Novinky ze života komunity

Dezinformátoři zkreslují články Wikipedie o Izraeli a Palestincích

Propalestinští aktivisté se snaží ovlivňovat veřejné mínění i prostřednictvím anglickojazyčné Wikipedie. Americký web Piratewires.com zjistil, že skupina příznivců palestinských teroristických hnutí přepsala v roli editorů až 10 000 článků týkajících se přímo či nepřímo Izraele, Palestinců a souvisejících témat a udělala v nich na dva miliony „oprav“ tak, aby bagatelizovaly zločiny teroristů a prezentovaly Izrael jako nemilosrdného kolonizátora a vraha Arabů. Šlo o koordinovanou kampaň zhruba čtyřiceti editorů, která měla radikálně změnit způsob, jakým veřejnost vnímá izraelsko-palestinský konflikt.

Editoři delegitimizovali Izrael, bagatelizovali palestinský antisemitismus, násilnosti i výzvy teroristů ke zničení Izraele, zveličovali kritiku židovského státu, líčili teroristické skupiny v příznivém světle a opírali svá tvrzení o nepravdivé informace marginálních pseudovědců a neobjektivních nebo neznámých autorů.

Například v článku „Zionism“ se čtenář dozvěděl, že „sionisté chtěli vytvořit židovský stát v Palestině na co největší ploše půdy s co největším počtem Židů a s co nejmenším počtem Arabů“, což je naprostý nesmysl, a místo na zakladatele sionismu Theodora Herzla článek odkazoval na knihu s názvem „Nakba a přežití“ neznámého autora jménem Adel Manna.

V článku „Jews“ byl z odstavce o původu Židů odstraněn výraz „Land of Israel“ (Země izraelská), aby si někdo nemyslel, že na ni Židé mají historický nárok, a dál se vyskytoval jen v souvislosti se sionismem.

Tentýž dezinformátor „upravil“ i image teroristického Hamásu. Z anglické verze článku o tomto hnutí vyjmul v pasáži o jeho chartě část, která vyzývá k vraždění Židů a zničení Státu Izrael. Podle Piratewires ji vyškrtl i z nejméně tří dalších článků a vymazal také vzácnou kritiku Hamásu organizací Amnesty International. Dezinformátoři bagatelizovali i kolaboraci jeruzalémského muftího Hadždž Amína Husejního s Hitlerem a odstranili fotografii muftího na návštěvě nacistického koncentračního tábora.

Polští historici Jan Grabowski a Shira Kleinová zase předloni odhalili v článcích anglické Wikipedie o dějinách Polska zkreslování polské role při vyvražďování Židů v zemi. Polští nacionalisté manipulovali informace o holokaustu v Polsku až patnáct let, aby zemi zbavili spoluodpovědnosti za vraždění Židů a očistili zemi od nařčení z antisemitismu. „Upravené“ články tvrdily, že Poláci byli výhradně oběťmi nacismu, ačkoli je všeobecně známo, že své židovské spoluobčany často udávali i zabíjeli. Dezinformátoři tvrdili, že Poláci i Židé trpěli za války stejně, že polský antisemitismus je jen okrajovým jevem, že většina Židů podporovala komunismus, s komunisty se spikla a kolaborovala i s nacisty nebo že Polsko ovládali a dodnes ovládají „chamtiví Židé“ a mohou si za pronásledování sami. Grabowski s Kleinovou celý případ hodně rozvířili a vedení Wikipedie dezinformace opravilo.

Výsledkem činnosti editorů-dezinformátorů o Izraeli a Palestincích je zásadní posun v názorech čtenářů. Podle Piratewires je na vině i vyhledávač Google, který Wikipedii poskytuje přednostní místo, takže když někdo hledá izraelsko-palestinské téma, je prvním odkazem, na který padne, právě Wikipedie. Čtenář tak má pocit, že jde o spolehlivý zdroj informací, ale ve skutečnosti Google potlačuje ty seriózní a spolehlivé.

Manipulace s články o Izraeli a Palestincích shrnula v polovině března zpráva americké Ligy proti hanobení (ADL). Podle ní je dezinformátoři zkreslovali přes deset let. Anglicky a arabsky hovořící editoři zesílili činnost po masakru ze 7. října 2023, a ti arabští dokonce otevřeně chválili ideologii Hamásu, což je v rozporu s pravidly Wikipedie, jejíž autoři mají být nestranní.

Dalším znepokojivým krokem těchto „editorů“ bylo loni v červnu prohlášení, že americká ADL není spolehlivým zdrojem informací o izraelsko-palestinském konfliktu ani o antisemitismu, jímž se tato organizace už mnoho let seriózně zabývá a vydala o něm řadu erudovaných publikací, stejně jako o rasismu a extremismu. Dezinformátoři naopak jako důvěryhodný zdroj vyzdvihovali katarskou stanici Al-Džazíra, která je hlásnou troubou Hamásu.

„Většina čtenářů předpokládá, že Wikipedie je spolehlivý zdroj, ale ve skutečnosti se stala předpojatou platformou, kterou manipulují editoři s cílem prosadit svou verzi událostí,“ prohlásil ředitel ADL Jonathan Greenblatt.

Koncem ledna to přiznal i Arbitrážní výbor Wikipedie a zakázal přístup osmi editorům, z nichž šest bylo ostře protiizraelských a dva proizraelští.

Předpojatost proti Izraeli a snahu bagatelizovat 7. říjen 2023 v anglickojazyčných článcích Wikipedie kritizoval už před rokem Světový židovský kongres. Obsah článků se potom změnil, ale například „masakr“ (ze 7. 10. 2023) se změnil na „útok“ a celý článek o sadistickém vraždění teroristů se dodnes jmenuje „7 October 2023 attack on Israel“. Anglickojazyčná Wikipedie má tak s neutralitou problém nadále.

Wikipedie se tak stala nespolehlivým a pochybným informačním pramenem – přinejmenším o tématech týkajících se Izraele a Palestinců.

Jde ovšem články v angličtině – zatím není známo, že by nějaká dezinformační skupina zasahovala do českých verzí.

Sdílet:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com