V loňském roce vydala Mladá fronta v rámci Knižnice česko-rumunských vztahů v komiksu knížku Ocelová křídla. Autorská dvojice diplomat Jiří Šitler a ilustrátor Adrian Barbu zpracovali méně známý příběh o útěku „čtyřlístku“ českých letců, kteří se později proslavili v bitvě o Británii: Josefa Balejky, Viléma Košaře, Josefa Františka a Matěje Pavloviče. Kniha vyšla v rumunské a anglické verzi již v roce 2014.
Komiksová diplomacie
Iniciátorem netradičního projektu Česko-rumunské vztahy v komiksu byl český velvyslanec v Bukurešti Jiří Šitler. Vedle příběhu letců do této řady patří např. komiksy o české menšině v Banátu, o českém architektovi rumunské královské rodiny, o osudech české rodiny v Rumunsku během okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. „Partnerské nakladatelství specializované pravě na komiksy nám vytipovalo několik rumunských autorů. Pro příběh českého čtyřlístku jsme z nich vybrali Adriana Barbu, který má bohaté zkušenosti s komiksy z vojenského prostředí,“ vysvětluje Šitler.
Na rozdíl od Česka není komiks v Rumunsku mainstreamovým mediem, vychází spíše v malých bibliofilských nákladech pro fanoušky tohoto žánru. Podle Šitlera měly Ocelová křídla dobrý ohlas. Kniha zaujala ale také diplomatickou komunitu a vojenské historiky, byla totiž uvedena v krásných historických prostorách Vojenského klubu v Bukurešti. Návštěvníkem tohoto klubu býval kdysi i plukovník Heliodor Píka, který tam sloužil jako československý vojensky přidělenec. „Je málo známé, že Píka jako vůdce československé odbojové organizace Dora koordinoval v Bukurešti útěky. Vedle pomoci letcům se mu např. podařilo z tábora pro uprchlíky u Černého moře vyreklamovat i 200 československých Židů, kteří se pak většinou připojili k našim jednotkám na Západě,“ říká Šitler.
Komiks Ocelová křídla se zaměřil na méně známé momenty působení slavného „čtyřístku“, jako byly boje v Polsku a útěk přes Rumunsko do Francie a Velké Británie. Knížka díky ilustrátorskému umění Adriana Barbu jistě potěší fandy historických letadel, ale přinese zajímavé informace i zájemcům o historii druhé světové války.