Novinky ze života komunity

Nedožité 90. narozeniny Arnošta Lustiga

Arnošt Lustig v bývalém šanghajském ghettu (foto MM)

V České republice od začátku prosince probíhají akce k nedožitým 90. narozeninám Arnošta Lustiga, které připadají na dnešek. Z jeho rozhovoru s Markétou Mališovou z počátku roku 2010, který byl publikován v Literárních novinách dne 23.února 2012, jsme vybrali několik otázek a odpovědí.

Zajímavé je, že první otázka, kterou Markéta Mališova Arnoštovi položila, se týkala atentátu na Heydricha. Na tomto místě je třeba říci, že to byl jediný atentát na veličinu třetí říše, který se podařil.

„Co si myslíš s dnešním odstupem času o atentátu na Heydricha na jaře 1942?“

„Tak dlouho, dokud se bude otáčet Země kolem Slunce, potrvá sláva Čechů, kteří se zbavili katana, třetího muže třetí říše po Hitlerovi a Himmlerovi, Reinharda Tristana Eugena Heydricha. Byl to vrah desetitisíců nejlepších Čechů. Strůjce masové vraždy šesti milionů Židů a plánovaného vyhubení Čechů, Poláků a Ukrajinců i Rusů až k úpatí Uralu…“

V duchu Arnoštovy odpovědi byl natočen film Anthropoid britského režiséra Seana Ellise a koproducenta Davida Ondříčka, který řekl: „Parašutisti byli hrdinové, kteří obětovali život za naši svobodu. Film o Češích, kteří se nevzdali, nyní uvidí lidé na celém světě.“

Z odpovědi na otázku „Vynořily se domněnky o židovském původu největších židobijců a antisemitů. Je na tom něco?“ Arnošt kromě jiného odpověděl: „Je známa anekdota, jak Heydrich nařídil odstranit z domu umělců sochu Žida Mendelssohna. Dělníci ho neznali. Usoudili podle nosu, že je to Richard Wagner.“ Tato anekdota byla skutečnou událostí. Jiří Weil o ní dokonce napsal román Na střeše je Mendlssohn.

Vzhledem k tomu, že jsme o Arnoštovi uveřejnili hodně článků, není třeba opakovat známé. Chci jen připomenout, že Arnošt Lustig zemřel v sobotu 26.února 2011 v Praze a Obecní noviny o jeho smrti nepřinesly ani nekrolog, ten možná za vedení pražské Židovské obce napsal Pavel Kohout v Mladé frontě Dnes, samozřejmě, že neopomenul mrtvého Lustiga pokárat za to, že v pražské židovské válce se Arnošt postavil na stranu „hloupých mladíků.“

Skvělé shrnutí Lustigových hodnot se objevilo v diskusi na ŽL pod zprávou o jeho úmrtí: „V jednom záznamu z rozhovorů s Arnoštem Lustigem, které Český rozhlas včera vysílal prakticky po celý den, Lustig řekl, že povinností člověka je žít. Ale žít správně – podle pěti knih Mojžíšových, které lze podle něj shrnout do jedné věty: Nejdůležitější v životě je umět rozlišovat mezi dobrým a zlým, správným a nesprávným, spravedlivým a nespravedlivým. Sám Lustig v tomto umění, myslím,  vynikal … Před lety v jednom televizním dokumentu řekl, že po zkušenosti s holocaustem si zařazuje lidi na ty, s nimiž by chtěl být v koncentráku, a na ty, s nimiž by tam být nechtěl. Úžasné měřítko, často na ně musím myslet.“

Sdílet:

One Response to “Nedožité 90. narozeniny Arnošta Lustiga”

  1. Clenov napsal:

    Myslím, že hodně lidem Arnošt hodně chybí. Na jeho optimismus a moudré postřehy můžeme dnes již jen vzpomínat.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com