Instalace památníku druhého nejstaršího židovského pohřebiště v Praze by měla proběhnout na jaře. Alespoň to na svém únorovém jednání konstatovalo vedení Židovské obce v Praze, které se dokončení projektu v posledních měsících věnuje. V prostoru pražských ulic Vladislavova, Spálená a Jungmannova se v podzemí nacházejí hroby z let 1254 až 1478. Již téměř 15 let se na rohu Vladislavy a Purkyňovy ulice připravuje památník, který má na tuto skutečnost upozornit. Kvůli špatné logistice a sporům londýnských iniciátorů projektu zde doposud stojí pouze betonový sokl. Autorem návrhu je architekt Richard Sidej.
O existenci hřbitova v těchto místech mimo jiné svědčí nálezy z počátku minulého století, kdy při přestavbách domů ve Vladislavově ulici byla nalezena vstupní brána na hřbitov zabudovaná do jednoho ze základů a pět fragmentů náhrobních kamenů, které byly uloženy v Lapidáriu Národního muzea v Praze.
V důsledku stavebního ruchu v této lokalitě od roku 1978 byl prováděn archeologický výzkum, který zdokumentoval další hrobová místa v ulicích Charvátova a Purkyňova. Při přípravě záměru České pojišťovny vybudovat v lokalitě mezi Spálenou a Vladislavovou ulicí podzemní garáže bylo koncem 90. let nalezeno až přibližně 400 hrobových míst s kosternímu pozůstatky. V roce 2000 byly archeologické a stavební práce na základě požadavku židovské obce zastaveny. Podzemní prostor hřbitova byl prohlášen za kulturní památku a hroby, které byly ponechány namístě podzemní garáže, byly opatřeny betonovým sarkofágem.
No, hlavně by se taky mělo vzpomenout na dobraka krále Vladislava.