Jaroslav Hašek je známý zejména knihou Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Román, který se proslavil po celém světě, měl ze začátku jen málo příznivců, o to více kritiků, mezi nimi byl i F.X.Šalda. Jako první Švejka pochválil Ivan Olbracht, který v Rudém právu napsal: „Je to jedna z nejlepších knih, které kdy byly v Čechách napsány, a Švejk je docela nový typ ve světové literatuře, rovnocenný Donu Quijotovi, Hamletovi, Faustovi, Oblomovovi, Karamazovým,“.
Význam knihy záhy poznal také Max Brod – spisovatel, překladatel, hudební skladatel, přítel Franze Kafky . Roku 1928 vytvořil ze Švejka divadelní představení, které se hrálo v Berlíně. Bylo to první „vystoupení“ Švejka v zahraničí a tím byl položen základní kámen jeho světové proslulosti.
Dnes je Haškův Švejk přeložen do 58 jazyků, byl mnohokrát zfilmován a zdramatizován doma i v zahraničí. Autorkou legendární překladu do hebrejštiny byla Ruth Bondyová.
Jaroslav Hašek se narodil 30.dubna 1883 v Praze a zemřel dne 3.ledna roku 1923 v Lipnici nad Sázavou.
J.Hašek a F.Kafka se narodili v Praze ve stejném roce v sousední ulici.Haškův román „Osudy dobrého..“,je čtený román po celém světě a obsahuje vypovídací hodnoty účastníka Velké války.Tento polointelektuál se vzpírá tomuto fenoménu.Židé v R-U v průběhu Velké války patřili k podporovatelům válečné politiky R-U a také bojovali.F.Kafka litoval,že nemohl narukovat.M.Uhde ve svých pamětech považuje „švejkování“ za rozkladný jev.Masaryk rozbitím R-U způsobil Židům obrovskou deziluzi.Jejich obavy z antisemitismu se potvrdily za dvacet let v děsivé realitě.Knihy F. Kafky jsou pro mne obtížně čtivé,ale Haška uznávám ,protože i můj otec bojoval za Velké války jako kaprál c. a k. armády,byl zraněný a dostal službu.Legionáři preferovaní za I.republiky se za Protektorátu vytratili a za komunistů se stal pozdním symbolem legionářů prez. L.Svoboda,následoval r.1968.Dějiny mají kruté a stinné stránky ,jsou neúprosné a válečné činy přesahují do následných časů.Pro současné Německo a jiné mocnosti nastávájí obtížná období.