Novinky ze života komunity

Gita Zbavitelová: Jak se OSN pokusilo opravit Palestincům štvavé školní osnovy

Palestinská samospráva přerušila styky s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky, který jim každý rok věnuje jednu a čtvrt miliardy dolarů. Proč? Protože úřad chtěl změnit palestinské školní osnovy, které podněcují k násilí na Izraelcích.

Úřadu samotnému to nikdy nevadilo – až do příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu. Spojené státy hradí třetinu rozpočtu a teď změnily tón. Barack Obama štvavé palestinské osnovy přehlížel, ale Trump je kritizuje. A tak úřad kvůli obavám ze ztráty příspěvků vypracoval nové, „mírumilovné“ osnovy a ukázal je samosprávě. A ta prohlásila, že žádné změny nedovolí, protože „urážejí palestinský lid, jeho historii a boj“. Styky prý obnoví, „až úřad svůj postoj napraví“.

Přitom jde o školy, které OSN pro palestinské děti na Západním břehu a v pásmu Gazy provozuje a financuje a platí i jejich učitele. Má v nich více než 312 000 studentů. Používají však palestinské učebnice, které označují izraelská města arabskými názvy, a mapy bez Izraele, na jehož území se rozkládá výhradně „Palestina“. Oslavují a vychvalují palestinské teroristy jako „mučedníky“ a démonizují Stát Izrael, to vše už na prvním stupni základní školy a ve všech předmětech, včetně matematiky. Jeden příklad pro žáky čtvrté třídy se například ptá: „Za první intifády zemřelo 2026 mučedníků a za intifády Al-Aqsá 5050 mučedníků. Kolik mučedníků zahynulo za obou intifád?“ Podle zprávy Institutu pro sledování míru a kulturní tolerance při Hebrejské univerzitě se osnovy v poslední době dokonce zhoršují.

Letos provedl vlastní šetření britský deník Daily Mail, který už vloni upozornil, že miliony liber britských daňových poplatníků plynou na renty teroristů v izraelských věznicích a příspěvky jejich rodinám. Jeho březnový průzkum ukázal, že 24 škol financovaných Evropskou unií porušuje požadavky na udílení zahraniční pomoci – podněcují k násilí, indoktrinují žáky a neuznávají právo Izraele na existenci. Jeden učitel dokonce děti otevřeně pobízel k teroristickým útokům. Daily Mail zjistil, že osnovy popírají historické a náboženské vazby Židů na území Izraele a označují židovské památky a svatá místa arabskými názvy, včetně Zdi nářků nebo Hrobky biblických patriarchů. Podle nich jsou to muslimské památky, kterých se „Židé chtějí zmocnit“. Učebnice překrucují historii a například arabské masakry v roce 1929, které stály život více než 130 Židů, měly podle nich „zabránit židovské okupaci muslimských svatých měst“. Tam, kde už v 10. století před naším letopočtem existovalo Izraelské království, byla prý vždycky „Palestina“. Děti ve školách zpívají písně, které oslavují teroristické útoky jako cestu k „osvobození Palestiny“. Školy odmítají vyučovat holokaust, který je podle nich „velká lež“.

Několik škol OSN nese jména vrahů Izraelců, včetně dvou strůjců masakru sportovců na mnichovské olympiádě v roce 1972. Po teroristech jsou běžně pojmenovávány školní sportovní zápasy a soutěže. Na letních táborech si děti hrají na zastřelení nebo popravu izraelského vojáka. Učitelé škol OSN vyzývají k násilí i na sociálních sítích, trousí antisemitské výroky a chválí Hitlera.

Evropská unie Palestincům jen letos daruje přes 320 milionů eur. Jejich utrácení prý „pečlivě monitoruje“, sdělila Daily Mailu. To podle deníku spočívá v tom, že učitelé slíbí, že s podněcováním přestanou, a dál ve třídách říkají, co chtějí, aniž je někdo kontroluje.

Také dřívější americká vláda Baracka Obamy schválila pro školy OSN na palestinských územích 240 učebnic, které podněcují k násilí, zjistili experti izraelského Institutu pro politiku Předního východu. Zkoumané knihy nejen démonizují Izrael, oslavují terorismus a překrucují historii, ale ani jedna z nich nenabádala k mírovému soužití.

Izrael na oficiální podněcování k násilí ve školách upozorňuje už mnoho let a zdůrazňuje, že palestinské školství je hlavním faktorem, který přispívá k nenávisti a terorismu. Zatím však marně. Západu ani nevadilo, když Hamás za války s Izraelem v létě 2014 využíval školy OSN jako sklady zbraní, a z některých dokonce odpaloval rakety.

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky zvažoval reakci na „pozastavení styků“ samosprávou čtyři dny. Minulý týden oznámil, že palestinské učebnice měnit nebude a bude ve svých školách vyučovat dál podle stávajících osnov.

Gita Zbavitelová, ČRo

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com