Novinky ze života komunity

„Čtěte Havla“ aneb Dvacet rad Timothyho Snydera

Václav Havel: Moc bezmocných (Hrádeček, 1978)

Týdeník RESPEKT uveřejnil na svém webovém portálu dvacet rad Timothyho Snydera, amerického historika a autora oceňovaných knih „Krvavé země“, „Černá zem“ a „Intelektuál ve dvacátém století“, které vyšly také v českém překladu. RESPEKT Snyderův text komentuje takto: „Pokud máte poslední dobou pocit, že se svět začal nebezpečně měnit, tady je zajímavý recept na zachování svobody i vnitřní rovnováhy. Sestavil ho Timothy Snyder, profesor historie z Yaleovy univerzity (…). Svůj dvacetibodový program opřený o zkušenost z celého 20. století pojal primárně jako lekci pro dnešní Ameriku – po Brexitu a s Trumpem v čele. Ale možná se v něm najde i něco pro Česko.“

Máme za to, že se v něm zcela určitě najde i něco pro Česko – dnes i po celý blížící se rok 2017 -, a proto jej přetiskujeme:

 1. Nehrbte se předem: Autoritářské režimy si mnohdy mohou uzurpovat moc zadarmo, aniž někdo klade odpor. Lidé si už dopředu domýšlejí, co by po nich represivní režim mohl chtít, a začnou se tak chovat ještě dřív, než je někdo začne nutit. Stává se to i vám? Nebuďte předposraní. Preventivní poslušnost urychluje nástup nesvobody.
 2. Braňte instituce: Chraňte instituce, jako jsou soudy nebo média. Nemluvte o „našich institucích“, dokud se za ně sami nepostavíte. Samy se neochrání, naopak začnou se hroutit jako domino, pokud je občané nebrání od začátku.
 3. Pracujte poctivě: Když lídři země dávají lidem špatný příklad, pak je důležité, abyste vy svoji práci dělali o to víc čestně a morálně. Není lehké zlomit vládu zákona, když vám nejdou na ruku právníci, nebo ohýbat soudní procesy bez soudců.
 4. Pozor na slovník politiků: Dejte si pozor na to, když se často mluví o “terorismu” nebo “extremismu”. Zbystřete, když se mluví o “výjimkách” a “naléhavých situacích”. Pozor na verbální patriotismus.
 5. Zachovejte klid, i když se děje něco nepředstavitelného: V případě teroristického útoku mějte na paměti, že autoritáři vždy na takové události čekali, aby mohli upevnit svou moc. Pamatujte na požár Říšského sněmu v roce 1933. Náhlá katastrofa, která vyžaduje skoncovat s dělením moci a s opozicí, je starý hitlerovský trik. Nenaleťte tomu.
 6. Neopakujte klišé: Vyvarujte se frází, které slyšíte okolo sebe. Mluvte vlastními slovy, i když třeba jen tlumočíte to, co mají všichni na jazyku. Netahejte do postele mobily a místo toho čtěte. Např. něco z těchto šesti knížek: Moc bezmocných od Václava Havla, 1984 od George Orwella, Zotročeného ducha od Czesława Milosze, Člověka revoltujícího od Alberta Camuse, Původ totalitarismu od Hannah Arendtové nebo Nic není pravda od Petera Pomerantseva.
 7. Vystupte z řady: Někdo to musí udělat. Je snadné se vézt. Říkat nebo dělat něco jiného než ostatní naopak může vypadat divně. Ale bez tohoto nepohodlí není svoboda. Když jdete příkladem, status quo se prolomí a ostatní se přidají.
 8. Pravda existuje: Ignorovat sílu faktů znamená vzdát se svobody. Pokud by se nešlo dobrat pravdy, pak by nešlo ani nikoho kritizovat. Když zmizí pravda, všechno je jen show. Nejnaditější šrajtofle si může dovolit nejoslnivější světla.
 9. Buďte zvídaví: Snažte se sami přijít věcem na kloub. Čtěte dlouhé články. Podpořte investigativní novináře tím, že si předplatíte tištěná média. Myslete na to, že to, co vidíte on-line, je mnohdy jen propaganda.
 10. Timothy Snyder

  Neseďte doma: Mocní jsou rádi, když zapustíte tělo do pohovky a necháte se hibernovat televizí. Jděte ven, potkávejte lidi, něco podnikejte.

 11. Mluvte s okolím: Bavte se s lidmi, udržujte oční kontakt. Nejde jen o slušnost. Jde o to budovat vztah se svým okolím, prolomit sociální bariéry a pochopit, komu se dá věřit, a komu ne. Až se lidé začnou udávat, je dobré mít jasno, kdo je kdo.
 12. Přijměte odpovědnost za okolní svět: Hákové kříže a jiné symboly nenávisti se nedají jen tak přejít. Neodvracejte oči, nechoďte jen tak kolem nich. Sami se pusťte do jejich odstraňování, ať ostatní vidí příklad.
 13. Pozor na vládu jedné strany: Strany, které v minulosti ovládly celé státy, vždy využily historickou šanci a odstavily svoje soupeře od politických svobod. Volte, dokud to jde.
 14. Pomáhejte: Vyberte si charitu a pravidelně přispívejte. Bude to vaše volba, jak podpořit občanskou společnost, respektive někoho, kdo koná dobro.
 15. Dejte si do pořádku vlastní život: Totalitní moc funguje tak, že proti vám zneužije to, co o vás ví. Chovejte se na internetu opatrně, nebo ho prostě používejte méně. Vyčistěte si počítač a myslete na to, že vaše emaily si může přečíst i někdo jiný. Dejte si pozor, aby vás nikdo neměl čím vydírat.
 16. Učte se od přátel v cizině: Udržujte přátelské vazby s lidmi za hranicemi. Žádná země není izolovaná, těžkosti v jedné zemi jsou součástí globálnějších trendů. Žádná země nenajde řešení sama. (A mějte po ruce pas pro sebe i pro svoji rodinu).
 17. Pozor na ozbrojence: Když se z ozbrojenců, kteří byli proti systému, stanou uniformovaní muži pochodující s pochodněmi a obrazy svého vůdce, konec je blízko. Jakmile se vůdcovy ozbrojené gardy začnou promíchávat s oficiální policií a armádou, je konec.
 18. Bůh s tebou, vojáku: Pokud jste součástí ozbrojených složek státu, Bůh s vámi. Nejste první, koho by mohlo doběhnout pokušení nechat se vtáhnout do něčeho, čeho pak budete litovat.
 19. Buďte stateční: Pokud nikdo nebude ochoten položit život za svobodu, pak všichni zemřou v nesvobodě.
 20. Buďte patrioti: Nastupující americký prezident patriot není. Ukažte příštím generacím, jaká by Amerika měla být. Budou to potřebovat.
Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com