Prezident T. G. Masaryk měl zásadní zásluhy na skutečnosti, že dvě desetiletí československého státu byly pro československé Židy zlatým věkem, který jim umožňoval svobodně se podílet na životě většinové společnosti a zároveň kypěl kreativní silou v utváření židovské identity. I přes vnitřní nejednotnost různých názorových proudů a hnutí, vztahu k náboženství se československé židovstvo ve své naprosté většině sjednotilo kolem osobnosti prezidenta Tomáše G. Masaryka a spojilo svou existenci s budováním státu.
Ještě dnes si potomci ortodoxních Židů z Podkarpatské Rusi, asimilantů z Čech nebo sionistů ze Slovenska pamatují na pozitivní emoce svých předků spojované s „tatíčkem“ Masarykem. Byl to prezident hrdina, který se za hilsneriády dokázal postavit antisemitským stereotypům a rozvášněnému veřejnému mínění. Druhou oblastí Masarykových aktivit, která v širokém mezinárodním kontextu zásadně přispěla k dlouhodobě pozitivním československo-židovským vztahům, byl jeho zájem o sionismus a jeho podpora Židům v Rakousku i jinde, aby byli uznáni jako národnostní skupina. České a židovské „národní hledání“ se v mnohém prolínalo a Masaryk měl u sionistických představitelů respekt. Sionismus byl v jeho pojetí především morálním židovským obrozením, které nevyžadovalo přesídlení do Palestiny. Masaryk byl pro československé Židy přirozeným garantem závazku, že první republika bude i jejich republikou, i když k tomu bylo potřeba řadu překážek. V rámci práva na sebeurčení bylo Československo jedinou zemí v Evropě, která uznávala židovskou národnost.
Na jaře roku 1927 odcestoval Masaryk do Egypta a Palestiny. Jedním z důvodů této výpravy byl jeho zájem o židovskou problematiku a myšlenky sionismu. Pro židovskou Palestinu to tehdy byla úžasná událost. Na počest jeho osmdesátých narozenin byl v Galileji v dubnu 1930 založen Masarykův les. Jméno prvního československého prezidenta nese i řada dalších míst v dnešním Izraeli. Jméno Masaryk se i díky aktivitám jeho syna Jana stalo synonymem pro velmi dobré česko-židovské vtahy, které přečkaly období dvou totalit.
Přečtěte si fejeton „Převrat na vojně“ od spis. J.Kárníka vlastním jménem Josef Svítil.Byl to vojenský doktor za Velké války a přesvědčoval Žida někde Bochnii v Haliči ,spolubojovníka někde od Pardubic také doktora,že v Československu to budou mít Židé lepší jak v R-U,ten už měl tenkrát obavy.Uplynulo dvacet let a byl Protektorát a začaly být uplatńovány říšské protižidovské zákony. Toho všeho se dočkal i Mudr Svítil o tom již nenapsal ani čárku ,jak dopadl jeho přítel doktor Žid z Pardubic. Errare humanum est.