Amos Oz, jeden z nejznámějších izraelských spisovatelů, převzal v Berlíně prestižní Cenu Abrahama Geigera za úsilí o mír a porozumení mezi Izraelci a Palestinci i současným Německem. Cena nese jméno průkopníka a zakladatele liberálního judaismu Abrahama Geigera (1810 – 1874) a je určena osobnostem, jež se mimořádně zasloužily o pluralismus, otevřenost, toleranci a svobodu myšlení. Je udělována každé dva roky Kolegiem Abrahama Geigera při Postupimské univerzitě, který byl založen roku 1999 jako vůbec první rabínský seminář v Německu po holocaustu. Předloňskou laureátkou ceny spojené s finančním grantem ve výši 10.000 EUR (jenž má příjemce věnovat na konkrétní projekt), byla kancléřka Angela Merkelová.
Rektor Kolegia Abrahama Geigera rabín Walter Homolka uvedl, že Oz „patří k těm, kdo pevně věří ve schopnost lidí měnit svět k lepšímu.“ Podle berlínského senátora pro kulturu Klause Lederera byl Oz jedním z prvních stoupenců dvoustátního řešení konfliktu mezi Palestinci a Izraelci. Sám oceněný vyzdvihl zprostředkovatelskou roli Německa při hledání řešení blízkovýchodního konfliktu. Přes počáteční skepsi vůči izraelsko-německým vztahům si posléze našel k poválečnému Německu cestu prostřednictvím německé soudobé literatury (např. děl Güntera Grasse, Heinricha Bölla, Siegfrieda Lenze, Ingeborg Bachmannové).
Spisovatel, esejista, novinář a profesor literatury na univerzitě v Beerševě Amos Oz (nar. 1939) je v Izraeli často označován za „svědomí národa“ a hlas sionistické levice. Konflikt mezi Izraelci a Palestinci nechápe jako střet náboženství, kultur či tradic, ale jako zápas o půdu, který lze vyřešit pouze bolestnými kompromisy. Dialog s lidmi upírajícími Izraeli právo na existenci však, jak sám zdůraznil, nepodporuje.
Jeho bohaté a mezinárodně oceňované dílo bylo přeloženo do desítek jazyků včetně češtiny. Jeho autobiograficky laděný román „Příběh o lásce a tmě“ se v roce 2015 dočkal filmového zpracování v režii izraelsko-americké herečky Natalie Portmanové.
Ozova dosud poslední kniha „Jidáš“ (v českém překladu ji letos vydalo nakladatelství Paseka) mu – spolu s pěti dalšími autory – vynesla nominaci na letošní Mezinárodní Man Bookerovu cenu udělovanou za nejlepší román přeložený do angličtiny. „Jidáš“ je příběh o touze, osamění a zradě, ale i o podobě Izraele přelomu padesátých a šedesátých let. Současně jde o pozoruhodný příklad židovského vztahu k postavě Ježíše: „Ježíš byl báječný Žid. Velký debatér, jenž stavěl věci na hlavu. Mám ho rád pro jeho tajnou anarchii.“ Podle Oze ale Jidáš také představuje archetyp antisemitismu: „Jidáš v jistém ohledu ztělesňuje Černobyl antisemitismu. Po dva tisíce let nás, Židy, naši nepřátelé považují za Jidáše a v některých jazycích, například v německém, je Žid a Jidáš (Jude a Judas) téměř totéž slovo. Což znamená: zrádce (…) Za zrádce bývá často označován ten, kdo v podstatě předběhl svou dobu.“
Vítěž Man Bookerovy ceny bude vyhlášen 14. června v Londýně.
Zaslouží, taky si myslím.
Skvělý text!!!!!!!!!!!!!! Oz si to zaslouží.