Během prezidentské volební kampaně a prvních dvou měsíců letošního roku zaznamenaly Spojené státy americké prudký nárůst antisemitismu. Podle Jonathana Greenblatta, ředitele Ligy proti hanobení (ADL), která monitoruje projevy antisemitismu, takovou míru protižidovských výpadů v politickém i veřejném diskursu americká židovská komunita od roku 1930 nezažila.
Na veřejných prostranstvích, zdech synagog i v newyorkském metru se objevují hákové kříže, na internetu a na sociálních sítích se hromadí protižidovské symboly, karikatury a urážky. (Židovským) novinářům jsou adresovány nenávistné emaily a dopisy, dle bezpečnostních složek se rovněž zvyšuje aktivita neonacistických skupin, zejména na webových stránkách. Na některých z nich se objevují fotografie židovských dětí coby “terčů“.
Bombové vyhrůžky
Od nástupu prezidenta Trumpa do funkce obdrželo 72 židovských komunitních center včetně 8 židovských škol v 30 amerických státech po celé zemi a v jedné kanadské provincii a také centrála ADL v New Yorku anonymní telefonáty hrozící umístěním bomby. Ve většině případů následovala evakuace, a přestože se vyhrůžky ukázaly být plané, vyvolaly v komunitách nepříjemný pocit nejistoty a strachu. Rabín jedné z takto postižených obcí, Barry Leff z Birminghamu ve státu Alabama, soudí, že antisemity vybízejí k akci rasistické poznámky prezidenta Trumpa. “Rasismus a antisemitismus se stávají společensky přijatelnějšími,“ svěřil se izraelskému deníku Haaretz.
V samotném New Yorku se podle městské policie počet trestných činů z nenávisti proti Židům od 1. ledna do poloviny února oproti stejnému období loňského roku více než zdvojnásobil; zaznamenáno bylo 28 případů oproti loňským 13.
Znesvěcení hřbitovů
V polovině února pak došlo k vandalskému útoku na židovský hřbitov v St. Louis ve státu Missouri, kde bylo vyvráceno a rozbito bezmála 200 náhrobních kamenů. Místní záhy projevili mimořádnou vlnu solidarity a jako první přispěchal na pomoc židovské komunitě nečekaný spojenec: dva muslimští aktivisté, Linda Sarsour a Tarek El-Messidi, iniciovali mezi svými souvěrci internetovou finanční sbírku na obnovu hřbitova. Cílové částky stanovené na 20.000 USD bylo dosaženo již během prvních tří hodin. Poté, co na svém twittrovém účtu akci pochválila i slavná britská spisovatelka J. K. Rowlingová, vyšplhala se výše příspěvků na 110.000 USD. Sbírky se zúčastnilo na 3500 osob, z nichž tvoří muslimové dvě třetiny. „Doufám, že naše muslimská komunita (…) bude i nadále stát po boku našich židovských bratranců v boji proti tomuto typu nenávisti a předsudků,“ řekl El-Messidi deníku New York Times.
Již o týden později poničili neznámí vandalové stejným způsobem desítky až stovku náhrobních kamenů na židovském hřbitově ve Philadelphii. I na jeho obnovu budou použity prostředky z velkorysého výnosu sbírky v St. Louis.
Paul Goldenberg, ředitel Secure Community Network, organizace zajišťující bezpečnost americké židovské komunity, pro deník Haaretz upřesnil, že během posledních 45 dnů došlo ke 190 incidentům zaměřeným proti Židům a židovským institucím po celém území USA. „Je to něco zcela nebývalého, nevíme, jak si to vysvětlit, a popravdě řečeno, dělá mi to starosti. (…) V minulosti souvisely útoky tohoto druhu s geopolitickými událostmi – například s izraelskou válkou v Gaze. (…) Ale nyní žádná taková spojitost neexistuje.“
Opět židovské spiknutí?
Když byl prezident Donald Trump na setkání se skupinou státních návladních dotázán, co si o vlně antisemitských útoků a vyhrůžek myslí, odpověděl: „Někdy to je naopak – je to proto, aby byli lidé – nebo aby byli ti druzí – postaveni do špatného světla.” Jeden z přítomných, generální návladní z Pensylvánie Josh Shapiro řekl americkým novinářům, že vůbec nechápe, co tento prezidentův výrok měl znamenat a proč jej pronesl. Intenzivně o tom přemýšlejí i izraelská média, zatímco ředitel ADL Jonathan Greenblatt prohlásil: „Jsme zděšeni tím, co prezident údajně řekl. Bílý dům je povinen, tyto poznámky okamžitě vysvětlit.“ K tomu ale nejspíš tak brzy nedojde.
Více k tématu zde