Novinky ze života komunity

Gita Zbavitelová o pokračující podpoře palestinské samosprávy pachatelům teroristických útoků a jejich rodinám

V západních zemích sílí odpor proti dlouholeté praxi palestinské samosprávy odměňovat pravidelným příjmem pachatele teroristických útoků na Izraelce a jejich rodiny. Používá k tomu finanční pomoc od západních vlád, ale na problém zatím reagovaly jen tři.

Samospráva vyplácí každý měsíc rentu asi 35 000 rodin zabitých Palestinců, včetně teroristů a sebevražedných atentátníků, z fondu, který letos disponuje částkou 170 milionů dolarů. Před dvěma lety vyplatila 144 milionů a vloni 156 milionů; každý rok částky „valorizuje“. Takzvaný „fond mučedníků“ zřídila už v roce 1967 Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Po dohodách z norského Osla v devadesátých letech jej převzala samospráva, ale když zesílila západní kritika, předala jej v roce 2014 zase OOP. Jak ale na základě analýzy palestinských médií upozornila izraelská organizace Palestinian Media Watch, peníze dál poskytuje samospráva, jak to ostatně sama později přiznala. Většina západních zemí se však spokojila s jejím prohlášením, že prostředky „vyplácí OOP“.

Palestinští představitelé se financováním teroristů netají. Podle nich jde o „sociální příspěvky, stipendia rodinným příslušníkům zabitých Palestinců nebo pomoc vdovám“. Na obyčejné zloděje či lupiče se „pomoc“ nevztahuje.

Izrael stále hlasitěji upozorňuje mezinárodní společenství, že jeho peníze podporují terorismus. Představuje to porušení dohod z Osla, v nichž Palestinci slíbili, že terorismus zastaví. Po nedávné vraždě 13leté dívky ubodané palestinským teenagerem ve spánku v její vlastní posteli izraelská vláda rozhodla, že bude samosprávě výši částky ve „fondu mučedníků“ strhávat z odvodů z daní a cel, které za ni vybírá. Rodina vraha spícího dítěte, kterého palestinské vedení nazvalo „mučedníkem“, z něj bude dostávat 350 dolarů měsíčně.

Tento obnos získá každá rodina zabitého Palestince, včetně členů Hamásu. Pokud byl útočník ženatý, částka se zvyšuje o sto dolarů a o dalších padesát na každé nezletilé dítě. Starší děti dostávají příspěvek na studium až do absolutoria. Pro některé rodiny jsou částky z „fondu mučedníků“ hlavním zdrojem příjmů.

Ještě lépe jsou na tom Palestinci věznění v Izraeli za teroristické útoky. Čím víc Izraelců odsouzený zavraždil, tím víc dostává, a suma navíc roste s počtem odpykaných let. Ten, komu se při útoku nepovedlo nikoho zabít, pobírá méně než „úspěšný“ terorista. Ti, kteří zabili hodně Izraelců a jsou ve vězení déle než třicet let, pobírají až 3200 dolarů měsíčně, což je čtyřikrát víc než plat státního zaměstnance. Nejbohatší jsou tak členové Hamásu, kteří mají na svědomí nejkrvavější útoky druhé intifády. Například Abdalláh Barghutí, spolupachatel několika atentátů v letech 2001 a 2002, při nichž zahynulo celkem 67 Izraelců, si už ve vězení přišel na skoro 65 000 dolarů. A Amdžán Awád, který v roce 2011 zavraždil pětičlennou izraelskou rodinu, včetně tří malých dětí, si takto „vydělal“ přes 21 000 dolarů.

Zvláštní příplatek 130 dolarů náleží izraelským Arabům a rodina sebevražedného atentátníka dostane k měsíční rentě ve výši 350 dolarů ještě jednorázově 1500 dolarů. Pro všechny vězně dohromady je vyčleněno dalších 780 000 dolarů měsíčně na „výdaje v kantýně“. Jelikož odměny za terorismus jsou často vyšší než slušný plat, útoky na Izraelce jsou pro Palestince výhodnější než práce. Samospráva považuje teroristy za „bojový sektor společnosti“ a jejich finanční podporu zakotvila i v řadě zákonů; renty vězňům jsou tak „povinností“ palestinského vedení.

Samospráva odměňuje i propuštěné teroristy. Z 26 vězňů, které Izrael osvobodil v rámci mírových jednání v roce 2013, dostal každý na ruku částku od 10 000 do 50 000 dolarů podle délky odpykaného trestu a k tomu slušný měsíční plat. Isá Rabbú, „zasloužilý“ vrah dvou izraelských turistů z roku 1984, byl dokonce odměněn 60 000 dolary.

Samospráva teroristy financuje nejen z „fondu mučedníků“. Podle izraelských odborníků na terorismus na ně vydává okolo 300 milionů dolarů ročně, možná až 10% rozpočtu samosprávy. Ten je přitom už několik let v deficitu.

Podle izraelské vlády jsou renty motivací k vraždění a pro mnoho rodin výhodným byznysem. Izrael varuje, že když Západ vyplácí Palestincům finanční pomoc, i on se podílí na podněcování k teroristickým útokům.

Varování zatím vyslyšely jen tři země. Americký Kongres schválil v prosinci zákon, podle kterého jsou finanční prostředky pro samosprávu určeny výhradně na konkrétní rozvojové projekty. Rovněž vyžaduje, aby z nich byla odečtena částka, kterou palestinské vedení vyplácí vězňům. Její konkrétní výši však Obamova vláda nezveřejňuje.

Britský Daily Mail způsobil v březnu poprask detailní zprávou, která pokračující financování teroristů samosprávou popisuje. Británie dává Palestincům přes 95 milionů dolarů ročně jako „rozvojovou pomoc“. Britská vláda pak v reakci nařídila hloubkovou analýzu, která má zneužívání finanční pomoci Palestincům prověřit.

Norsko si letos v květnu vyžádalo palestinský slib, že jeho peníze nebudou použity na renty teroristů.

Česká republika dává Palestincům tři miliony korun ročně výhradně na investiční projekty, takže by z nich peníze teroristům plynout neměly.

Problémem se zabývala i Evropská unie, které to už před třemi lety doporučil audit. Dodnes však nepřijala žádné opatření, které by zneužívání jejích peněz zamezilo.

A palestinská samospráva dostává od mezinárodního společenství dál jednu miliardu dolarů ročně.

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com