Novinky ze života komunity

Gita Zbavitelová: Izrael poprvé zaútočil na íránský vojenský objekt v Sýrii

Izrael opět útočil v Sýrii – v posledních třech dnech hned dvakrát. Cílem toho druhého v pondělí v noci byl syrský vojenský objekt a sklad zbraní na předměstí Damašku, který už izraelské letouny bombardovaly dvakrát v roce 2013. Zřejmě šlo o zbraně určené pro libanonské hnutí Hizballáh jako při převážné většině předchozích útoků; oběti na životech hlášeny nejsou. Netypický a významný byl však první nálet z pátku na sobotu – terčem byla vojenská základna jižně od Damašku, kterou budoval Írán. Její satelitní fotografie zveřejnila před třemi týdny BBC.

Izrael útoky v Sýrii nekomentuje. Z dostupných informací však vyplývá, že na íránskou základnu odpálil pět střel z libanonského vzdušného prostoru. Sýrie tvrdila, že cílem byly „prázdné budovy“ jejího vojenského objektu a pár raket sestřelil ruský systém protivzdušné obrany. Podle arabských zdrojů však na „prázdné“ základně zahynulo 12 Íránců.

Izrael se do občanské války v Sýrii nevměšuje, jen ošetřuje raněné v polní nemocnici u společných hranic. Bombarduje však vyspělé zbraně směřující do rukou Hizballáhu, které by mohly změnit vzájemnou rovnováhu sil. Velitel letectva Amir Ešel v srpnu uvedl, že Izrael v posledních pěti letech v Sýrii provedl okolo stovky takových náletů. Teď ale poprvé zaútočil na íránský cíl, i když Teherán se zřejmě podílel i na výrobě přesných střel v továrně, kterou Izrael zničil v září u syrského Masjáfu.

Jeruzalém stále důrazněji varuje, že Írán si v Sýrii buduje stálou přítomnost, která by destabilizovala celý Blízký východ. Premiér Binjamin Netanjahu mnohokrát prohlásil, že to nepřipustí, a totéž zopakoval i po pátečním útoku, třebaže jej nepřiznal. Také západní analytici upozorňují, že Írán hodlá v Sýrii zůstat natrvalo, aby si udržel vliv, získal výnosné obchodní kontrakty a především si zajistil otevřené a bezpečné spojení z Teheránu přes Irák až do Bejrútu.

Město Kiswa, kde Íránci základnu stavěli, leží zhruba 50 kilometrů od izraelských hranic. Izrael naléhal na Rusko, aby už při vyjednávání příměří v Sýrii zohlednilo jeho bezpečnostní obavy a do 40 kilometrů od hranic íránská stanoviště nedovolilo. V sobotu však Netanjahu prohlásil, že v Sýrii nepřipustí vůbec žádnou íránskou přítomnost, a rovněž zdůraznil, že nenechá Írán vyrobit jadernou zbraň. Není se co divit – Teherán se dlouhodobě netají přáním židovský stát zničit a představuje pro něj největší existenční hrozbu. Základny v Sýrii by k němu Íránce přiblížily o 2000 kilometrů a výrazně usnadnily případný útok. Rovněž by jim umožnily účinnější shromažďování zpravodajských informací o Izraeli. Tomu by zase íránská letadla v syrském vzdušném prostoru značně ztížila bombardování cílů, jež ho ohrožují, a zvýšila by pravděpodobnost nehody, kterou by Írán mohl mylně považovat za provokaci. A v neposlední řadě by Teherán do Sýrie přivezl množství vyspělých zbraní.

Rusko však izraelskému naléhání nevyhovělo. Dohoda o příměří žádné omezení íránským silám nestanovila, a ruský zástupce v OSN Alexej Borodavkin dokonce minulý týden řekl, že Západ by měl „s íránskou poválečnou přítomností v Sýrii počítat“. Spojené státy do debaty přizvány nebyly, ale ujišťují Izrael, že své vojáky v Sýrii ponechají, dokud nebude nalezeno definitivní a trvalé řešení konfliktu. Jejich vliv však příliš velký není.

Izraelský útok nikdo neodsoudil. Íránská rozpínavost a podpora terorismu ve světě žádného příznivce nemá, a už vůbec ne mezi arabskými sunnitskými zeměmi. Saúdský ministr zahraničí naopak den po izraelském úderu prohlásil, že Íránu „prochází vraždění už od roku 1979“. Saúdská Arábie se s Izraelem shoduje, že Teherán je největší hrozbou pro celý region, a obě země také považují Íránem podporovaný Hizballáh za teroristickou organizaci – a s nimi i celá Liga arabských států. Shoda v této otázce Saúdy s Izraelem sblížila, a přestože nemají diplomatické vztahy, tajně spolupracují v boji proti terorismu, jak o víkendu potvrdil i ředitel CIA Mike Pompeo.

Izrael pátečním úderem proměnil svá varování v činy a ukázal Íránu, ale i jeho spojenci Rusku, že jeho pohrůžky nejsou plané. Teherán úder nepřiznal, takže zřejmě nechce zabřednout do přímého konfliktu. Pravděpodobnost, že své plány v Sýrii změní, je nicméně mizivá. Expanze na Blízkém východě se mu dosud bez většího odporu dařila, ale s Izraelem to tak jednoduché mít nebude. Další izraelské útoky, které nepochybně přijdou, však zvyšují možnost riziko nebezpečného ozbrojeného střetu.

Gita Zbavitelová, ČRo Plus

 

Sdílet:

One Response to “Gita Zbavitelová: Izrael poprvé zaútočil na íránský vojenský objekt v Sýrii”

  1. gugi napsal:

    Peršani v Sýrii, to už je moc.
    Gugi se zadostiučiněním jásá, že americká administrativa konečně po 37 letech uznala Jerušalajim za hlavní město Izraele a přemístí tam embassy.

    Yerushalayim shel zahav – Ofra Haza
    https://www.youtube.com/watch?v=6aBQR8VrENM

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com