Novinky ze života komunity

FedCup se vrátil na prosluněný jih Izraele. První dva dny regionální skupiny Evropa / Afrika

FedCupV letech 2011-13 se hrálo v Ejlatu, v letech 2014-15 v Budapešti v hale, nyní se vrátil FedCup na prosluněný jih Izraele. Novou kapitánkou izraelských žen je Tzipi Hirsh – Obziler, která hrávala FedCup celých 16 let od 1994 – 2009. Trenérkou – též novou – je Sandra Wasserman, která hrála za Belgii.

Středa 3.února byla prvním dnem zápasů FedCupu v Ejlatu. Izrael, který hraje ve skupině C s Chorvatskem, Tureckem a Estonskem, hrál svůj první zápas s Tureckem. V 1.utkání veteránka izraelského tenisu Šachar Peer hrála proti Ipek Souylu. Peer vyhrála první set 7:5, ale následující dva sety prohrála 3:6, 2:6. Nedařilo se ani mladší Julii Gluškové, ve světě 126. Porazila ji Cagla Buyukakcay (142) 7:5, 6:4. Diváci očekávali vítezství Julie a byli zklamáni. Turecko vedlo nad Izraelem 2:0. Po tomto výsledku kapitánka Cipi Obziler poslala na kurt dvojici Peer / Gluško v naději, že uhrají bod, což se po velké dřině podařilo. Buyukakcay / Eraydin – Peer / Gluško 7:5, 5:7, 4:6. Izraelky důležité utkání s Tureckem prohrály 1:2, ale nebylo to obávaných 0:3, proto nebezpečí, že Izrael bude muset hrát o udržení v regionální skupině 1 zatím nehrozí.

Favoritkami na postup do play-off ze skupiny C jsou tenistky Chorvatska. Ty ve středu nastoupily proti Estonsku, po dvouhrách to nebylo 2:0, ale překvapivě 1:1. Tena Lukas porazila Valerii Gorlats a Estonka Anett Kontaveit (91) zvítězila nad Anou Konjuh (80) ve 3 setech 4:6, 6:3, 6:4, čtyřhru lehce vyhrály Chorvatky 6:0, 6:1, celkem Chorvatsko– Estonsko 2:1.

Ve čtvrtek 4.2. hrál Izrael s Estonskem a Chorvatsko s Tureckem. V důležitém zápase Izraele Šachar Peerová zvítězila celkem snadno nad Valerií Gorlats 6:0, 6:3. Ve 2.utkání Julia Gluško (126) hrála s nebezpečnou Anettou Kontaveit (91. ve dvouhrách na světovém žebříčku). Izraelka hrála soustředěně, první set vyhrála 6:3, ve 2. dále útočila, vnutila od začátku soupeřce svou hru, což trvalo až do stavu 5:2, kdy Glušková polevila, asi viděla, že má výhru již „ve skříni.“ Estonce se podařil break, snížila na 5:3, ale tím „horror“ skončil, Glušková set vyhrála 6:3, celkově 6:3, 6:3, Izrael vedl nad Estonskem 2:0. Do čtyřhry poslala Cipi Obziler včerejší vítěznou dvojici Peer/Gluško a Estonky nastoupily ve složení Valeria Gorlats, Maileen Nuudi. Byl to urputně hraný zápas, Estonkám se hned na začátku podařil break a za 12 minut vedly 3:1. Kapitánka Cipi Obziler hráčkám domluvila a těm se podařilo nejdříve srovnat na 3:3 a poté set vyhrát 6:3, ani druhý set nebyl pro Izraelky procházkou růžovým sadem, i když výsledek tomu nenapovídá, vyhrály ho 6:2, Izrael vyhrál nad Estonskem 3:0. Je to důležité vítězství před zítřejším utkáním s favorizovaným Chorvatskem. Dnes po dvouhrách je stav zápasu Chorvatsko – Turecko nerozhodný 1:1.

Další výsledky. Skupina A: Ukrajina – Portugalsko 3:0, skupina B: Gruzínsko – Jižní Afrika 3:0, ve skupině D nasazené Maďarsko prohrálo s Bulharskem 1:2 a Belgie zvítězila nad Lotyšskem 3:0.

Před rokem nás o průběhu zápasů informoval Csaba Molnár, letos na místě svého korespondenta nemáme.