatňovat zákon Taylor Force Act, nazvaný podle Američana zavražděného v Izraeli, který jim zakazuje poskytovat samosprávě finanční podporu, dokud vyplácí renty vrahům. A teď Donald Trump v rámci rušení humanitární pomoci USAID zastavil finanční prostředky na výcvik palestinských bezpečnostních složek.
Dalším důvodem jsou obavy z finančního krachu. Americký Nejvyšší soud má zanedlouho rozhodnout, jestli mohou americké oběti palestinských teroristických útoků žalovat OOP a samosprávu o náhradu škody na základě toho, že samospráva teroristy odměňuje. A republikánský člen Kongresu Mike Lawler nedávno oznámil, že předkládá návrh zákona, který přisoudí vinu za teroristické činy Palestinců samosprávě.
Aby se Abbás Trumpovi vlichotil, dokonce naznačil, že je ochoten přijmout jeho plán vzniku samostatné Palestiny po boku Izraele z roku 2020 jak podklad k dalšímu jednání, který tehdy kategoricky odmítl. Americko-palestinské vztahy jsou zatím velmi omezené.
Abbás se chce zalíbit i EU v naději, že samosprávě zvýší finanční pomoc.
Trumpova vláda Abbásovo rozhodnutí uvítala jako „pozitivní krok“, ale to ještě nevěděla, co obnáší. Izrael tušil hned, že v tom bude háček.
Zrušený zákon stanovil, že čím více Izraelců Palestinec zabil a čím delší trest mu Izrael vyměřil, tím vyšší příspěvky bude pobírat. Renty dostává celkem 9750 teroristů. První tři roky vězení má palestinský vrah 1400 šekelů (389 dolarů) měsíčně, ale po 30 letech už 3300 dolarů. Další peníze pobírají jejich rodiny – 83 dolarů měsíčně manželka a 14 dítě. Seznam vězňů, kteří dostávají finanční odměnu za vraždění, narostl po 7. říjnu 2023 o 3550 osob, včetně 661 teroristů Hamásu z Pásma Gazy, napsal začátkem ledna oficiální deník samosprávy Al-Haját al-Džadída. Samospráva od masakru vyplatila vězňům a jejich rodinám přes 2,7 milionů dolarů. V rámci první fáze dohody s Hamásem o výměně izraelských rukojmích za palestinské vězně Izrael propustil 734 vrahů, kteří za dobu pobytu v izraelských věznicích získali dohromady skoro 142 milionů dolarů. Finanční odměny za vraždění jsou obrovskou pobídkou k terorismu.
Izrael může podle zákona z roku 2018 odečíst částku, kterou samospráva vyplácí teroristům, z cel a daní, které pro ni vybírá. Loni jí takto strhl v přepočtu přes 5 800 000 dolarů.
Abbásovo zrušení speciálního fondu podpory terorismu vrahy nikterak neochudí. Oni i jejich rodiny, stejně jako rodiny zabitých Palestinců, budou dál dostávat stejně vysoké renty jako dříve, jen z fondu „národního pojištění“. Vysoký představitel Abbásova hnutí Fatah Munír Džaghúb prohlásil, že „prezident Abbás nikomu platy nesebral. Plné renty vězňům, mučedníkům a raněným bude vyplácet jiný orgán.“
Abbásovo dramatické oznámení je zkrátka pouhý trik. Samospráva jen bude peníze vyplácet méně transparentně než doposud. Jeden izraelský představitel konstatoval, že pro Izrael teď bude obtížnější zjistit přesnou částku, kterou samospráva vyplatila, aby věděl, kolik peněz jí má odečíst.
Abbás podle arabských zdrojů nedávno řekl Revoluční radě Fatahu: „Dokud budu mít jediný cent, dám ho mučedníkům a vězňům. Budou pobírat renty v plné výši stejně jako dřív. Jsme na jejich oběti hrdí.“
Samospráva je přitom v dlouhodobé finanční krizi. Skoro 200 000 jejích zaměstnanců dostává jen poloviční platy, ale vrahové a jejich rodiny dál pobírají renty v plné výši jak na Západním břehu, tak v Pásmu Gazy, ale i v Libanonu a Sýrii.
Už loni měl palestinský rozpočet deficit ve výši 172 % a letos čeká samosprávu ještě větší katastrofa. Izrael jí zmrazil přes 130 milionů dolarů z přidělovaných prostředků a hodlá tuto částku rozdělit mezi oběti terorismu. A nový izraelský zákon umožnil rodinám obětí teroristických útoků, aby po samosprávě požadovali odškodnění. Žalobu už podalo 245 lidí, kteří žádají skoro 350 milionů dolarů, a dalších 250 žalovalo samosprávu loni v říjnu. Začátkem února jeruzalémský obvodní soud zmrazil samosprávě 781 milionů dolarů kvůli žalobě dalších 180 Izraelců, kterou se bude brzy zabývat. Požadované odškodné se blíží celkem jedné miliardě dolarů.
Leave a Reply