Novinky ze života komunity

Hamás propustil izraelského vojáka

V pondělí Hamás nečekaně propustil izraelského vojáka s americkým občanstvím Idana Alexandera. Když teroristé tohoto příslušníka Golanské brigády 7. října 2023 zajali na vojenské základně u hranic s Pásmem Gazy, bylo mu teprve 18 let. V zajetí strávil 584 dní. Je to vůbec první propuštěný voják a první osvobozený rukojmí od konce února.

Hamás se na jeho propuštění dohodl přímo s Američany; Alexander je na svobodě jen proto, že izraelskou vládu zcela obešli. Americký vyjednavač Steve Witkoff se už netají frustrací z izraelské zatvrzelosti a říká, že vláda válku zbytečně protahuje. „My chceme propuštění rukojmích, ale Izrael nechce válku ukončit“, řekl nedávno.

A s Hamásem vyjednává dál – mimo jiné i o repatriaci ostatků čtyř dalších Američanů, kteří v zajetí zemřeli nebo byli zavražděni. Witkoff také jedná o propuštění dalších živých rukojmích, jichž Hamás zadržuje ještě nejméně dvacet. Jde o starší návrh, který předpokládal osvobození několika Izraelců výměnou za 50tidenní příměří; teď se údajně jedná o 70tidenním. Hamás však dosud požadoval úplné ukončení války a stažení Izraelců z pásma, což Izrael odmítl.

Hamás slíbil, že Alexandera pustí bez obvyklého nestoudného „ceremoniálu“, jímž museli projít ostatní rukojmí – a slib splnil.

Alexander měl být propuštěn už v březnu, ale Izrael požadoval více než jen jediného rukojmího a z výměny sešlo. Hamás tehdy žádal osvobození nejvýznamnějších palestinských teroristů z izraelských věznic, ale tentokrát nechtěl nic, aby „projevil dobrou vůli“. Údajně prohlásil, že „když dá Američanům dárek, dostane od nich nějaký ještě větší“. Netanjahu ovšem tvrdí, že Hamás k propuštění vojáka přinutila izraelská ofenziva, a chlubil se, že „se Izrael ani nemusel zavázat k příměří“. Ve skutečnosti však nehrál vůbec žádnou roli; vše dojednal Witkoff s představitelem Hamásu Chálilem al-Chajjá pomocí prostředníka. Zatím není známo, co všechno teroristům za Alexandera slíbil.

Přímá dohoda Hamásu s Američany je obrovské vítězství Hamásu a ostuda Izraele; Američané dosáhli propuštění svého posledního žijícího občana v zajetí, zatímco Izrael svá rukojmí dodnes na svobodu nedostal. Kdyby nic jiného, Hamásu se podařilo trochu pokazit americko-izraelské vztahy.

Netanjahu a Trump se názorově stále víc rozcházejí. Izraelský premiér maří Trumpovo přání ukončit válku v Pásmu Gazy, stejně jako Putin maří jeho úsilí o zastavení ruské invaze na Ukrajinu. Trump chtěl, aby Izrael před prezidentovou cestou na Blízký východ uzavřel příměří a on se mohl pochlubit svými mírotvornými schopnostmi, ale Netanjahu chce operaci v Pásmu Gazy naopak zesílit.

Není to otevřená roztržka, ale ve vzájemných vztazích to tak skřípe, že Trump ani nezahrnul Izrael do své současné blízkovýchodní cesty. V Saúdské Arábii se dokonce setká se předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem, ale s Netanjahuem ne.

Izrael Alexanderovo propuštění „umožnil“, tj. vyrobil koridor a v oblasti pozastavil boje, ale vláda dál trvá na rozšíření ofenzivy. Povolala už tisíce záložníků. Může však očekávat americký tlak, aby válku naopak zastavila. Trumpův velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee už vyjádřil naději, že Alexanderovo propuštění je „prvním krokem k ukončení války“.

Trumpovi se Netanjahuův plán nelíbí. Netanjahu je zase rozladěn z průběhu amerického jednání s Íránci o omezení jejich jaderného programu, které možná Teheránu ponechá schopnost dál obohacovat uran. Netanjahu by íránské jaderné továrny nejraději zničil útokem, ale dokud jednání probíhají, nemůže, a šance, že se úder podaří, tak klesají.

Dalším důvodem izraelské rozladěnosti bylo zastavení amerického bombardování jemenských Hútíů. USA jim chtěly zabránit v ostřelování Izraele a v polovině března začaly útočit na hútíjské cíle, ale rakety z Jemenu létaly dál. Před týdnem Trump nečekaně oznámil, že s Hútii uzavřel mír, protože mu slíbili, že přestanou útočit na americká plavidla v Rudém moři – nikoli však raketami na Izrael. Ten o dohodě předem nevěděl a zaskočila ho. Když Hútíové nedávno málem trefili mezinárodní Ben-Gurionovo letiště u Tel Avivu, Izraelci provedli na pozice Hútíů mohutný nálet a zcela zničili letiště v Saná. Jemenské rakety však létají do Izraele dál, i když naštěstí bez následků.

Až Trumpova blízkovýchodní návštěva skončí, izraelská ofenziva výrazně zesílí a armáda Pásmo Gazy obsadí. Premiér je přesvědčen, že tím přinutí Hamás propustit všechny zbývající rukojmí. Je však otázka, jestli bude koho propustit – náčelník generálního štábu armády Ejal Zamir varoval, že při ofenzivě může Izrael o zbývající rukojmí naopak přijít.

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com