Před týdnem vyplula ze Sicílie další loď protiizraelských aktivistů, kteří chtěli „prorazit nezákonnou blokádu Pásma Gazy, přivézt hladovějícím Gazanům humanitární pomoc a protestovat proti probíhající genocidě“. Zorganizovala ji nechvalně známá mezinárodní Freedom Flotilla Coalition, která podobné akce pořádá už asi 15 let. Před měsícem se do Gazy pokusila dostat jiná loď s aktivisty, ale cestou na ni zaútočily neznámé drony a vážně ji poškodily, a tak musela plavbu přerušit.
Na současné jachtě Madleen byly mezi 12 cestujícími i „celebrity“: Greta Thunberg, původně bojovnice proti změnám klimatu a dnes za práva Palestinců, irský herec Liam Cunningham nebo francouzsko-palestinská europoslankyně Rima Hassan, ale také novinář katarské protiizraelské televize Al-Džazíra.
Jejich plavbu sledovali stoupenci teroristického Hamásu na celém světě a aktivisté jim cestou posílali fotografie, včetně Grety vlající na stožáru.
Jachta dokonce cestou zachránila čtyři súdánské migranty směřující do Evropy, jejichž loď měla nehodu, a vysadila je v Egyptě.
Izrael vyzval Británii, pod jejíž vlajkou loď plula, aby ji zastavila, protože její cíl je nezákonný, ale Londýn odmítl.
Izrael uvalil v roce 2009 na Pásmo Gazy námořní blokádu, kterou prohlásila za legální dokonce i notoricky protiizraelská OSN. Blokáda vychází z mezinárodního práva, včetně Londýnské deklarace z roku 1909 a Manuálu ze San Rema z roku 1994. Podle válečného a námořního práva je každé plavidlo, které legálně vyhlášenou námořní blokádu poruší, legitimním vojenským cílem. OSN dokonce konstatovala, že „pokus o prolomení blokády s sebou nese riziko úmrtí či zranění“. Přesto propalestinští aktivisté dodnes tvrdí, že blokáda legální není.
V roce 2010 se do Pásma Gazy pokusila proniknout turecká loď Mavi Marmara, a když se na její palubu spustili izraelští vojáci z vrtulníku, aby ji zastavili, vrhli se na ně ozbrojení cestující. V boji přišlo o život deset „aktivistů“ a řada vojáků byla zraněna.
Tentokrát byl Izrael dobře připraven. Předem avizoval, že jachtu Madleen do Pásma Gazy nepustí, a několikrát ji vyzval, aby změnila kurs. Ta ovšem neuposlechla, a tak ji časně ráno 9. června zastavila izraelská elitní námořní jednotka Šajetet 13.
Ministerstvo zahraničí pak uvedlo, že „všichni cestující jsou v pořádku a nezranění, dostali sendviče a vodu a show skončila“. Aktivisté měli na lodi kamery, protože chtěli izraelský zásah vysílat živě, ale to se jim nepodařilo. Nedostali příležitost ani k selfíčkům a hrdinským videonahrávkám, a tak alespoň posílali na sociální sítě dramatické zprávy, jako: „Jsme obklopeni drony!“ „Zabavili nám humanitární pomoc, která má zachraňovat životy!“ Greta prohlásila, „byli jsme uneseni!“.
Vojáci se k aktivistům chovali mile a zdvořile. Vysvětlili jim, že blokáda je nezákonná, takže se do Pásma Gazy nedostanou, ale budou odtaženi do Ašdodu a odtamtud odesláni do svých zemí. Ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že námořní zóna u Pásma Gazy je „aktivní bojová oblast“, kterou Hamás využívá k útokům stejně, jako to udělal 7. října 2023.
Ukázalo se, že „humanitární pomoc“ jachty Madleen sestává jen ze zanedbatelného množství potravin a zdravotnických potřeb, které by nezaplnilo ani jeden nákladní automobil, „zatímco v posledních dvou týdnech bylo do pásma vpuštěno 1200 kamionů humanitární pomoci a Gazanská humanitární nadace rozdala civilistům skoro 11 milionů porcí jídla“, uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí. Přesto Izrael slíbil, že pomoc do Gazy doručí.
Podle ministerstva aktivisté usilovali jen o „mediální provokaci“. Naštěstí nekladli odpor. Armáda celý zásah pečlivě nafilmovala a zveřejnila, aby zabránila dezinformacím. Bylo vidět, aktivisté nejsou zranění a dostali sendviče. Greta se nad ním šťastně usmívala.
https://pbs.twimg.com/media/Gs9_WWsXAAAAKwH?format=jpg&name=900×900
Přesto se vzápětí jedna lidskoprávní skupina izraelských Arabů dožadovala práva aktivisty „zastupovat“, aby je „vysvobodila“. Francie vyzvala Izrael, aby jim poskytl „konzulární ochranu“, a domáhala se návštěvy „zadržených“, aby se přesvědčila, že jsou v pořádku. Španělsko si předvolalo izraelského diplomata, aby ho za zadržení lodi pokáralo; velvyslance tam Izrael nemá na protest proti protiizraelské politice Madridu. Řada zemí, včetně Turecka, označila zastavení jachty za „protiprávní“, a Írán dokonce za „pirátství“. Skoro všechna mezinárodní média tvrdila, že zadržení lodi bylo nezákonné. Jen německý Bild označil plavbu za „nebezpečnou výpravu s pochybným politickým cílem“ a zdůraznil, že „izraelskou blokádu Pásma Gazy, která má bránit pašování zbraní teroristickým organizacím“, uznala i OSN.
Byla to úplně zbytečná akce s cílem vyvolat konfrontaci a mezinárodní odsouzení Izraele, a ne pomoci hladovějícím Gazanům. Aktivisté chtěli upoutat pozornosti především na sebe; proto také izraelské ministerstvo zahraničí akci pojmenovalo „selfíčková jachta“.
Ministr obrany Jisrael Kac prohlásil, že aktivisté musí ještě před vyhoštěním povinně zhlédnout 43minutový dokumentární film o masakru Hamásu ze 7. října 2023, sestavený z nahrávek teroristů, kteří na nich brutálně vraždí, znásilňují a znetvořují izraelské muže, ženy a děti. Podle Kace „je třeba, aby antisemitka Greta a její kamarádi, kteří také podporují Hamás, viděli, jakých zvěrstev se tito teroristé dopustili na ženách, starých lidech a dětech a proti komu se Izrael brání“.
Leave a Reply