Už skoro dva týdny probíhá nová ofenziva izraelské armády proti Hamásu v Pásmu Gazy, která má teroristy donutit k větší flexibilitě při jednání o propuštění zbývajících rukojmích.
Izrael operaci postupně zesiluje a podniká cílené útoky na představitele Hamásu. Za prvních deset dní zlikvidoval na 150 teroristů. Mezi nimi je i dvanáct z dvaceti členů politbyra Hamásu, včetně jakéhosi „premiéra“ Issáma Dálise, několika „ministrů“, významného politika Saláha Bardawíla, šéfa vojenské rozvědky hnutí Usámy Tabaše, řady vojenských velitelů Hamásu a Palestinského islámského džihádu i řadových teroristů. Likvidace politických činitelů má teroristům znemožnit v Gaze vládnout. O to Hamás nesmírně stojí, protože vládnout znamená i ovládat rozdělování humanitární pomoci, které je dnes pro něj hlavním zdrojem příjmů; Hamás ji zabavuje a pak prodává překupníkům za vysoké ceny.
Armáda také zlikvidovala Tureckou nemocnici, kde si Hamás zřídil nové velitelství, a zasáhla i Násirovu nemocnici, kde přesnou bombou zlikvidovala Ismajíla Barhúma, který nastoupil do funkce premiéra po zabitém Dálisovi a z nemocnice úřadoval. Jeho likvidace znamená pro Hamás velkou ztrátu, protože Barhúm měl na starosti i finance a plánování útoků. K izraelským cílům patří i odpaliště raket a zbrojní infrastruktura, protože Hamás do omezené míry obnovil výrobu zbraní.
Když teroristé neprojevili ochotu k ústupkům, armáda operaci rozšířila a zahájila omezenou pozemní invazi. Teď už zasahuje i na jihu v Rafáhu a zvětšuje nárazníkovou zónu u izraelských hranic na severu. Ministr obrany Jisrael Kac varoval, že jestli Hamás nebude v jednání pružnější, Izrael začne části Pásma Gazy postupně anektovat.
Přestože teroristé přišli o téměř všechny rakety, nějaké jim ještě zbyly a tři na Izrael odpálili, ale ten je sestřelil. Několika přispěl i Palestinský islámský džihád. Zemi také osmkrát ostřelovali jemenští Hútíové, přestože je už řadu dní bombardují Američané, a deset raket bylo odpáleno i z Libanonu. Hizballáh odpovědnost odmítl; možná je má na svědomí nějaká menší palestinská skupina napojená na libanonský Hamás. Přesto Izrael v pátek provedl odvetu na cíle Hizballáhu v Bejrútu.
Na Izrael tak bylo v posledních dnech odpáleno na 20 raket a statisíce obyvatel země musely opět do krytů. A minulé pondělí provedl izraelský Arab teroristický útok v Galileji a zabil 86letého Izraelce.
Izraelský tlak v Pásmu Gazy je obrovský, humanitární pomoc je zastavená, hraniční přechody jsou zavřené a přerušeno bylo i odklízení trosek. Přesto se Hamásu daří přežívat a jeho konec je stále v nedohlednu.
Izrael tentokrát operuje bez omezení, protože Donald Trump nemá na rozdíl od svého předchůdce Bidena proti invazi žádné výhrady; Biden vyhrožoval zastavením dodávek zbraní nebo podpory, pokud Izrael zastaví Gaze dodávky elektřiny či vody. Přesto se Izrael obává, že bude-li operace trvat příliš dlouho, dojde Trumpovi trpělivost.
V Pásmu Gazy se mezitím stalo něco nevídaného – Gazané protestovali proti Hamásu. Je to vůbec poprvé od roku 2007, kdy Hamás vládu nad pásmem převzal ozbrojeným pučem. Od úterý do pátku probíhaly protesty na nejméně sedmi místech a požadovaly ukončení vlády Hamásu i války. V pátek začalo hnutí proti demonstrantům zasahovat. Teroristé nejméně šest z nich na veřejnosti brutálně umučili nebo zastřelili. Od té doby už nikdo neprotestuje. Demonstrace by však stejně nic nezměnily; Gazané nepřestali nenávidět Izrael a protestů se účastnili titíž obyvatelé pásma, kteří oslavovali masakr ze 7. října 2023 nebo se na něm osobně podíleli.
Koncem týdne Hamás zopakoval, že je ochoten propustit pět živých rukojmích, včetně Izraelce s americkým pasem Idana Alexandera, výměnou za 50 dní klidu zbraní a palestinské vězně. Izrael však stejně jako před operací požaduje 10–12 živých rukojmích a těla zavražděných. Hamás ještě zadržuje asi 24 živých Izraelců a ostatky 35 dalších.
Izraelská operace tak pat v jednáních nezměnila; obě strany jen zopakovaly svá předchozí stanoviska. Kvůli jejich neústupnosti tak rukojmí pomalu umírají. Jejich rodiny jsou zoufalé a proti vládnímu přístupu denně protestují desetitisíce lidí. Podpora vládě Binjamina Netanjahua klesá – podle pátečního průzkumu deníku Maariv je s ním nespokojeno 66 % respondentů a vládu by už nesestavil. Netanjahu však žádné ústupky zjevně neplánuje, protože ve středu odjíždí na několikadenní návštěvu Maďarska.
Leave a Reply