Ministerstvo kultury ČR prohlásilo v minulém týdnu historický židovský hřbitov v Prostějově kulturní památkou. Pod zemí zde dodnes leží ostatky významných židovských myslitelů jako rabín Cvi Jehošua Horowitz, předkové filosofa Edmunda Husserla, Michael Zweig, zakladatele rodiny literátů Zweigových a dalších více než 1900 občanů Prostějova.
Dnes se v souvislosti s tímto rozhodnutím uskutečnilo na místě bývalého hřbitova zdevastovaného městem v průběhu nacistické okupace v roce 1943 pietní náboženské shromáždění. Projekt plánované rehabilitace pietního místa je plně sponzorován americkou charitativní nadací WMSBG Kolel Damesek Eliezer ve spolupráci s Federací židovských obcí ČR. Prohlášení podpořila apelem na vedení města Prostějova také Kancelář prezidenta republiky Miloše Zemana. Narozdíl od kladného přístupu nejvyšší kulturní autority ČR se tento projekt setkal s velmi negativní reakcí současného vedení města v čele s primátorkou Alenou Raškovou, která prohlášení za kulturní památku jednoznačně odmítá a realizace rehabilitačního projektu tak vázne na neúspěšných jednáních s městem.
„Je neuvěřitelné, že 71 let od holokaustu v demokratické zemi torpéduje nejvyšší představitelka města snahy o uctění 1924 zemřelých občanů Prostějova, kteří dodnes leží pod zemí na místě židovského hřbitova, zničeného za nacistické okupace tehdejší městskou správou,“ uvedl rabín Louis Kestenbaum. Ve svém projevu ocenil ministerstvo kultury a podporu kanceláře prezidenta za uznání významu místa pro budoucí generace a za jednoznačný důkaz respektu k židovským náboženským tradicím. Kestenbaum přijel v doprovodu 20 podporovatelů projektu z USA, Velké Británie, Izraele, Rakouska a ČR.
V průběhu shromáždění byly rozdávány letáky s nejpalčivějšími otázkami týkajícími se genia loci bývalého hřbitova:
Venčili byste svého psa i nad ostatky svých blízkých?Zaparkovali byste svůj vůz i nad ostatky svých blízkých? Nemají i náctiletí právo vědět kudy chodí do školy? Měla by i generace náctiletých znát celou historii svého města? Je správné respektovat pietu místa zničeného za okupace i dnes? Je etické chtít za vydání historických náhrobků finanční odměnu?
Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí ČR, rozhodnutí ministerstva kultury uvítal. „Žádost o prohlášení židovského pohřebiště kulturní památkou podanou přibližně před rokem nadací WMSBG Kolel Damesek Eliezer jsme od samého začátku podporovali.“ Papoušek rovněž vyjádřil naději, že město vyjde vstříc postoji židovské komunity a že rozhovory vedené federací s vedením města brzy přinesou hmatatelné výsledky.
Podle Kestenbauma postrádá návrh architektonického řešení rehabilitace pietního místa jakékoliv rušivé prvky. Po dokončení památečních úprav by se prostor bývalého hřbitova stal pro občany města, mladou generaci i domácí a zahraniční turisty připomínkou města kdysi přezdívaného Hanácký Jeruzalém. „Hřbitov byl židovské komunitě za války ukraden a naše stanovisko je jednoduché. Měl by být vrácen příslušné židovské organizaci, aby mohl být ochraňován jako memento minulých generací pro generace budoucí,“ prohlásil rabín Kestenbaum.
Prohlášení hřbitova za kulturní památku není prozatím pravomocné. Město Prostějov se proti němu může odvolat.
Pokud si optimisté myslí, že věc se bude vyvíjet k dobrému konci, tak já si myslím, že paní Alena Rašková nepoleví a rozhodnutí ministerstva kultury bude bojkotovat.
…barák v Drozdovicích, vydlážděný náhrobními kameny, je zvěrstvo …
Snad už se bude celá věc vyvíjet k dobrému konci. Ta krátkozrakost místních politiku je smutná.
Asi to jsou antisemiti, ale nahlas to neříkají.