V posledních týdnech čelí Stát Izrael nové vlně barbarského násilí vůči jeho občanům ze strany radikálních arabských útočníků. Evropská komise namísto zřetelně artikulovaného odsouzení těchto činů podniká na svého klíčového spojence a reprezentanta západní politické kultury v regionu propagandistický a potenciálně i ekonomicky citelný úder.
Šokující rozhodnutí Evropské komise o speciálním označování izraelského zboží z Judska, Samaří a z Golanských výšin je důkazem hluboko zakořeněné nenávisti některých politiků k jediné blízkovýchodní demokracii a vyvolává otázku, zda napříště zapojovat do struktur evropské administrativy osoby s politicky extrémistickou minulostí.
Po snaze direktivně vnutit členským státům Evropské unie relokační mechanismus jde krátce za sebou o další selhání Evropské komise, jejíž někteří členové se zřejmě stále intenzivněji vzdalují realitě dění v Evropě a jejím širším okolí. Takoví ohrožují nejen pověst stávajícího vedení Evropské unie, ale posilují nedůvěru obyvatel k myšlence evropské integrace jako takové.
Na světě je aktuálně vedeno kolem dvou stovek různých územních sporů. Evropská komise se ovšem soustředí právě na dění v Izraeli, kde se otevřeně staví proti zájmům židovského státu. Z dlouhodobého hlediska jde pro Evropu a její hodnoty o sebedestruktivní chování. Ohrožení či ztráta spojenectví se Státem Izrael by dopadla negativně právě na Evropu. Ta by se zvláště po útocích v Paříži měla právě od Izraele začít učit, jak zacházet s teroristy.
Česká republika a její zástupci reprezentují v evropských strukturách v otázce blízkovýchodního konfliktu většinou racionální pozici, vyvažující mnohdy extrémní diskurz debaty. Česko by se mělo podobně chovat i v případě prvního kroku k centrálně organizovanému bojkotu izraelských výrobků, takovou praxi hlasitě odmítnout a rozhodnutí Evropské komise neaplikovat.
Robin Böhnisch (ČSSD)
předseda skupiny přátel Česká republika – Stát Izrael v Meziparlamentní unii
a dále poslankyně a poslanci
Petr Gazdík, místopředseda PS PČR (TOP 09 a Starostové)
Jan Bartošek, místopředseda PS PČR (KDU – ČSL)
Pavel Bělobrádek, místopřeseda vlády (KDU – ČSL)
Jan Zahradník (ODS)
Martina Berdychová (ANO)
Daniel Korte (TOP 09 a Starostové)
Marek Benda (ODS)
Zdeněk Bezecný (TOP 09 a Starostové)
Jan Chvojka (ČSSD)
Marek Ženíšek (TOP 09 a Starostové)
Pavel Šrámek (ANO)
Ladislav Šincl (ČSSD)
Antonín Seďa (ČSSD)
Pavlína Nytrová (ČSSD)
Bohuslav Chalupa (ANO)
Pavel Plzák (ANO)
Jana Pastuchová (ANO)
Karel Tureček (TOP 09 a Starostové)
Richard Dolejš (ČSSD)
Jiří Mihola, předseda poslaneckého klubu (KDU – ČSL)
Václav Zemek (ČSSD)
Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu (ODS)