V pátek 22. ledna se do sbírek Židovského musea v Praze (ŽM) po devíti letech vrátil ukradený hebrejsky psaný rukopis. Pravděpodobně je tak u konce napínavý příběh, v němž nechybělo ani zatíkání izraelské policie a aktivity české diplomacie.
V loňském roce jsme informovali, že ve čtvrtek 2. dubna zasahovala speciální jednotka izraelské policie v soukromém domě ve městě Petach Tikva, aby zajistila ukradený manuskript. Česká televize tehdy uvedla, že izraelská policie zadržela pět lidí, kteří se pokoušeli historickou archiválii prodat na internetu.
Překupnický gang v kaftanech
Hebrejsky psaný rukopis o správních záležitostech židovské obce v Kyjově z let 1654-1854 (tzv. pinkas) byl ukraden z badatelny archivu ŽM dne 30. ledna 2007. Prahu tehdy navštívili dva ultraortodoxní členové překupnického gangu. Nejprve si cenný dokument, jehož hodnota na trhu přesahuje půl milionu korun, v klidu prohlédli. Při druhé návštěvě jej zaměnili za jiný text a díky zběžné kontrole pracovnice muzea kyjovský pinkas vynesli ze střežených prostor.
Dle tiskové zprávy ŽM z loňského roku přišel zásah izraelské policie v době, kdy ŽM stálo před podpisem dohody o vydání rukopisu a jeho navrácením do svých fondů. „Muzeum si přesto velice váží spolupráce policejních složek a věří, že s jejich pomocí se proces repatriace rukopisného fragmentu ještě významně uspíší,“ stojí v tehdejším prohlášení.
Kradený rukopis v nabídce aukční síně
Několik let pohřešovaný rukopis evidovaný v mezinárodní databázi uloupených uměleckých předmětů vedené Interpolem objevili pracovníci ŽM v lednu loňského roku v nabídce izraelské aukční síně Asufa. Po ověření veškerých detailů a skutečnosti, že se jedná o pohřešovaný rukopis, ŽM požádalo aukční síň o jeho stažení z prodeje a navrácení. ŽM má k dispozici kompletní kopii kyjovského pinkasu a rovněž i Hebrejská národní knihovna v Jeruzalémě vlastní mikrofilm svazku, takže bylo možno jednoznačně prokázat, že stránky nabízené v aukci jsou z kradeného rukopisu. Nález byl současně ohlášen i české policii se žádostí, aby o něm uvědomila Interpol a požádala své izraelské kolegy o pomoc při zajištění rukopisu.
Pracovníci ŽM od ledna pokračovali v jednání s aukční síní Asufa a právním zástupcem držitele kradené archiválie. Při tom vyšlo najevo, že v aukční nabídce byla pouze část původně odcizeného rukopisu, který patrně již pachatelé krádeže vyňali z jeho původní kožené vazby.
ŽM nechtělo v loňském roce nad rámec tiskové zprávy upřesnit žádné informace. Podle dnešní zprávy ČTK není zřejmé, zda se podařilo dostat zpět do Prahy celý kyjovský pinkas, nebo jen jeho část.