V pondělí, několik hodin před začátkem svátku Jom Kipur, se v Jeruzalémě, Tel Avivu, Beerševě, Haifě, na Golanských výšinách jen několik metrů od syrské hranice i na jiných místech židovského státu shromáždilo okolo 1.500 Izraelců, aby zpěvem, modlitbou či tichým rozjímáním projevili solidaritu s trpícími obyvateli Sýrie. Akci prostřednictvím facebooku svolal a zkoordinoval Šivi Froman, syn zesnulého mírového aktivisty a rabína Menachema Fromana.
„Každý den jsou zabíjeny stovky lidí, muži, ženy a děti, a svět mlčí. My nikoliv,“ řekl Froman zpravodajskému serveru Walla News s tím, že mu to připomíná mlčení světa v době holocaustu. Spolupořadatel akce, přednosta Golanské regionální správy Eli Malka se v rozhovoru pro izraelský rozhlas vyjádřil obdobně: „Na druhé straně hranice se odehrává jedna z největších tragédií od druhé světové války. O život přišlo přes 500.000 lidí. (…) Miliony musely opustit své domovy. Svět mlčí. Svět je cynický. My mlčet nemůžeme.“
Podle posledních údajů OSN zahynulo jen uplynulý týden ve východní části Aleppa obléhaného a bombardovaného vládními vojsky a jejich ruskými spojenci nejméně 320 civilistů včetně 100 dětí, 765 osob bylo zraněno.
Syrští pacienti v izraelských nemocnicích
Izrael projevuje solidaritu s oběťmi syrské občanské války nejen symbolicky, ale i zcela konkrétně, přestože jsou obě země prakticky od založení židovského státu ve válečném stavu. Začátkem roku schválila izraelská vláda rozsáhlou dodávku humanitární pomoci obsahující potraviny, léky, zdravotnické a školské potřeby. Izraelská armáda ji dopravila přes společnou hranici do bezpečné zóny poblíž města Kunejtra.
Od roku 2013, kdy se izraelsko-syrská hranice poprvé otevřela pro sanitky přepravující sedm těžce raněných Syřanů do moderního nemocničního komplexu ve městě Safed, bylo v severoizraelských zdravotnických zařízeních ošetřeno více než 2.300 Syřanů. Jedná se o civilisty, ženy, děti, staré lidi, ale i bojovníky těžce raněné jak ve střetech s vládními jednotkami, tak s teroristickou organizací Džabhát an-Nusrá či s Islámským státem.
Izraelské nemocnice po nich žádné informace nepožadují, kdo potřebuje pomoc, dostane ji – na náklady izraelských daňových poplatníků. Většinou se jedná o komplikované operace včetně amputací končetin. Někteří pacienti stráví v péči izraelských zdravotníků i řadu měsíců, podstupují následnou rehabilitaci, učí se pohybovat s novými protézami.
Podle zástupce velitele izraelských armádních jednotek na Golanech Bassama Aliana se ranění Syřané do blízkosti syrsko-izraelské hranice občas připlíží sami, jindy je zde cíleně zanechají spolubojovníci či zdravotníci ze syrských polních lazaretů, protože na těžká zranění samy nestačí. Přes hranici je pak přenesou izraelští vojáci. Ti v nejednom případě našli u hraničního plotu i Syřanky ve vysokém stupni těhotenství, které chtějí své děti přivést na svět bezpečně v izraelských nemocnicích. Většina osob se však na izraelskou stranu hranice dostává „koordinovaným způsobem“. O podrobnostech ale Izraelci přísně mlčí. „Mohlo by nás to vtáhnout do syrské občanské války,“ vysvětluje Bassam Alian.
Syrský uprchlík žijící dnes v Turecku Aboud Dandachi založil webovou stránku pod názvem Thank You Am Israel, aby tak projevil vděčnost „Izraelcům i Židům na celém světě za laskavost a dobročinnost vůči Syřanům projevenou prostřednictvím zdravotníků, záchranných týmů izraelské armády, humanitárních pracovníků v Řecku a na Balkáně či severoamerických kongregací podporujících syrské uprchlíky finančně.“
D.T. podle zahr. zdrojů
Ano. Zatímco probíhá tato aktivita, Bašár má na věc jiný úhel pohledu.
http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/218977