Jak jsme na těchto stránkách již informavali, letošní ročník cyklistického závodu Giro D´Italia vystartuje poprvé za svou 101-letou historii z neevropské země, konkrétně z Izraele. Izrael je proto také spolupořadatelem první části závodu. Před oficiálním zahájením 4. května proběhla v jeruzalémském památníku šoa Jad Vašem slavnostní ceremonie na počest slavného italského cyklisty Gina Bartaliho. Bylo mu uděleno čestné občanství in memoriam, jež převzala jeho pravnučka Gioia Bartali. Šest cyklistů z izraelského národního týmu vzdalo Bartalimu hold pamětní jízdou areálem Jad Vašem. Italský velvyslanec v židovském státě ve svém projevu během slavnostní ceremonie řekl: „Největší vítězství, které Bartali kdy přinesl domů, bylo vítězství nad zlem.“ Ve stejný den věnoval Židovský národní fond/Keren Kayemet L´Yisrael Ginu Bartalimu cyklistickou stezku v Jeruzalémském lese, která ponese jeho jméno.
Kdo byl Gino Bartali?
Gino Bartali, (1914 – 2000), byl legendární italský šampion v cyklistice, jenž vyhrál celkem tři etapové závody Giro d´Italia (1936, 1937 a 1946) a s odstupem deseti let dva závody Tour de France (1938 a 1948). Proslavil se však nejen svými fenomenálními sportovními výkony, ale i ilegální činností v italském odboji za Druhé světové války, která na několik let přerušila jeho hvězdnou kariéru.
Od roku 1943, kdy němečtí nacisté obsadili severní polovinu Itálie, působil Bartali, hluboce věřící katolík, jako kurýr italské rezistence a sehrál významnou roli při záchraně Židů. Tu organizoval florentský arcibiskup Dalla Costa (vyznamenaným v roce 2012 titulem Spravedlivý mezi národy) v součinnosti s florentským rabínem Nathanem Cassutem, církevními představiteli města Assisi a židovskou organizací DELASEM.
Bartali, známý svými extrémně dlouhými tréninkovými trasami, přepravoval a distribuoval padělané doklady, které měl ukryté v rámu a sedátku svého jízdního kola. Díky mimořádné sportovní kondici byl schopen překonávat dlouhé vzdálenosti a obsáhnout rozsáhlá území – především v Toskánsku a Umbrii -, to vše pod záminkou tréninku. Hlídkám, které ho cestou zastavovaly a legitimovaly, tvrdil, že se jeho kola nesmějí dotknout, jelikož je precizně kalibrováno na dosažení maximální možné výkonnosti.
Přispěl tak k záchraně několika set italských Židů i židovských uprchlíků z jiných zemí. Některé z nich také osobně převáděl přes švýcarské Alpy a v bytě ve Florencii, který mu patřil, po celou dobu ukrýval a zásoboval tříčlennou rodinu Goldenbergů.
O své činnosti v odboji však nebyl ochoten po válce vyprávět, pouze svému synovi Andreovi postupem času prozrazoval drobné útržky. Lze se tedy oprávněně domnívat, že o mnohých jeho odvážných skutcích se již nikdy nedozvíme. Jak jednou Andrea řekl redaktorovi BBC, otec svou mlčenlivost zdůvodňoval takto: „Musíš konat dobro, ale mluvit o tom nesmíš. Jakmile o tom promluvíš, znamená to, že zneužiješ neštěstí druhých k svému vlastnímu prospěchu.“
V roce 2013 byl Bartalimu udělen titul „Spravedlivý mezi národy“. On sám se toho bohužel již nedožil – zemřel v květnu 2000.
Tvrdí se, že Ginovi pro jeho zbožnost říkali „Papež = Il Pio“. Když vyhrál v roce 1938 Tour de France, na protest proti fašistickému režimu kytici pro vítěze zanesl do katolického kostela. V roce 1948 italský premiér katolík antifašista De Gasperi žádá Gina, aby vyhrál etapu na Tour de France vzhledem k politické situaci po antentátu na předsedu komunistů Togliattiho. Gino Bartali Tour vyhrál. Italové bez rozdílu politických názorů oslavuji Gina, Togliati, který přežil, v parlamentu žádá, aby došlo k usmíření. Společně oslavují vítěze Tour de France.
Díky za zajímavé doplnění!
Vynikající článek.