V Judsku a Samařsku neboli na Západním břehu Jordánu probíhá už od konce ledna bezprecedentně intenzivní protiteroristická operace. Izraelská armáda likviduje a zatýká vůdce teroristických skupin i jejich členy, ničí jim velitelství a zabavuje peníze a obrovské množství zbraní.
Terorismus se tam nebezpečně rozbujel. Loni došlo na Západním břehu k více než 6300 pokusům o útok na místní Izraelce; 27 jich bylo zavražděno a dalších více než 300 zraněno. Ještě než armáda současnou operaci zahájila, zlikvidovala tam od 7. října 2023 přes 850 teroristů a na 6000 dalších zadržela. Počet Palestinců zabitých nyní už překročil 70 a zadržených je na 3000.
Tato operace je za poslední dva roky už třetí a je nejintenzivnější a nejagresivnější od šestidenní války v roce 1967. Armáda používá i letadla, drony, obrněná vozidla, a dokonce i tanky, které na Západním břehu nikdo desítky let neviděl.
Hlavními cíli vojenských zásahů jsou centra palestinského terorismu Dženín, Tulkarm a Nur al-Šams, kde vznikly početné a dobře organizované teroristické skupiny napojené hlavně na Hamás. V Dženínu je armáda začala likvidovat už v prosinci a dodnes není hotová a Tulkarm podle fotografií začíná vypadat jako rozbombardované Pásmo Gazy.
Aby armáda mohla zničit teroristickou infrastrukturu, evakuovala ze severní části Západního břehu na 40 000 Palestinců, nejvíc za desítky let. Vybudovala také řadu nových kontrolních stanovišť, a výrazně tak pohyb Palestinců omezila.
Situaci zhoršuje i to, že Izrael byl v rámci dohody s Hamásem nucen za osvobozená rukojmí propustit ty nejhorší teroristy, kteří si ve věznicích odpykávali doživotní tresty. Bezpečnostní služba Šin Bet očekává, že až 80 % se jich k terorismu zase vrátí. Na svobodu jich vyšlo přes 2000, včetně mnoha zkušených členů teroristických hnutí, kteří umějí verbovat Palestince, zakládat nové buňky a shánět peníze na zbraně i výzbroj. Na Západním břehu navíc stále přibývá zbraní, které se tam pašují z Jordánska. Armáda proto začala na hranicích budovat bariéru.
Dalším faktorem, který může přispět k eskalaci násilností, je probíhající muslimský svátek ramadán, jehož teroristé tradičně využívají k podněcování násilí proti Izraelcům a k útokům.
Bezpečnostní složky palestinské samosprávy zahájily před izraelskou operací svou vlastní a měly určité úspěchy. Teď ve vlastním zájmu pomáhají izraelské armádě monitorovat propuštěné teroristy. Nemají však dost finančních a dalších prostředků – vláda Donalda Trumpa přestala samosprávě vyplácet peníze na výcvik bezpečnostních složek.
Sponzor Hamásu Írán výrazně oslabil a ztratil možnost zásobovat zbraněmi a penězi teroristy v Pásmu Gazy i Hizballáh v Libanonu. Soustředil se proto na Západní břeh a snaží se ho destabilizovat; kromě dodávek zbraní a peněz se také snaží sjednotit jednotlivé skupiny do jednotné fronty.
K výbušné situaci přispívá i nezaměstnanost. Před masakrem Hamásu ze 7. října 2023 pracovalo až 165 000 Palestinců v Izraeli, kde měli několikanásobně vyšší platy než na území samosprávy. Po masakru jim však Izrael vstup do země zakázal a mnoho palestinských rodin trpí finanční nouzí. I toho využívá Írán.
Izraelská armáda provádí operace na Západním břehu denně, zejména na severu, kde teroristické skupiny v posledních letech obzvlášť posílily. Hodně ozbrojenců pozatýkala i pozabíjela, ale teroristé se rozptýlili po celém území Západního břehu, takže hrozba útoků paradoxně vzrostla. Naposledy ve středu postřelil Palestinec izraelského civilistu u osady Ariel.
Podle ministra obrany Jisraele Kace armáda nedávno našla materiály s plány podobného masakru Izraelců z judských a samařských osad, jaký provedl Hamás 7. října 2023 v jižním Izraeli.
V únoru také došlo k závažnému pokusu o atentát na izraelské autobusy. Palestinec ze Západního břehu položil v pěti autobusech v jižních čtvrtích Tel Avivu Bat Jam a Cholon výbušniny s časovým spínačem, ale naštěstí si spletl „a.m.“ s „p.m.“, a vozy tak nevybuchly ráno, kdy měly být plné cestujících, ale večer, když byly prázdné. Na výbušných zařízeních byl nápis „pomsta z Tulkarmu“. Kdyby byla vybuchla, jak měla, mohly zemřít desítky lidí. Akci naplánoval Hamás na Západním břehu s íránskou pomocí.
Současná operace už přispěla k výraznému poklesu teroristických útoků, ale to Izraeli ještě nestačí. Cílem operace není jen pozatýkat a zlikvidovat teroristy, ale krok za krokem systematicky zničit celou místní teroristickou infrastrukturu. Armáda se proto na rozdíl od minulých operací nechystá ze Západního břehu odejít, ale hodlá tam zasahovat ještě „několik měsíců“.
Leave a Reply