Novinky ze života komunity

Gita Zbavitelová: Izraelská policie doporučila obžalovat premiéra Netanjahua

V Izraeli nabralo v posledních dnech prudký spád vyšetřování premiéra Binjamina Netanjahua kvůli podezření z korupce a ovlivňování médií. O zásadní zvrat se postaral jeho bývalý blízký spolupracovník, který se rozhodl poskytnout policii inkriminující detaily, aby se sám vyhnul vězení. Ari Harow dělal Netanjahuovi nejdřív zahraničněpolitického poradce a později byl vedoucím jeho úřadu.

Spekuluje se, že Harow premiéra usvědčí ve dvou případech. Netanjahu je vyšetřován ve třech – je podezřelý z přijímání nákladných darů od bohatých mecenášů a z tajné dohody s deníkem Jediot achronot, která měla zajistit, aby o něm list psal příznivě. V třetím případu možné korupce při nákupu německých ponorek pro izraelskou armádu sám podezřelý není, ale jeho svědectví by mohlo vést k obžalobě jiných vládních činitelů. Netanjahu jakýkoli přečin popírá. Izraelská policie teď ale oznámila, že doporučí jeho obžalobu z „přijímání úplatků, podvodu a zneužití důvěry“.

Obžaloba hrozí i Netanjahuově manželce Saře za zneužívání státních peněz k soukromým účelům, například k nákupu nábytku do soukromé vily manželů. Podezřelá je i ze zneužití důvěry a sepisování nepravdivých zpráv o výdajích rezidence, v nichž nadsazovala počet oficiálních hostů, aby ospravedlnila vysokou režii.

V obou případech premiéra Netanjahua má klíčové informace sdělit Ari Harow. Podle médií osobně dohlížel na jeho dohodu s majitelem deníku Jediot achronot a rovněž znal mechanismus předávání darů manželům Netanjahuovým.

Harow je už dva roky vyšetřován kvůli zneužití vazeb na Netanjahua k prosazování vlastních obchodních zájmů. Policie doporučila jeho obžalobu z korupce, zneužití důvěry a praní špinavých peněz v hodnotě až deseti milionů dolarů. Minulý týden mu však nabídla dohodu – když bude svědčit proti premiérovi, nepůjde do vězení a dostane jen šest měsíců veřejně prospěšných prací a pokutu ve výši 200 000 dolarů. Harow souhlasil, a z podezřelého se tak proměnil v korunního svědka obžaloby. Není to nic neobvyklého – stejnou dohodou s žalobcem pomohla před několika lety do vězení premiérovi Ehudu Olmertovi jeho sekretářka. Olmert byl pak odsouzen k více než dvěma letům za korupci, a než byl před měsícem propuštěn na podmínku, odseděl si 16 měsíců.

Netanjahuova strana Likud a její koaliční partneři za premiérem donedávna bezvýhradně stáli, a ministryně spravedlnosti Ajelet Šaked ze strany Židovský domov dokonce tvrdila, že by ani nemusel rezignovat, kdyby byl obžalován. Po nejnovějším zvratu se však i z řad Likudu začínají ozývat hlasy, které Netanjahuovu demisi v případě obžaloby podporují.

Jasno má také veřejnost. Podle pondělního průzkumu izraelské televize si dvě třetiny Izraelců myslí, že by měl premiér odstoupit, bude-li obžalován. Šetření také ukázalo, že kdyby se dnes konaly volby, Likud by získal o čtyři parlamentní křesla víc, kdyby Netanjahu nestál v jeho čele.

Zatím není jisté, jestli premiér skončí před soudem, protože státní zastupitelství nemusí policejní doporučení respektovat. Navíc je vyšetřování komplikované a bude trvat ještě dlouho. Skandály Netanjahua pronásledují pravidelně, ale ze všech vždycky vyvázl bez úhony. Už v roce 1993 musel vysvětlovat videonahrávku, na které se nacházel v kompromitující pozici s jinou než vlastní ženou. O šest let později se objevilo obvinění, že s manželkou nevrátili nákladné státní dary. A v letech 2003–2005 byl jako ministr financí podezříván, že z peněz soukromých dárců a organizací hradil zřejmě protizákonně cestovní výlohy manželce a dětem. I v tomto případu se vyhnul obvinění, přestože jej nikdy uspokojivě nevysvětlil. Navzdory všem těmto skandálům stojí v čele vlády už počtvrté a v premiérském křesle je s jedním přerušením skoro dvanáct let, a je tak druhým nejdéle sloužícím předsedou vlády v dějinách Izraele.

Netanjahu zatím dělá všechno možné, aby si vylepšit pověst a zvýšil preference. Umí voliče přesvědčit, že jen on zajistí zemi bezpečnost – mnoho Izraelců jako by zapomnělo, že to dokázala i levice s premiéry jako Jichcak Rabin nebo Golda Meir. Netanjahu je ale velmi obratný politik, a tak je možné, že se vyvlékne i z nynějších skandálů a v premiérském křesle zůstane.

Gita Zbavitelová, ČRo Plus

Sdílet:

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com