Třebaže Izrael jako vždy zprávu nepotvrdil, všechno nasvědčuje tomu, že v noci na čtvrtek zničil syrskou továrnu na výrobu chemických zbraní. Režim Bašára Asada ho z leteckého útoku obvinil a potvrdil, že rakety zabily dva jeho vojáky. Podle Syrské observatoře lidských práv zničily izraelské letouny nejen takzvané výzkumné středisko u Masjáfu v severní provincii Hamá, ale i přilehlý vojenský tábor, kde Asadova armáda skladovala rakety typu země-země a údajně i chemické zbraně pro svého spojence, libanonské hnutí Hizballáh. Syrská opozice uvedla, že čtyři izraelské stíhačky přiletěly z Libanonu. Jako vhodná kamufláž posloužily největší izraelské manévry za posledních dvacet let, které možná nikoli náhodou zrovna probíhají u libanonských hranic.
Syrské Středisko vědeckých studií a výzkumu vyvíjelo a vyrábělo nejen chemické zbraně, ale i přesné rakety. To věděly i Spojené státy, které na zaměstnance centra před časem uvalily sankce. Měli tam pracovat také íránští a severokorejští inženýři, kteří vyráběli hlavice s toxickými látkami. O úderu mohl rozhodnout i izraelský poznatek, že Hizballáh požádal Asada, aby mu celé středisko přenechal. Žádost mu měl osobně přednést vůdce hnutí Hasan Nasralláh, který minulý týden výjimečně vyšel z bunkru, v němž se od války s Izraelem v roce 2006 ukrývá před údajným izraelským atentátem, a přijel za Asadem do Damašku kvůli žádosti o souhlas s dohodou o evakuaci ozbrojenců Islámského státu od libanonsko-syrských hranic.
Izraeli jde také o zmaření plánů Íránu, který se snaží vybudovat si pozemní spojení z Teheránu přes Irák a Sýrii až do Bejrútu. Izrael několikrát zopakoval, že to nepřipustí, a nedávno to sdělil i ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a americkým představitelům. Varoval před dalekosáhlými důsledky takového pozemního mostu pro celý region, ale ani jedna velmoc údajně jeho doporučení nevyslyšela. Rusko má v Sýrii své zájmy a Írán je jeho spojenec; a Washington s Moskvou spolupracuje v boji proti Islámskému státu. Íránská přítomnost v Sýrii je pro obě velmoci druhořadá, ale pro Izrael představuje existenční hrozbu.
Syrský režim po čtvrtečním útoku varoval Izrael před „vážnými důsledky“, ale to dělá po každém izraelském úderu a nakonec buď provede jen symbolickou odvetu, anebo nereaguje vůbec. Má dost práce na domácím bojišti a vyvolat válku s Izraelem je to poslední, co potřebuje. A Hizballáh, který rovněž zaměstnává válka v Sýrii, se chce nejprve dobře vyzbrojit vyspělými zbraněmi z Íránu, než se pustí do dalšího konfliktu s Izraelem.
Izrael od vypuknutí syrské občanské války před více než šesti lety zasahoval v Sýrii mnohokrát, ale ve čtvrtek poprvé zaútočil na syrskou vládní instituci. Do té doby bombardoval jen konvoje a sklady se zbraněmi pro Hizballáh a zárodky základen hnutí a Iránu v blízkosti hranic, odkud by oba spojenci mohli na židovský stát útočit. Obojí je pro něj rudá čára a udeřil vždycky, když hrozilo její překročení. Bývalý velitel izraelského letectva Amir Ešel nedávno přiznal, že Izrael v Sýrii bombardoval zbrojní konvoje a sklady vyspělých i chemických zbraní určených pro Hizballáh „nejméně stokrát“. V Sýrii zasáhl už před občanskou válkou – přesně před deseti lety zničil u Dajr az-Zauru jaderný reaktor, budovaný tajně s pomocí Severní Koreje.
Zničení syrské továrny na chemické zbraně mělo také vyslat signál, že Izrael bude svou bezpečnost bránit i přesto, že v Sýrii operují Rusko a Spojené státy a Moskva má v Latákiji vyspělý systém protiletecké obrany S-400. Ukázal také, že nedovolí, aby velmoci přehlížely jeho bezpečnostní zájmy. To ale možná není tak docela pravda – Moskva ani Washington čtvrteční útok nekomentovaly, a tak se zdá, že o něm věděly anebo mají pro izraelské obavy pochopení.
V každém případě to byl chvályhodný skutek, protože Asadovy chemické zbraně zabily tisíce Syřanů. Jen o den dříve vydala OSN zprávu, která potvrzuje, že Asadův režim použil chemické zbraně proti vlastnímu lidu nejméně 33krát a provedl i útok sarinem v provincii Idlib letos v dubnu, který zabil přes osmdesát lidí. Asad přitom tvrdí, že všechny nekonvenční zbraně odevzdal k likvidaci v rámci mezinárodní dohody z roku 2013. BBC však nedávno uvedla, že syrský režim má stále tři továrny na chemické zbraně. Teď už má jen dvě.
Gita Zbavitelová, ČRo Plus
Pošlete jim už konečně pár letadel k zemi – je tom jasné napadení suverénního státu.
Nojo, ale komu to má se adresovat?